turistaház - pzh

avagy az együttlét önfeledt öröme

A lehető legkisebb alapterületen érdekes, a térszervezésben újdonságot mutató, 40 főt befogadó, télen és nyáron is használt épület tervezése, melyben egy-egy iskolai osztály, munkahelyi kollektíva vagy szervezett turistacsoport egy-két napot eltölthet abból a célból, hogy a környéken kiránduljon, esetleg csapatépítő tréningen vegyen részt. Az épület tegye lehetővé lelki gyakorlat, jóga, csendó, cserkésztábor, stb. szervezését. 

Helyszín:

Az épület számára kijelölt terület a Bükk-hegység egy nagyobb tisztása. Hossza 200 méter, lejtése hosszirányban 10-15 %, keresztben vízszintesnek tekinthető. Terepjáróval télen és nyáron is gond nélkül megközelíthető. A legközelebbi település hat kilométerre van. (A csoportok gyalogosan érkeznek, hátizsákkal). A tisztáson tűzrakóhely és sportolásra alkalmas terület is van. 

Elvárások a házzal kapcsolatban:

1: A csoport tagjai átélhessék a kollektív cselekvés és az együttlét örömét, de legyen módjuk alvásra, és a felszerelésüket biztonságban tudhassák. (hátizsák, ruhanemű, személyes tárgyak)

2: Legyen biztosított a kollektív étkezési, főzési lehetőség. (hűtőszekrény, mosogató, tűzhely, edények, lábosok)

3: A csoportok vezetői (max. négy fő) részére alvás és pihenés biztosítása szükséges. (tanár, kísérőszülő, láma, mester)

4: A fiúknak és lányoknak legyen lehetőségük kulturált módon tisztálkodni. (mosdó, zuhany, WC) 

5: Biztosítani kell az épület üzemeltetéséhez, takarításához szükséges minimális helyiségeket. (kis raktár, takarítószer kamra, szeméttároló fülke)

Az épület gondnoka a közelben lakik, és minden nap felügyeli a házat. Váltásoknál takarít. 
Nyitva tartás: egész évben bérelhető módon. Hálózsák kötelező. Eldobható evőeszközöket, poharakat és tányérokat a ház biztosít. 

A terveket m = 1:200-ban, tetszőleges technikával rajzolva (alaprajzok, metszetek, homlokzatok, távlati kép) 2 db fekvő A3 lapon kell kidolgozni és elküldeni a szokásos mjancso@eik.bme.hu címre december 1. (vasárnap) éjfélig digitális formátumban.

mellékletek

Komplex 1 vázlatterv



A vázlatterv tartalma:

1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

A beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.

Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.

A belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában.

A vázlattervet a hallgató a tanszéken bemutatja. Az értékelésen az érdekelt tanszéki oktatók vesznek részt, és véleményezik a bemutatott koncepciót. A jelen lévő oktatók egyértelműen jelzik, ha a bemutatott anyag a kollektíva szerint nem alkalmas a továbbtervezésre. 

UGYANEZ MÁSKÉPP:

a vázlatterv lényege: meggyőzni a zsűrit, hogy jól áll a terv, minden lényeges döntés vállalható, egyes részleteken ugyan még lehet finomítani, de már nem csak a cél látszik, az oda vezető út is.

minden terv bemutatására 5 perc jut, ezekkel javasolt kitölteni: 

első perc: helyszín és koncepció (légifotó, helyszínrajz, képek, elég felidézni)
második perc: beépítés (tömeg, főbb funkcionális egységek, alapvető működés)
harmadik perc: függőleges és vízszintes szervezés (alaprajzok, metszetek)
negyedik perc: külső (homlokzati koncepció, anyagok, látványok)
ötödik perc: eltelt közben, mint a koncepciótervnél : )

(lehet teljesen más a prezentáció, a 200-as szinten álló tervet kell röviden és érthetően bemutatni a beépítéstől a látványokig. ez csak egy javaslat)

további tíz perc: oktatói kérdések, vélemények, javaslatok.

a bemutatás digitális, a formátum jpg vagy png, mérete 1920x1080 pixel. nem kell előre elküldeni. (a nagyméretű képek nem lesznek szebbek, maximum a gép akadozik, és mindenki ideges lesz)
a bemutatás tervezett beosztása itt érhető el.

a kép lina bo bardi alkotása, forrás: itt. (lina bo bardi volt a világ egyik legvagányabb építésze, csak mondom)