PROGRAM
Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy kezdeni kellene valamit ezzel az üresen álló telekkel. Ide jártam általános iskolába, amely 1996-ban kezdett el működni a Zalaváry Lajos által 1978-ban tervezett épületben. Eredetileg ez úttörőházként funkcionált, majd amikor megszűnt, különböző szakköröknek, kisebb előadásoknak adott helyet. Iskolaként egészen sokszínű volt, nagy tornateremmel rendelkezett, ahol sport- és táncművészeti foglalkozásokat tartottak. Alapvetően nagy hangsúlyt helyeztek a művészeti képzésre számos területen, a képzőművészettől kezdve a mozgásművészetig. Én is hat éves korom óta tagja voltam az egyik táncegyüttesnek.
Azonban 2006-ban az iskolát kiköltöztették, az épületet pedig lebontották. Számos pletyka keringett városszerte arról, hogyan is kívánják hasznosítani a hatalmas telket, többek között bevásárlóközpontról is szó esett. Ez abszolút méltánytalan lenne a helyhez és a városhoz is. A városközpontban helyezkedik el, gyönyörű kilátással a veszprémi várra. Kár lenne ezt elpazarolni. Emellett egyszerűen megközelíthető, vidékiek számára is praktikus helyen van, hiszen 5 percnyi sétára helyezkedik el a buszpályaudvar. A közelben pedig számos oktatási intézmény van.
A probléma egyrészt adott volt - ezt a saját bőrömön is tapasztalhattam - mindig gondot okozott a helyi tánccsoportoknak a megfelelő próbaterem megtalálása, bérlése. Különböző iskolákban tudtunk helyet kapni, gyakran változtatni kellett ezeket, nehezen volt összehangolható a próbarend a többi csoportokkal, emellett sokszor drága volt, és messze. Ezen kívül pedig az előadásokra sem volt megfelelő előadóterem, vagy túl nagy volt - és nyilván túl drága a bérlés - vagy túl kicsi, kényelmetlen.
Másrészt utánanéztem, hogy Veszprém város önkormányzata milyen fejlesztésekben gondolkozik, és köztük kiemelve szerepelt egy mozgásművészeti központ, tánciskola létrehozása.
KONCEPCIÓ
Hatalmas területről van szó, amely szép zöld színfolt Veszprémben. Régen legalábbis az volt. Ezt a parkos hangulatot akartam visszahozni, és minél kevesebb beavatkozást próbáltam eszközölni. A terepadottságokhoz igazodva, falas-teraszos elrendezést alakítottam ki, amely tulajdonképpen csak az épület két főfunkciójánál - a tánctermeknél és az előadóteremnél - emelkedik ki tömegileg. Így ezek elegendő hangsúlyt kaptak. Az épület a Kopácsy út felől tárul fel, ez látványilag is érzékelhető, hiszen a Jutasi út felől a fák nagyrészt eltakarják. A parkba persze onnan is be lehet jönni, a teraszokon keresztül akár az épületbe is bejuthatunk. A kiemeléseknek köszönhetően pedig a vár panorámája is élvezhető.
Az épület rendszerét a “tánc-torony”, a kamaraterem, egy kis belső átrium-udvar és az ezeket összekapcsoló közlekedő és kiszolgáló blokkok adják. Egyedül a torony többszintes, alápincézett, és még két emelet helyezkedik el fölötte. A homlokzatképzésnél törekedtem a nagy falfelületek, és a nagy ablakfelületek megfelelő váltakozására. A Kopácsy út felől a kiálló tömegrészek inkább tömörnek tűnnek, helyenként egy-két megnyitással, azonban oldalról sok üvegfelület jelenik meg.
Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2012 1
Építész konzulens: Vincze László
Statikus konzulens: Facskó Gergely
Épszerk konzulens: Takács Lajos
Gépész konzulens: Egri István
Kivitel konzulens: Wiesner György
tabló1 tabló2
komplex 2 terv
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése