Tervbemutatás - béta verzió

Az eddigi kérések alapján elkészült a béta verzió, jó lenne minél előbb véglegesíteni:

katt

Akik méltányossággal adják be, de még nem jelezték, hogy bemutatnák, azokra ne számítsunk?

Tervbemutatás!




Elkészült a beosztás vázlata, ebben még nincsenek időpontok, csak napok. (mind a két napon 9-kor kezdünk és várhatóan negyedóra jut egy tervre)

katt: beosztás nulladik változat

Amúgy az az álmunk, hogy mindenki ott lesz az elejétől a végéig, mert érdekesek lesznek a tervek. Akinek más, halaszthatatlan elfoglaltsága van, az kommentben jelezze, a végleges beosztást ennek alapján fogjuk elkészíteni.

Jó pihenést addig is mindenkinek : )

a kép innen származik

Komplex felvétel 2017 1


A múlt heti (jó hangulatú, és a feldolgozási hét ellenére nagy érdeklődést kiváltó) felvételi tájékoztatón ígértük, hogy kiposztoljuk a menetrendet és minden más tudnivalót. Íme:

jan. 6. péntek 12.00: portfólió beadás és írásos jelentkezés a tanszéki titkárságon
jan. 6-11: felvételi beszélgetések az oktatók által megadott időpontokban
jan. 13. reggel: előzetes eredmény kihirdetése a tanszéken és a honlapon
jan. 25. 16:00: hallgatói visszajelzés, hogy él-e a felvétellel
jan. 26. 16:00: felvettek listájának végleges kihirdetése a tanszéken
jan. 30. 10:00: pótfelvételi jelentkezés a tanszéki titkárságon
jan. 30. 16:00: pótfelvételi eredmény kihirdetése a tanszéken és a honlapon

A portfólió alakja, mérete, anyaga, színe, minden más egyebe és természetesen a tartalma kötetlen, persze a jobban sikerült egyetemi terveket érdemes beletenni. Nincs kizárva a digitális formátum, de ha többen meg akarjuk nézni (oktatók), akkor jobb a kézbe vehető, nyomtatott változat.

És akkor jöjjön az általános szöveg, ebben minden benne lesz:


A Lakóépülettervezési Tanszéken a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Tervező szakirány Komplex 1 és Komplex 2

Műszaki szakirány Komplex 1 és Komplex 2


A Komplex tárgyak oktatói:

Bánáti Béla, Dankó Zsófia DLA, Fülöp Gyula, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Nagy Márton DLA, Perényi Tamás DLA, Varga Tamás DLA, Vincze László DLA.


Tematika:

Mindkét szakirányon kínálunk feladatokat (idén elsősorban fehérgyarmatiakat és oroszlányiakat), de a témák és helyszínek nagyobb része a hallgatóktól származik. A feladatok változatosak, megtalálhatók a kisebb és átlagos méretű középületek, alacsony-intenzív és többlakásos lakóegyüttesek. Komoly technológiát alkalmazó ipari épületek és városi léptékű tervezési feladatok nem tartoznak a tanszékünk profiljába.

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév harmada-fele) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.


A felvétel rendje:

A tanszék a kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat (3 oktatót lehet megjelölni, rangsorolva). A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni.

A tanszék oktatói kara közösen dönt a Komplex 1 felvett hallgatóiról, a felvettek névsorát a tanszéki honlap hírei között a komplex blogban teszi közzé.

A (várhatóan több tanszékre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel.

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét.

A Komplex 2 tárgyak esetében nincs felvételi eljárás, a sikeres Komplex 1 tárgy teljesítése esetén a Neptunban lehet felvenni.


A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató!) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori és egyéb tanszéki munka)

kép forrása itt

Beadás, bemutatás, formátumok

A tanszéken kialakult rendszer szerint a komplex terveket a hallgatók a vázlattervekhez hasonlóan prezentálják. Az építészeti munkarészeket a kiírás szerinti tartalommal és léptékben, de nem nyomtatva, csak pdf-ben kell beadni. A szakági részeket továbbra is nyomtatva, a szaktanszékek előírásai szerint kell elkészíteni.

A tervet minden hallgató egy 5-6 perces prezentáció formájában mutatja be. Nagyon fontos az előadás tervezettsége, mert ez alapján fogunk képet kapni a komplex terv építészeti részéről. Jól összehangolt képsorral, kevés magyarázó szöveggel nagy mennyiségű információt lehet átadni ennyi idő alatt!

A vetítés az építészeti tervről szól, szakági munkarészeket csak akkor érdemes mutatni, ha van építészeti vonzatuk. Szeretnénk látni a hagyományos tervlapokat egyben (helyszínrajzok, alaprajzok, metszetek és homlokzatok), ezek közelebbi részleteit, látványokat, makettfotókat, helyszíni fotókat, diagramokat. Mindent, ami segít a gyors és alapos megértésben.

A vetítés leadott anyaga 2 megapixel (1920x1080 pixel) méretű képsor png vagy jpg formátumban (nem pdf, se nagy kép, nem készülünk zoomolásra). Nagyobb felbontású képek nem eredményeznek jobb képminőséget, csak lassabb, akadozó vetítést...

