Tervbeadás, formátumok

Mit kell beadni?

1. az építész tervet

Mindenestül, a kiírás szerint, de csak pdf-ben, hogy ne kelljen drága nyomtatásra szórni a pénzt.

2. makettet a komplex 1-en

A makett szokásos léptéke 1:200, ettől természeten az épület léptékétől függően el lehet térni.

3. a szakági terveket a szaktanszékek kiírása szerint, nyomtatva, A4 formátumban

A szakági munkarészeket hagyományosan, nyomtatva és egy dossziéba kötve kell beadni, ahogy az egyes tanszékek megkövetelik. Hogy a kollégák a tervet egyben lássák, A3 méretű (akár léptéktelen) kicsinyítésben, fekete-fehérben, a lehető legegyszerűbb (költségtakarékos) minőségben az építészeti munkarészt is csatolni kell a szakági részekhez.

4. a prezentáció anyagát.

A tervet minden hallgató egy 5 perces prezentáció formájában mutatja be. Nagyon fontos az előadás tervezettsége, mert ez alapján fogunk képet kapni a komplex terv építészeti részéről. Jól összehangolt képsorral, kevés magyarázó szöveggel nagy mennyiségű információt lehet átadni ennyi idő alatt!

A vetítés az építészeti tervről szól, szakági munkarészeket csak akkor érdemes mutatni, ha van építészeti vonzatuk. Szeretnénk látni a hagyományos tervlapokat egyben (helyszínrajzok, alaprajzok, metszetek és homlokzatok), ezek közelebbi részleteit, látványokat, makettfotókat, helyszíni fotókat, diagramokat. Mindent, ami segít a gyors és alapos megértésben.

A vetítés leadott anyaga 2 megapixel (1920x1080 pixel) méretű képsor png vagy jpg formátumban (nem pdf, se nagy kép, nem készülünk zoomolásra). Nagyobb felbontású képek nem eredményeznek jobb képminőséget, csak lassabb, akadozó vetítést!

Beadás

Minden munkarészt, beleértve a makettet és az elektronikus anyagokat december 11-én (hétfőn) 12 óráig lehet beadni a tanszéki titkárságon, különeljárásai díjjal december 18-án (hétfőn) 12 óráig. Semmilyen anyag nem adható be később, se prezentáció, se makett, se szakági munkarész!

Bemutatás

A tervek bemutatása január 2-án és 3-án lesz, az első napon az összes komplex 1 terv, a komplex 2 műszaki és komplex 2 msc, a második napon a tervező komplex 2 tervek következnek. Lesz időbeosztás is, véglegesíteni csak a beadott tervek alapján tudjuk. A prezentációk vetítésre készen fognak állni, a makettek is a helyszínen, a tanszéki teremben lesznek.

Ja, és vannak mintatervek. Kicsit régiek, biztos a szakágak is változtak valamennyit, de az építész tervek kidolgozottsága megfelelő, érdemes megnézni őket. További tervek is nagy számban vannak a blogon, elég hozzá a terv címkére klikkelni, és a tabló 1, tabló 2 linkek használatával eredeti méretben 100 dpi felbontásban minden látható.

kép forrása itt

Illemhely - pzh 2

A közösségi használatú vécéinkben az éttermektől kezdve az iskolákig a legtöbb helyen balkáni* állapotok uralkodnak. Nem takarítják, és nem újítják fel őket. Pedig nem kéne ennek így lennie. A WC olyan, mint a lyukas zokni. Nem beszélünk róla. 
És nem stoppoljuk meg, mert az ciki. 
És lehet büdös is, ha már lyukas. 
És akkor az építészetről szó sem esett.
De! 
Tervezzetek Nyilvános WC-t. A Városligetbe. Egy jót. Egy szellemeset. Mert egy illemhely is lehet az. 
Program:  négy női wc
egy férfi wc és három-négy piszoár
egy wc mozgáskorlátozottaknak
egy felügyeleti helyiség
egy takarítószer kamra
Összesen: 30-60 m2 
Esetleges bővítményekkel együtt: 100 m2
A helyet Ti választjátok ki. A program kis mértékben bővíthető, például bérelhető szekrénnyel, kerékpártárolóval, zuhannyal, vagy buszmegállóval, esetleg újságos pavilonnal, stb. A bővítés nem teszi önmagában értékesebbé a tervet, segítségként van felajánlva.
Az építmény segíthet megoldani akut problémákat is. Kapcsolatok létrehozásával (közlekedés), vagy a terep alakításával (zajvédelem), stb. Ez nem feltétlenül cél. Viszont fontos a belső terek okos, intelligens, funkcionális, (de) akár a humort és a játékosságot sem nélkülöző megtervezése.
Fontos hogy ne szorongjatok. Gondolkodni viszont muszáj. És dolgozni is.
Az 1:50-es vagy 1:100-as léptékű terveket 2 db fekvő A3-as formátumú lapon kell kidolgozni, és legkésőbb 2006. szeptember 18-án, 15 óráig lehet leadni a tanszéken**. Helyszínrajz, alaprajz, metszet és távlati kép vagy modellfotó kötelező. Számítógépet használhattok. A technika is tetszőleges. A helyszínrajz készítéséhez a Google Maps légifotóinak felhasználását ajánljuk, de lehet az Urbanisztikai Tanszék honlapjáról térképek cím alatt is letölteni (csak explorerrel). A szelvény számát előbb nézzétek meg a folyosón lévő nagy táblán. Lehet bármilyen léptékben, de legyen arányos. Technikai segítség és kiselőadás vetített képekkel a kihirdetéskor.
Jó munkát!

