Tervbemutatás időpontok!

Elkészült a keddi és szerdai tervbemutatás ütemezése a beérkezett tervek alapján. Az első a 10 kredites nap (tervező szakirány és Msc képzés), előbb a komplex 1, utána a komplex 2 jön. A második nap a 6 és 7 kredites komplexeké (műszaki szakirány és hagyományos képzés), szintén komplex 1 és komplex 2 a sorrend.

A beosztás itt érhető el!

Akinek nem jó a tervezett időpont, írjon kommentet!

Komplex felvétel

Az őszi félévben a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Hagyományos képzés Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Új képzés Tervező szakirány Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Új képzés Műszaki szakirány Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2
Tárgyfelelős: Fülöp Gyula

Tervező Msc Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2
(Azonos tematikával és ütemtervvel, mint a tervező szakirányos Komplex tárgyak)


A Komplex tárgyak oktatói:

André Zoltán, Bánáti Béla, Dankó Zsófia DLA, Fülöp Gyula, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Nagy Márton, Perényi Tamás DLA, Varga Tamás DLA, Villányi Norbert, Vincze László DLA.


Tematika:

A tervező szakirányon és a hagyományos képzésben természetesen kínálunk feladatokat, de a legtöbb téma és helyszín a hallgatóktól származik. A feladatok változatosak, megtalálhatók a kisebb és átlagos méretű középületek, alacsony-intenzív és többlakásos lakóegyüttesek. Komoly technológiát alkalmazó ipari épületek és városi léptékű tervezési feladatok nem tartoznak a tanszékünk profiljába.

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév harmada-fele) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.


A felvétel rendje:

A tanszék az új kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat is. A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni. Határidő: 2013. 06. 07. 12:00

A tanszék oktatói kara közösen dönt a Komplex 1 felvett hallgatóiról, a felvettek névsorát a tanszéki honlapon és a komplex blogban közzéteszi. Határidő: Határidő: 2013. 06. 14. 16:00

A (várhatóan több helyre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel. Határidő: 2013. 06. 21. 16:00

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét. Határidő: Határidő: 2013. 06. 24. 16:00

A Komplex 2 tárgyak esetében értelemszerűen nincs felvételi eljárás, a sikeres Komplex 1 tárgy teljesítése esetén a Neptunban lehet felvenni.

A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató!) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori munka)


A jelentkezéssel és a felvétellel kapcsolatos kérdéseket várjuk a mjancso@eik.bme.hu címre!

Beadás!

Idén már egy rakás komplex tárgy van, viszont mindegyikben közös a formátum:

tervenként 2 db álló formátumú 90 x 180 cm méretű tablóra kell kitűzni a tervet (lehet tablónként 1 papíron is, de darabokban is), 

ezen kívül összesen 1 db A4-es méretű, összefűzött pakkot (vagy egy nagy dossziéban több kis dossziét) kell beadni, ebben van a négy szakági részen kívül egy (minimális) építészeti leírás, és a tablón szereplő tervek kicsinyített másolata. Ha nekem kéne csinálni, a tablókat kinyomtatnám 30 x 60 centiméteres papírra, és behajtogatnám háromba. Ez így léptéktelen, de használható - végül is csak arra kell, hogy a szakági konzulenseknek ne kelljen a tablókat pakolniuk.

Azt kérem, hogy az A4-es rész címlapján mindenképpen szerepeljenek a legfontosabb adatok:

- név
- téma, helyszín

- építész konzulens
- statikus konzulens
- épszerk konzulens
- gépész konzulens
- kivitel konzulens

Makett: A kiírás szerint komplex 1-ből kell makett. A tervező szakiránynál tényleg kötelező is, a hagyományos képzésben egy alapos 3D modell kiválthatja, a műszaki szakiránynál szabadon választott!


Beadáskor legkésőbb 12:00-ig ki kell tűzni két hullámkartonra a rajzokat, le kell adni a dossziékat és a makett(ek)et. Doktoranduszok vagy adminisztrátorok veszik be, írják a hiányokat, a listát a tanszékvezetőnek átadják. A kitűzéshez színes üveg fejű (cseh gyártmányú) gombostűket ad a tanszék. A tárgyfelelősök arra allergiásak (főleg én!), ha nem jól sikerül a kitűzés: 1. leesnek a lapok, 2. kilógnak a gombostűk, és beleállnak a mögöttük lévő rajzba. 

Bemutatás csak a következő héten lesz, de SEMMIT NEM LEHET KÉSŐBB A BEADOTT ANYAGHOZ HOZZÁTENNI. És kicserélni se lehet.


Bemutatás május 28. és 29. (kedd és szerda) lesz, kedden főleg komplex 1, szerdán komplex 2, de pont az aránytalanságok miatt (kétszer annyi komplex 1 van, mint komplex 2) még szervezzük. 

Ha még mindig maradt kérdés, kommenteljetek!