A szakági munkarészeket hagyományosan, nyomtatva és egy dossziéba kötve kell beadni, kiírás szerint. Hogy a szakági kollégák a tervet egyben lássák, A3 méretű (akár léptéktelen) kicsinyítésben, fekete-fehérben, a lehető legegyszerűbb (költségtakarékos) minőségben az építészeti munkarészt is csatolni kell a szakági részekhez. Makett csak a tervezési szakirányon kötelező, a műszaki szakirányos Komplex 1 tervnek nem része.

Beadás

A tervet december 16-án (pénteken) 12 óráig lehet beadni a tanszéken, különeljárásai díjjal december 19-én (hétfőn) 12 óráig. Az elektronikus anyagot ugyanakkor, ugyanott a titkárságon lehet feltölteni. Semmilyen anyag nem adható be később, se prezentáció, se makett, se szakági munkarész!

Bemutatás

A tervek bemutatása január 2-án (hétfőn) és január 3-án (kedden) lesz, mindkét napon reggel 8:15-kor kezdünk. Lesz időbeosztás is, véglegesíteni csak a beadott tervek alapján tudjuk. 

A prezentációk vetítésre készen fognak állni, a makettek is a helyszínen, a tanszéki teremben lesznek.

És a végére egy tömörített ismétlés: be kell adni egy kész prezentációt a januári előadáshoz (csak képek), és be kell adni magát a tervet. A terv építész része digitális (pdf), a szakági anyagok nyomtatottak. Makett csak a tervező szakirányon kell.

Ha ezek után még van kérdés, lehet kommentelni!

kép forrása itt

Felvétel!

Most persze senki nem ér rá, dolgozik mint a gép, de ha a jövő héten egy órára (pihenésképpen!) benéz hozzánk, akkor megtudja, milyen nálunk a komplex!

plakát: Máthé Dóra

Tugendhat villa


Biztos sokan hallottatok már róla, de nem árt még egyszer: hétfőn jönnek a cseh építészek, akik végigcsinálták a villa legutóbbi, most már teljes körű, korhű felújítását. Mindenki ismeri persze, de nem. Csak egy adat: a nappali 240 négyzetméter. Ugye?

Itt a facebook esemény: https://www.facebook.com/events/1761971434062740/

Turistaház - pzh 2

avagy az együttlét önfeledt öröme

A lehető legkisebb alapterületen érdekes, a térszervezésben újdonságot mutató, 40 főt befogadó, télen és nyáron is használt épület tervezése, melyben egy-egy iskolai osztály, munkahelyi kollektíva vagy szervezett turistacsoport egy-két napot eltölthet abból a célból, hogy a környéken kiránduljon, esetleg csapatépítő tréningen vegyen részt. Az épület tegye lehetővé lelki gyakorlat, jóga, csendó, cserkésztábor, stb. szervezését. 

Helyszín:

Az épület számára kijelölt terület a Bükk-hegység egy nagyobb tisztása. Hossza 200 méter, lejtése hosszirányban 10-15 %, keresztben vízszintesnek tekinthető. Terepjáróval télen és nyáron is gond nélkül megközelíthető. A legközelebbi település hat kilométerre van. (A csoportok gyalogosan érkeznek, hátizsákkal). A tisztáson tűzrakhely és sportolásra alkalmas terület is van. 

Elvárások a házzal kapcsolatban:

1: A csoport tagjai átélhessék a kollektív cselekvés és az együttlét örömét, de legyen módjuk alvásra, és a felszerelésüket biztonságban tudhassák. (hátizsák, ruhanemű, személyes tárgyak)

2: Legyen biztosított a kollektív étkezési, főzési lehetőség. (hűtőszekrény, mosogató, tűzhely, edények, lábosok)

3: A csoportok vezetői (max. négy fő) részére alvás és pihenés biztosítása szükséges. (tanár, kísérőszülő, láma, mester)

4: A fiúknak és lányoknak legyen lehetőségük kulturált módon tisztálkodni. (mosdó, zuhany, WC) 

5: Biztosítani kell az épület üzemeltetéséhez, takarításához szükséges minimális helyiségeket. (kis raktár, takarítószer kamra, szeméttároló fülke)

Az épület gondnoka a közelben lakik, és minden nap felügyeli a házat. Váltásoknál takarít. 
Nyitva tartás: egész évben bérelhető módon. Hálózsák kötelező. Eldobható evőeszközöket, poharakat és tányérokat a ház biztosít. 

A terveket m = 1:200-ban, tetszőleges technikával rajzolva (alaprajzok, metszetek, homlokzatok, távlati kép) 2 db fekvő A3 lapon kell kidolgozni és elküldeni a szokásos mjancso@eik.bme.hu címre november 30. (szerda) éjfélig digitális formátumban.

mellékletek

Együttélés - pzh 1

Fiatal építész vagy, itt laksz a csajoddal/pasiddal, aki nem építész. Enyhén szólva nem egyezik a napirendetek. Tervezz ebből egy élhető lakást kettőtöknek!

Budapest XI. Somogyi út 17/b jelenlegi állapot 2. emeleti lakás alaprajza m = 1: 50 (fesztáv: 4,38 m)

Belmagasság: 305 cm    
belső ajtók névleges magassága: 230 cm    
szobaablak: 100/170 pm: 95 cm    
teraszajtó: 100/265    
konyhaablak 110/170 pm: 95     

Szerkezeti falak, kéménytestek, lichthof, wc strang megtartandó!   