Makrai Sándor*** és Jancsó Miklós**** tárgyfelelősök


*nem akartuk déli-délkeleti szomszédainkat megbántani, nincs is mire fel
**2017. november 26. éjfélig elküldeni a szokott formában a mjancso@eik.bme.hu címre
***DLA
****DLA

Környezetpszichológiai konzultáció



Ismét dr. Dúll Andreával, szuper lesz, gyertek!

Csapat/építő/tábor tervek - zh 2

Az előzőnél könnyebb feladat volt, megszokottabb kiindulás, könnyebben elképzelhető program, így egyenletesen magasabb színvonal lett az eredmény. Sokféle jó megoldás született, bár hibátlan nem, ezért első díjat nem adott ki a zsűri (sugár-jancsó-makrai), az itt következő hat terv második díjas mind : )












Tanya - pzh 1

János állatorvos, a felesége, Mária énektanár. Két gyerekük van, Sára egyéves, Dávid három. Budán laknak, Mária otthon neveli a gyerekeket, János egy közeli rendelőben dolgozik.

Mária az elmúlt évben örökölt egy földet Jászkarajenőtől délre, pontosabban Alsókara és Belsőjenő között félúton. A föld nagy része jelenleg is művelés alatt áll, kivéve egy kisebb területet, ahol egy tanya, vagy egy ház állhatott valamikor. (segítség: sötétebb folt a kép közepén).
A fiatalok úgy döntöttek, hogy eladják az amúgy is szűkösnek érzett rózsadombi öröklakást, és annak az árából, meg a kis tartalékból, amijük volt, építkezni fognak. 

Gazdálkodni továbbra sem akarnak, a földet kiadják művelésbe, állatot nem akarnak tartani, mert nem volna idejük, módjuk gondozni őket. Az a tervük, hogy építenek egy testhezálló lakást (szerintük ez 100-120 m2), egy kis rendelőt (30-40 m2-re gondoltak), zárt helyet a tárolni valóknak (20-30 m2 körül), és legalább egy fedett helyet János terepjárójának. 

Az életet egyszerűen képzelik: János kijár az állatokat gyógyítani általában, de ha idehozzák a kisebb jószágokat, akkor a rendelőben is el tudja látni őket. Mária beletanul az asszisztensi munkába, ha kell, de a legtöbb esetben a gazdák is tudnak segíteni. Óvodába, bölcsődébe nem akarják adni a gyerekeket, így iskolás korukig otthon lesznek az anyjuk felügyelete alatt.

János tervezőt még nem keresett, de egy vállalkozóval már beszélt. Innen tudja, hogy egy négyzetméternyi házat nagyjából 200 ezer forintért lehet megépíteni, de egy fedett-nyitott épületrész négyzetmétere 50 ezerből is kijön. Úgy kalkulál, hogy a házra jut 45 millió, és akkor a kertre meg a bútorokra, berendezésekre félretett pénzhez nem kell hozzányúlniuk.

A hely, ahová épület helyezhető, megközelítőleg 60x80 méter, teljesen sík, járművel és gyalog az aszfaltozott út felől érhető el. Szabályozási, építészeti előírás nincs - kivéve a 45 millió Ft bekerülési összeget, természetesen a megadott négyzetméterárak mellett.

Tervezendő a család lakó- és munkahelye.

A kiírást pótzárthelyik esetében nem beszéljük meg! A beadás formátuma a szokásos: a két fekvő A3-as lapot (tartalma: tetszőleges technikával rajzolt helyszínrajz, alaprajzok, metszetek, homlokzatok, távlati kép, magyarázó ábra, stb.) 300 dpi felbontásban jpg vagy png formátumban kell feltölteni bármelyik fájlmegosztóra, és a linket a szokásos mjancso@eik.bme.hu címre november 12. (vasárnap) éjfélig megküldeni. Bemutatás nem lesz, ezért a legszükségesebb információk szerepeljenek a lapokon, de több (kérjük!) ne legyen.

A négyzetméterárak 2009. (az eredeti feladatkiírás ideje) óta változtak, de nem kell aktualizálni. A telek most épp ilyen.