Kezdjük az A tervvel: ha egy településen legalább 5 család igényli, akkor kötelező mini bölcsődét létesíteni. Lehet pályázni tízmillió forint vissza nem térítendő támogatásra, persze ez csak egy kis részét fedezi a költségeknek. A rendszer idén indult, a szabályok kötöttek, vannak már jó, és vannak elgondolkodtató tapasztalatok is.
Ha lényegében megfelelő az A terv, akkor miért kell B? Talán mert kimaradt valami. Például egy döntéselőkészítő ötletpályázat. Semmi baj, most bepótoljuk.
Kiindulás: van 5-7 gyerek (különleges esetekben 3-8), egy gondozó és egy dadus. A gyerekek legkorábban 20 hetesen kerülhetnek be, és általában 3-4 évesen már óvodába járnak. A mini bölcsődék szabályzata sok minden más mellett előír helyiségeket és alapterületeket, ezek rövid kivonata a zárthelyi szempontjából kizárólag tájékoztató jellegű. (Helyiségek: foglalkoztató 24-30 m2, gyermeköltöző szekrényekkel, gyermekmosdó 2 kézmosóval, 2 wc-vel és 1 kis káddal, öltöző és vizesblokk a gondozókak, kisméretű főző- vagy melegítőkonyha tálalási és hulladéktárolási lehetőséggel, játékok és kiságyak számára raktárhelyiség, 1 db akadálymentes mosdó a szülők részére). A bölcsődéhez elkerített udvari játszóhely tartozik, további követelmény az egész létesítmény akadálymentes kialakítása.
Az ötletpályázat visszalép egyet, és kérdéseket tesz fel. Egyedi terv, típusterv, esetleg valami termékféle a mini bölcsőde? Helyfüggő vagy univerzális? Új épület vagy átalakítás? Családi házra hasonlít vagy inkább középületre? Legyen minél olcsóbb? Vagy tisztességesen megépített, kerül amibe kerül? Drága, de később megtérülő, energiatudatos beruházás? Szegény települések szükségmegoldása? A kérdések folytathatók.
Nem kell mindet megválaszolni! A lényeg, hogy a B terv tegyen fel saját magának kérdéseket, és azokat válaszolja meg.
ZH megbeszélés: szeptember 17. hétfő 9:15-10:00
Beadás: a két fekvő A3-as lapot (tartalma: tetszőleges technikával rajzolt helyszínrajz, alaprajzok, metszetek, homlokzatok, belső és távlati kép, magyarázó ábra, stb.) 300 dpi felbontásban jpg vagy png formátumban kell feltölteni bármelyik fájlmegosztóra, és a linket a szokásos mjancso@eik.bme.hu címre szeptember 23. (vasárnap) éjfélig megküldeni. Javasolt a 2 fős csoportmunka, de egyéni terv is készíthető.
A bemutatás szeptember 24-én 9:15-kor kezdődik a tanszéki teremben, 3-4 perces prezentációval készüljetek!
Az A terv előírásai innen tölthetők le.
Rövid cikk, tájékozódásul itt.