Beadás: november 23. szerda éjfélig küldjétek el a szokásos mjancso címre, bemutatás nem lesz. 
Formátum: szokásos. 
Munkarészek: bútorozott alaprajz, metszetek (m = 1:50), látványtervek.

A pótzárthelyi egyéni munka!

Vázlatterv, időbeosztás

Csütörtökön - a koncepciótervhez hasonlóan - a vázlattervek lesznek műsoron mindkét szakiránynak. 8:15-kor kezdünk, a beosztás első változata itt látható. 

Formátum: vetítés lesz, csak fekvő jpg és png képeket hozzatok, a méretük 2 megapixel (ajánlott a projektorhoz (1920x1080 pixel) igazítani. Kizárólag képek jönnek egymás után, nem zoomolgatunk. A darabszám kötetlen, de az idő nem: 5 perc bemutatásnál hosszabbat ne tervezzetek. Ha több, akkor mi nem tudunk beszélni. Az időt mérjük.

A bemutatás kötelező, a félév csak elfogadott vázlattervvel folytatható. Akinek nem értékelhető a vázlatterve, annak rendelkezésre áll egy pótlási alkalom egy héttel később. (de ezt kerüljétek inkább el, mert ha pótzh is lesz, akkor nem marad idő dolgozni és konzultálni...)

A vázlatterv tartalma:
1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.
Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.
belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában. (A belső terek koncepciója csak a tervező szakirányon része a vázlattervnek).

A helyszínt és a koncepciót is mutassátok be röviden, hogy ne kelljen megkérdezni, emlékezetből felidézni, képek helyett elmesélni, stb...

Környezetpszichológiai konzultáció




UPDATE: AZ EGÉSZ PROGRAM EGY ÓRÁVAL ELŐBB KEZDŐDIK, 11-KOR!

Dr. Dúll Andreával a diplomázó, komplex 1 és 2 hallgatók számára 2016. 11. 9-én, szerdán 12.00-tól 14.30-ig közös konzultációt tartunk a K 274-ben.

A szakkonzultációval a tervezési folyamathoz szeretnénk segítséget nyújtani. A terveitek alapján a meghívott vendégünk arra fog rávilágítani, hogy milyen tér– és környezetalakítás a legmegfelelőbb pszichológiai, érzelmi és érzékelési szempontból az adott közösségnek, hogyan célszerű kialakítani a környezetet, hogy jobb legyen az ott élőknek.
A rövid vetített képes tervbemutatásból (4 perc) derüljön ki a lényeg: kinek, hol, mit, miért és milyet terveztek. A kérdésfeltevésetek legyen végiggondolt, összeszedett! Dúll Andreától sokat lehet tanulni, érdemes a többiek tervét/kérdéseit is meghallgatni.
Amennyiben érdekel benneteket a konzultáció, jelezzetek vissza a blogon (megjegyzésben), a kategória megjelölésével küldjétek el a témátokat! Az azonos témakör szerinti csoportbeosztás rövidesen felkerül a blogra.
Témakörök: Gyermek/Szociális/Otthon/Közösségi
A közös szakkonzultáció nyilvános, minden érdeklődőt szívesen várunk!

Dankó Zsófia DLA
Lakóépülettervezési Tanszék

ajánlott könyvek, linkek:
Dúll Andrea: A környezetpszichológia alapkérdései - Helyek, tárgyak, viselkedés
Dúll Andrea - Varga Katalin (szerk.): Rábeszélőtér - A szuggesztív kommunikáció környezetpszichológiája
Dúll Andrea: Tér-rétegek - Tanulmányok a XXI. század térfordulatairól

Mintaműtermek - zh 2

Ha egyszer komolyan felmerülne, hogy legyenek műtermek a K épületben, már tudnánk mit mondani. Tanácsokat adni legalábbis, mint például azt, hogy a 24 fő épp elég, alvóhely legyen, de ne sok, legyen az egész viszonylag flexibilis, és lehetőleg boltban kapható bútorokkal rendezzük be. A feladat az ismert helyszín és a szabadság ellenére nehéz volt, az eredmény vegyes, de vállalható. 

Eredmények a szokásos helyen!

1. díj


Godra Orsolya

Bemutatás, megbeszélés

Ahogy írtam még 26-án: A beadás és az értékelés módja és ideje sem változik, tehát: a leveleket a linkekkel jövő szerda éjfélig várom, a bemutatás másnap reggel 8:15-kor indul.

Mintaműterem - zh 2

A lakó tanszék végre nem csak beszél a műtermi oktatásról, 2017. januárjában egy váratlan és nagyvonalú gesztussal ki is vonul a K274-ből, hogy átadja a helyét a feltörekvő nemzedéknek. Elbontja a galériát, befalazza a tanszékre vezető ajtókat, a maradék a hallgatóké, beleértve a majdnem működő szalagfüggönyt, a még ennyire se hasznos klímagépet és a megsárgult padlóburkolatot, csináljanak vele, amit akarnak. Ha zárni akarják a termet, kapnak kulcsot is.