Vágvölgyi É. Eszter - Szotyiális társasház és műhelyek - kx1

Pozitív jövőképpel számolva a kerület és a tömb minőségi megújuláson megy keresztül. Az épített környezet változása magával vonzza a belső kapcsolati rendszer erősödését, az udvarok, zöldterületek minőségének javulását.
Célom egy szociális alapokon (is) szerveződő lakóház tervezése, ami a fenntarthatóságot nem csak a gazdasági és technikai oldalról próbálja figyelembe venni, hanem a lakóközösség szerveződésének szintjén is.
A SzocRehab definíció szerint a helyi embereknek kell építeni. Új épület építése esetén fontos, hogy minden csoport feljebb tudjon lépni lakhatásuk minőségében. A bekerülés kiválasztásos alapon történik, de emellett fontos, hogy a későbbiekben is legyen kontroll, teljesíteni kell (lakókörnyezet megóvása, gondozása, programokon való részvétel) a bent maradásért. A lakhatási nehézségek mellett nagy gondot jelent a kerületben a magas munkanélküliség. A földszintre  ezért műhelyeket terveztem, amik a foglalkoztatottság növelése mellett a tömb életére is serkentő hatással lehetnek.
A feladat adottságai miatt a 'nem építés' oldaláról közelítettem meg a probléma megoldását. Azt vizsgáltam, hogy a kapcsolatok és teresedések alapján hova nem kerülhet épület tömeg, hol van szükség teresedésre. Emellett az is fontos volt, hogy ne épüljenek újabb tűzfalak. Ebből következően a koncepció alapja a 'térhez tér, tömeghez tömeg' elv alapján fejlődött, egészen a végső kialakításig. 
Meghatározó szempont volt még, hogy olyan épület szülessen, ami az idő múlásával jól viseli a lakók beavatkozását, életük, életterük alakulását ki tudja szolgálni. Számomra ilyen léptékben a szociális építés egyik legmeghatározóbb eleme a hosszú távú, átfogó gondolkodás. Ezért a ház kialakítás törekszik a tartósságra és fenntarthatóságra (nem csak a technológia szintjén).

Helyszín: Budapest, VIII. kerület, Lujza utca 10., Dobozi utca 13.

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2012 2
Építész konzulens: Jancsó Miklós
Statikus konzulens: Szabó Tímea
Épszerk konzulens: Reisch Richárd
Gépész konzulens: Egri István 
Villamos konzulens: Filetóth Levente
Kivitel konzulens: Rostás Zoltán 

Biró Emese - Extrém sport szállás - kx1

A Székelyföld szíveként is emlegetett Madarasi Hargita régóta a síelők kedvelt helyszíne. A hagyományos síelés és hódeszkázás mellett a Hargitán tavalytól egy új sport gyakorlására is lehetőség nyílik: az eredetileg csak egy verseny alkalmából megépített extrém park a nagy sikernek köszönhetően az idéntől már egész évben várja a fiatal sportolókat. Mivel ez a sport még úgymond „gyerekcipőben” jár, képviselői kis csoportot alkotnak, így a versenyekre és az edzésekre is családias légkör a jellemző. 
A tervezett épület az extrém park és a pályarendszer közvetlen közelében kap helyet. Konzolos tömegformálásának köszönhetően, melyet az extrém sportok jellege ihletett, messziről kitűnik természetes környezetéből. A fiatalok körében egyre nagyobb érdeklődésnek örvendő extrém sportok a repülés adta szabadságérzetre, a gravitáció elleni „küzdelemre” épülnek. A levegőben akrobatikus mutatványokat látszólag játszi könnyedséggel végrehajtó, úgynevezett „freestyle” síelők is ezzel az érzéssel játszadoznak. Az építészet formavilágában hasonló „antigravitációs” jelleggel a konzol rendelkezik.
A síház függőleges részében a sátras jellegű alvórész, míg a konzolban egy ebédlő kap helyet, teljes körpanorámás rálátással az alatta elhaladó sípályára. A sátor jellegű alvóhelyek a táborok hangulatát kívánják idézni, az épület egyteres jellege pedig a családias légkört támogatja. Az acél térrácsos szerkezetet a síliftházak és síugrósáncok szerkezete ihlette. 

Helyszín: Madarasi Hargita, Székelyföld, Románia

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2012 2
Építész konzulens: Jancsó Miklós
Statikus konzulens: Erdélyi Tamás
Épszerk konzulens: Tóth Ferenc
Gépész konzulens: Egri István 
Villamos konzulens: Filetóth Levente
Kivitel konzulens: Wiesner György 

4. zh - Kettesben



Fiatal építész vagy, itt laksz a csajoddal/pasiddal, aki nem építész. Enyhén szólva nem egyezik a napirendetek. Tervezz ebből egy élhető lakást kettőtöknek!

Budapest XI. Somogyi út 17/b jelenlegi állapot 2. emeleti lakás alaprajza m = 1: 50 (fesztáv: 4,38 m)

Belmagasság: 305 cm    
belső ajtók névleges magassága: 230 cm    
szobaablak: 100/170 pm: 95 cm    
teraszajtó: 100/265    
konyhaablak 110/170 pm: 95     

Szerkezeti falak, kéménytestek, lichthof, wc strang megtartandó!   

Beadás hétfőn a szokott helyen és időben. 
Formátum: szokásos. 
Munkarészek: bútorozott alaprajz, metszetek (m = 1:50), látványtervek!

3. zh. eredmények... helyett

Bocsánat, kicsit le vagyunk maradva. A zéhákat osztályoztuk, se egyes se ötös nem lett, holnap beírom a táblázatba az eredményeket. És ma még feltöltök egy pótpót, azaz 4. zéhát!