A mintaműterem egy prototípus, a tapasztalatok alapján lehet majd további termeket átalakítani. Fontos, hogy a kísérlet jól megfogalmazott legyen. A kiíró a következőket tartja fontosnak:
- a műtermet 24 hallgató használja
- a hallgatók nem egy évfolyamba járnak, van köztük elsős és diplomázó is
- mindenkinek ugyanolyan munkafelülete van
- minden munkafelületen lehet rajzolni, makettezni, számítógéppel dolgozni
- mindenki el tudja zárni a ruháját, személyes eszközeit és tárgyait
- mindenki tud aludni a műtermen belül, ha erre szüksége van
- közös kávéfőző, mosogató és hűtőszekrény van a helyiségben.
Az itt leírt szükséges minimumon felül tervezhető egyéb személyes vagy közösségi funkció, amennyiben szükséges vagy javasolt, és a tér lehetővé teszi.

A terem mérete 6,95x7,77 méter, magassága 5,40-től indul, az ív tetején 6 méter körüli magassága 487 cm-től indul, és 507 cm a tetején. Statikai megkötés nincs, az összes födém és fal felhasználható a tér galériázására. Melléklet: a K épület összes alaprajza pdf formátumban.

A terveket 2 db fekvő A3 lapon 300 dpi-ben, de a szokott módon csak digitális (png vagy jpg) formátumban kell elküldeni fáljküldővel november 2. szerda éjfélig a mjancso@eik.bme.hu címre. A tervek legyenek jól láthatóak és érthetőek, egyéb formai vagy tartalmi megkötés nincs. 

Új melléklet: pontos alaprajz és falnézet a szomszédos K276 teremről, amely szélességében és magasságában megegyezik a mi termünkkel, hossza pár centiméterrel több, viszont az ablakok tökéletesen megegyeznek, át lehet venni őket!

A zh megbeszélése október 27. csütörtök 9:15 és 10:00 között lesz az áttervezendő helyiségben!

Zárthelyi megbeszélés

A holnapi megbeszélés a múltkorihoz hasonlóan 9:15 és 10:00 között lesz, a kiírást ma este feltesszük. A beadás és az értékelés módja és ideje sem változik, tehát: a leveleket a linkekkel jövő szerda éjfélig várom, a bemutatás másnap reggel 8:15-kor indul.

Munkaközi tervbemutatás

Aki kíváncsi volt, és már megnézte a blogon, annak nem lesz újdonság, hogy mit kérünk és milyen formában:

- a bemutatás digitális, a projektor 1920x1080 pixeles, zoomolás nincs, képek következzenek egymás után;
- minden kép jpg vagy png formátumú legyen maximum a projektor felbontása szerint;
- a prezentáció 5 perc, 10 percet hagyunk a kérdésekre és a hozzászólásokra összesen;
- a tervező szakirányon két dolog kell: egy csomópontokból összerakott metszet és a választott elem vázlatterve;
- a műszaki szakirányon csak a csomópontokból összerakott metszet;
- a csomópontokból összerakott metszet 1 kép, amiből az "unalmas" részek ki vannak vágva, a csomópontok 1-1 képen következzenek utána;
- minden szakirányon még két dolog kell, hogy az előzőket értelmezni tudjuk: a Komplex 1 portfóliója és a kimetszett ötvenes rész digitalizált (és a felbontás miatt lebutított) rajzai (alaprajzok, metszetek, homlokzatok);
- hasznos lehet még az anyagokról, szerkezetekről, megépült példákról pár képet mutatni - de csak akkor, ha valóban segíti a terv megértését. (kilóra vagy terv helyett nem, köszönjük szépen)

És: minden prezentáció arról szól, hogy szuper a tervetek, és minket erről meg kell győzni, különben nem adunk pénzt, és nem fog a ház megépülni!

Hétfőn kerül sorra a tervező szakirány, csütörtökön a műszaki. Időbeosztás is lesz holnap estére, egyelőre a kollégák véleményezik. Ha van bármilyen kérdés, írjatok kommentet!

És itt a (remélhetőleg végleges) beosztás a két napra:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/19dr2KSxVUtyp9VuJoykGuaOojmuDYiYVeC9J7iyV1xY/edit#gid=8

a rossz minőségű képen egy 9 csomópontból összerakott metszet látható anyagmegnevezésekkel, de méretezés nélkül

Koncepcióterv

A koncepcióterv tartalma hagyományosan és hivatalosan a következő: 

1. Helyszín elemzése
2. Program elemzése
3. Beépítési javaslat
4. Építészeti vízió

helyszín elemzése kiterjed a természeti és az épített környezetre, ezek térbeliségére, minőségére, használóira, a közlekedési kapcsolatokra, a hely karakterére. 


program elemzése tartalmazza a funkcióból adódó méreteket, külső és belső funkcionális és közlekedési kapcsolatokat, a használó személyek és járművek számát, időbeli és térbeli eloszlását. 

beépítési javaslat egy vagy több változatban kifejtett megoldás, amely rögzíti a tervezett épület tömegét és annak viszonyát a környezethez, valamint a belső funkcionális csoportok elhelyezkedését. 

Az építészeti vízió javaslatot tesz a tervezett beépítés karakterére, vázlatos elképzelést mutat be a homlokzat, a nyílások, az elképzelhető anyagok tekintetében. 

A koncepciótervet a hallgató a tanszéken bemutatja. Az értékelésen az érdekelt tanszéki oktatók vesznek részt, és véleményezik a bemutatott koncepciót.

Ugyanez röviden: a lényeg az, hogy minél gyorsabban megértsük a helyszín és a koncepció leglényegesebb elemeit. 

A bemutatás digitális lesz, képeket lehet majd kivetíteni pár perc magyarázat mellett. Viszonylag kevés az idő, fejenként hozzászólásokkal összesen 15 perc, maga a bemutatás ennek legfeljebb a fele legyen!

A formátum jpg vagy png, mérete 2 megapixel (javasolt: 1920x1080). Más, pl. pdf, prezi nem kéne, mert sokszor lassabb. Zoomolás nem lesz, ne nagy lapokat zsugorítsatok össze!

Szakági konzulensek

Kis késéssel, de meglett minden szakági konzulens, itt láthatjátok. Akik később vették fel a tárgyat, azoknál vannak hiányok, ők keressék meg a tanszékeket minél előbb!

Koncepcióterv

A tartalmáról még lesz szó, de előbb gyorsan nézzétek meg a beosztást!

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fzZcLEV9EtB2bNqikSTLA8BSTyv3klQHOHS_q_baGhs/edit#gid=0

A legjobb lenne, ha mindenki végig ott lenne, de ha ez túlzás, akkor annyi legyen a minimum, hogy a várható időpont előtt egy órával ott vagytok. (kivéve az elejét, oké)

Reklámpontok - zh 1

Tetszik az új rendszer, a mai bemutatás jó hangulatú volt, remélem senkinek nem maradt hiányérzete. Aki nem jött el, sajnálhatja. 
Az eredményeket estére ígértük, az este eljött, és az eredmények is. Aki ott volt, gondolom nem fog meglepődni, a szóbeli értékelésből sejthető volt, mit értékelt a "zsűri" és mit nem. 
Egy tervet nem fogadtunk el, kettőnél gondolkodtunk, de végül nem mertük nem elfogadni. A többiben megfelelő minőségű és mennyiségű munka volt.

És akkor a díjazottak:


Godra Orsolya

Reklámpont - zh 1

A fenti rövid újsághírnek több csatornán próbáltunk utánajárni. Név nélkül nyilatkozó informátorunktól megtudtuk, hogy a diákközpontot az ERSTE BANK fiókjának helyére tervezik, a pályázat kiírásának anyagán még dolgozik az előkészítő bizottság. A reklámpontok ügyében sikerült egyeztetnünk, a következő eredménnyel:
- egyelőre egy épül belőlük a Goldmann menza közelében, a Petőfi hídról jól látható helyen
- lehet épület, de lehet építmény is
- elsődleges funkciója a BME hirdetése állandó vagy változó tartalommal
- másodlagos funkciója bármi lehet
A Goldmann menza előtti tér közlekedési problémái ismertek, de ezek megoldására nem feltétlenül ebben a tervben kell javaslatot tenni. Előnyös viszont, ha a tervezett beavatkozás megoldja a villamos és a menza közötti akadálymentes közlekedést.

A beadási formátumról, a bemutatásról és további kérdésekről a hétfői (szeptember 19. 9-10 óra) feladatmegbeszélés után teszünk fel információkat!

Letölthető anyagok: helyszínrajz pdf és dwg formátumban

Update:

Beadási formátum: 2 db FEKVŐ A3 lap KIZÁRÓLAG digitális formátumban, 300 dpi felbontásban. Javasolt a png, de jó minőségű jpg is lehet. Más formátumot nem szeretnénk látni (pdf se legyen!). 
Az eddigi hozzászólásokban található 2 melléklet: egy kép a jellemző szintmagasságokkal és egy a felhasználandó légifotóval.

Határidő: szerda (szeptember 28.) éjfél, a feltöltés címét később adjuk meg.

A közös értékelés szeptember 29-én 8:15-kor kezdődik, minden tervre (maximum) 5 perc jut, plusz a kérdések/válaszok/megjegyzések. Legkésőbb 11-kor végzünk!

Update 2:

Archicadben jó a dwg fájl? Autocadben és Sketchupban nem igazán...

Beadás: töltsétek fel bárhova (google drive és társai) és a linket küldjétek el az mjancso@eik.bme.hu címre szerda éjfélig!

mockup: Piotr Szmiłyk – https://www.behance.net/blacksunempire

Zárthelyi megbeszélés

Végül most hétfőre (szeptember 19.) tettük a műszaki szakirányosokkal egyeztetve az első zh megbeszélését. Találkozó a tanszéki teremben 9 órakor, 10-re végzünk!

Oroszlányi témák

Négy komplex- és diplomatéma, ezekről beszéltünk:

http://dip-lako.blogspot.hu/2015/09/tanszeki-valaszthato-diplomatemak.html

Ezek közük a Haraszt-hegy és a Bokodi-tó már sokat szerepelt, de a Mária út és Vértesszentkereszt még nem lett alaposan körbejárva, szóval minket még érdekel : )

Félévkezdés

Szeptember 5-én hétfőn tartjuk a tervező szakirány félévismertetőit:
9:15 - 11:00 Komplex 1
11:15 -12:00 Komplex 2
A műszaki szakirány tájékoztatói csütörtökön lesznek ugyanezekkel a kezdésekkel.

Az aktuális tárgyleírásokat és ütemterveket itt lehet megnézni!

Házi feladat nyárra

...minden kollégának és komplexes hallgatónak, szóval mindenkinek, akit érdekel: készülnek nálunk ilyen pofonegyszerű, vagány, kortárs tervek? A példa meg is épült, de ne legyünk telhetetlenek. Az engem érdeklő kérdés egyszerű, csak a tanszéki komplex tervekre vonatkozik: mennyire vagyunk lemaradva? Kicsit, nagyon, közepesen?

Részeredmények

Most, hogy megvan minden, még a méltányossággal beadott tervek szakági eredményei is, nem húzom tovább az időt, megosztom a táblázatot veletek. Köszönet mindenkinek, külön Évának és Csillának a folyamatos munkáért és szervezésért! Majdnem minden részeredmény meglett...

Fel vagytok véve...

...és remélem jöttök is hozzánk!

Dankó Zsófia:
Bagó Bence
Bódi András
Kosárkó Klaudia
Vida Zsófia

Fülöp Gyula:
Kiefer János
Sunkel András

Kolossa József:
Balázs Boglárka

Makrai Sándor:
Benedek Dóra

Perényi Tamás:
Nagy Zsófia Eszter
Kovács Zsuzsanna
Krizsán Gergely
Szabó Kristóf
Zalavári Sára

Varga Tamás:
Ágó Jakab
Dauner Benedek
Kabay Zoltán

Vincze László:
Benkovics Márk

Jövő péntekig kérünk visszajelzést, hogy minden oké, tudtok jönni a tanszékre (vagy nem!), egyúttal a portfóliókat el lehet vinni.

Jó nyarat mindenkinek!

Felvétel

Friss infók:

Makrai Sándor:
Benedek Dórát felvette
Varga Tamás:
Dauner Benedeket, Ágó Jakabot és Kabay Zoltánt felvette

Felvételi beszélgetések:

Perényi Tamás: szerda 11:00-től a tanszéken
Dankó Zsófi: kedd 10:00-től a tanszéken
Fülöp Gyula: szerda 10:00-től a tanszéken
Vincze László: szerda 11:00-től a tanszéken
Kolossa József: kedd 17.15-kor a K 363 teremben

Komplex felvétel 2016 2

Az őszi félévben a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Tervező szakirány Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2

Műszaki szakirány Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2

Tervező Msc Komplex 1 (keresztfélév)
(Azonos tematikával és ütemtervvel, mint a tervező szakirányos Komplex tárgyak)

Tárgyfelelősök: Jancsó Miklós, Makrai Sándor, Fülöp Gyula


A Komplex tárgyak oktatói:

Bánáti Béla, Dankó Zsófia DLA, Fülöp Gyula, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Nagy Márton DLA, Perényi Tamás DLA, Varga Tamás DLA, Vincze László DLA.


Tematika:

A tervező és a műszaki szakirányon is kínálunk feladatokat, de a legtöbb téma és helyszín a hallgatóktól származik. A feladatok változatosak, megtalálhatók kisebb és átlagos méretű középületek, alacsony-intenzív és többlakásos lakóegyüttesek. Komoly technológiát alkalmazó ipari épületek és városi léptékű tervezési feladatok nem tartoznak a tanszékünk profiljába.

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév első harmada) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.


A felvétel rendje:

A tanszék a kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, és bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat is. A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni. Határidő: 2016. 06. 10. 12:00

A személyes elbeszélgetésekre a portfólió leadása utáni héten kerül sor, az egyes oktatók által megadott időpontokat a tanszéki hirdetőtáblán, és a komplex blogon lehet megtalálni.

A tanszék oktatói kara közösen dönt a Komplex 1 felvett hallgatóiról, a felvettek névsorát a tanszéki honlapon és a komplex blogban közzéteszi. Határidő: Határidő: 2016. 06. 17. 16:00

A (várhatóan több helyre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel. Határidő: 2015. 06. 24. 16:00

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét. Határidő: 2015. 06. 27. 16:00

A Komplex 2 tárgyak esetében értelemszerűen nincs felvételi eljárás, a sikeres Komplex 1 tárgy teljesítése esetén a Neptunban lehet felvenni.


A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori munka).


A jelentkezéssel és a felvétellel kapcsolatos kérdéseket várjuk megjegyzésben!

a képek csak illusztrációk Ónodi-Szabó Ákos komplex 1 tervéből

Végleges sorrend

Azt hiszem, minden kérést sikerült teljesíteni, holnap reggel indulhat a bemutatás.

Lényeges változás, hogy szerdán 9 órakor kezdünk!

További részletek a frissített listán:


A legfontosabb a végére maradt: ez a bemutatás a félév lezárása, eredménye, arról szól, hogy mi lett a sok munka vége. Azt hiszem, mindenki (valamennyire...) kipihente magát, jól fog prezentálni, és kíváncsi a többiek tervére. Ne a listában megjelölt időpontra gyertek, legyünk együtt az elejétől kezdve, szerintem érdemes lesz!

Szerda és csütörtök

Az előző posztban ezt írtam:

OLVASSÁTOK VÉGIG FIGYELMESEN, ÉS HA VAN KÉRDÉS, ÍRJATOK MEGJEGYZÉST!

Nekem kellett volna figyelmesen végigolvasnom, mielőtt posztolom : (
Az utolsó előtti mondat hibás volt. Az eredeti tervek szerint is a szerda volt a műszakiak napja, a csütörtök a tervezőké, mert szerdán az ünnepi kari tanács miatt délután nem tud itt lenni a tanszék jelentős része. Fordítva írtam véletlenül, de már kihúztam.

Most páran megkönnyebbülnek, sokan viszont a fejemet akarják venni. Ezt megjegyzésben lehet megtenni, de annyit kérek, hogy legyetek konstruktívak. 

A bemutatás tervezett beosztása itt van:


És most jöjjenek a kommentek...

Beadás, bemutatás, formátumok

OLVASSÁTOK VÉGIG FIGYELMESEN, ÉS HA VAN KÉRDÉS, ÍRJATOK MEGJEGYZÉST!

A tanszéken kialakult rendszer szerint a komplex terveket a hallgatók a vázlattervekhez hasonlóan prezentálják. Az építészeti munkarészeket a kiírás szerinti tartalommal és léptékben, de nem nyomtatva, csak pdf-ben kell beadni. A szakági részeket továbbra is nyomtatva, a szaktanszékek előírásai szerint kell elkészíteni.

A tervet minden hallgató egy 5-6 perces prezentáció formájában mutatja be. Nagyon fontos az előadás tervezettsége, mert ez alapján fogunk képet kapni a komplex terv építészeti részéről. Jól összehangolt képsorral, kevés magyarázó szöveggel nagy mennyiségű információt lehet átadni ennyi idő alatt!

A vetítés az építészeti tervről szól, szakági munkarészeket csak akkor érdemes mutatni, ha van építészeti vonzatuk. Szeretnénk látni a hagyományos tervlapokat egyben (helyszínrajzok, alaprajzok, metszetek és homlokzatok), ezek közelebbi részleteit, látványokat, makettfotókat, helyszíni fotókat, diagramokat. Mindent, ami segít a gyors és alapos megértésben.

A vetítés leadott anyaga 2 megapixel (1920x1080 pixel) méretű képsor png vagy jpg formátumban (nem pdf, se nagy kép, nem készülünk zoomolásra). Nagyobb felbontású képek nem eredményeznek jobb képminőséget, csak lassabb, akadozó vetítést...

A szakági munkarészeket hagyományosan, nyomtatva és egy dossziéba kötve kell beadni, kiírás szerint. Hogy a szakági kollégák a tervet egyben lássák, A3 méretű (akár léptéktelen) kicsinyítésben, fekete-fehérben, a lehető legegyszerűbb (költségtakarékos) minőségben az építészeti munkarészt is csatolni kell a szakági részekhez. Makett csak a tervezési szakirányon kötelező, a műszaki szakirányos Komplex 1 tervnek nem része.

Beadás

A tervet május 27-én (pénteken) 12 óráig lehet beadni a tanszéken, különeljárásai díjjal május 30-án (hétfőn) 12 óráig. Az elektronikus anyagot ugyanakkor, ugyanott a titkárságon lehet feltölteni. Semmilyen anyag nem adható be később, se prezentáció, se makett, se szakági munkarész!

Bemutatás

A tervek bemutatása június 1-én (szerdán) és június 2-án (csütörtökön) lesz, mindkét napon reggel 8:15-kor kezdünk. Lesz időbeosztás is, véglegesíteni csak a beadott tervek alapján tudjuk. A szerdai napon a tervező, a csütörtökin a műszaki szakirányra kerül sor

A prezentációk vetítésre készen fognak állni, a makettek is a helyszínen, a tanszéki teremben lesznek.

kép forrása itt

Környezetpszichológia konzultáció Dr. Dúll Andreával!

Ajánlott: diplomázó és komplex1-es hallgatóknak
Időpontja: 2016/05/9-én hétfőn, 9.30-tól 12.00-ig
Helye: K 274 (tanszéki terem)

Dr. Dúll Andrea a terveitek alapján arról fog beszélni, hogy milyen tér- és környezetalakítás a legmegfelelőbb érzelmi és érzékelési szempontból az adott közösségnek, miként helyes kialakítani a környezetet, hogy jobb legyen az ott lakók élete.
A rövid vetítettképes tervbemutatásból (4 perc!) derüljön ki a lényeg: kinek, hol, mit, miért és milyet terveztek. A célirányos kérdésfeltevés legyen átgondolt és összeszedett, hogy mindenkire sor kerüljön!
Ha érdekel benneteket a konzultáció, jelezzetek vissza, hogy kire számíthatunk!
A blogon megjegyzésben küldjétek el a témátokat, jelöljétek meg a kategóriát! Az azonos témakör szerinti csoportbeosztást hamarosan megküldöm.
Témakörök: Gyermek / Szociális / Otthon / Közösségi
Dúll Andreától sokat lehet tanulni, érdemes a többiek tervét/kérdéseit is meghallgatni. A közös szakkonzultáció nyilvános, minden érdeklődőt szívesen látunk!


Dankó Zsófi
Lakó Tanszék
(dankozsofi@gmail.com)

ajánlott könyvek, linkek:
Dúll Andrea: A környezetpszichológia alapkérdései - Helyek, tárgyak, viselkedés
Dúll Andrea–Varga Katalin (szerk.): Rábeszélőtér – A szuggesztív kommunikáció környezetpszichológiája
Dúll Andrea: Tér-rétegek - Tanulmányok a XXI. század térfordulatairól

Ház a vízen - pzh 2

KIM KI-DUKNAK SOK SZERETETTEL
(ház a vízen, avagy válasz a toronyra)

Hogy mondjam?.............. Olyasmi lenne, mint egy hajó. Persze nem kellene, hogy hajó alakja legyen....... Vagy igen?........... Mindig valami ilyesmiről álmodtam. Láttad a Tavasz Nyár Ősz Tél Tavaszt Nyár Ősz Tél Tavaszt? Neeeeeeeeeem? Apám! Na az haláli volt. Van egy tó és a közepén egy régi, tudod olyan keleties festett faházikó. Tök álomszerű az egész. Mióta láttam, csak ezen agyalok. Hogy a túróba tudnék egy ilyenhez jutni. Vagy valami ilyesmiben lakni.......... Díjazom a szép régi dolgokat. Képzeld el, ha olyan lenne, mint egy pagoda........ Na, mondjuk, az már lehet, hogy röhejes. De nekem a modern cuccok is nagyon bejönnek. Lehetne hipermodern is tőlem............ Végül is mindegy, hogy hogy nézne ki, csak el ne süllyedjen. Nem igaz? Persze a típusházakat utálom, meg azt a sok gyökér újgazdag csicsás palotát. Nekem inkább az lenne fontos, hogy csak egy lenne belőle, és az az enyém lenne. Érted?......... Csak kéne egy jó tervező. Egy építészmérnök, vagy valami dizájner fószer, aki ért hozzá. De ki csinál ilyet? Hajógépész biztos nem. Egy építész sem tuti, mert az meg rendes házat fog nekem tervezni. Ez meg nem ház lenne. Vagyis ház lenne, csak a vízen. Szóval fogalmam sincs, hogy nézne ki......... De kihez lehetne elmenni ezzel hülyeséggel? Mi?

Nagyon szeretem a vizet. A szúnyogot viszont rühellem, de hát ez vele jár. Már a helyet is kinéztem. Van a Háros-szigetnél egy öböl. A Google Earth-ön nézd majd meg! Valami katonai terület volt régen. Olyan, mint egy dzsungel. Na, például ott ellebzselnék. Még a közlekedés sem olyan katasztrofális. Tulajdonképpen be lehetne jönni a városba onnan is. Mert melózni persze azért muszáj. Szerintem még olcsóbb is lehetne, mintha építenénk valami gagyi téglaházat, meg hát az nem is lenne ilyen állat…… Szóval, kéne valaki, aki megtervezné. Úgy értem, aki tud "víziházat" tervezni............ Persze mindenki kiröhögött, amikor elmeséltem, hogy mit akarok............ Gyerekkorom óta szeretnék egy ilyenben lakni. És a kedvesem is. Képzeld! Egyszer véletlenül rákérdeztem, és ő egyből rávágta, hogy de klassz lenne. Csak kettőnknek. Érted? Aztán ha jönnek majd a gyerekek........... de az már más tészta. Akkor már nem hülyéskedhetünk. Mert tudod, ez valami nomádos lenne.......... Csak valami garzon. Jó, nem mondom, nappali meg két félszoba lenne az ideális. Mint a panelben. Vágod milyen finoman vagyok ironikus?....... Igen. Ha már belevágunk, legyen kényelmes. Nincs igazam? A két kisszobából mondjuk az egyik hálónak, a másik dolgozónak vagy vendégszobának. Mert sokszor jönnének hozzánk. És akkor ott lehetne aludni........ Az is eszembe jutott, hogy kicsit odébb is ki lehetne kötni vele. Mondjuk el lehetne vontatni máshova. A holtág másik végébe. Nem tudom mi a francnak, de mégis. A változatosság gyönyörködtet. Mondjuk ez nem is fontos. Ja!!!!!!!! És a lényeg: csak csónakkal lehetne eljutni hozzá. Ha télen befagy, akkor meg gyalog. Frankó! Nem??

Öregem ha ez bejönne! Beleborzongok. Kicsit kemény lenne az élet. Biovécé, petróleum, napkollektor, gázpalackok, tűzifa, meg ilyesmi. De biztos baromira jól érezném magam. Lehet, hogy kicsit le kéne adni a komfortból, de valamit valamiért. Mondjuk nincsenek is nagy igényeim, legfeljebb annyi, hogy nem szeretnék megdögleni benne nyáron........... Különben meg net, parabola tv, rádió simán lehetne, és még ott a mobil is. Ja és! Láttam egy kiállításon valami víztisztító-félét. A dunavizet frankon ivóvízzé alakította. Akkora volt csak, mint egy mosógép. Úgyhogy ez sem lehetne akadály. Az a baj, hogy ezekhez a technikai kütyükhöz nem lövök semmit, de ez most nem is érdekes, biztos meg lehet oldani valahogy. Nem igaz?........... És most kapaszkodj!. Elmeséltem ezt a spanomnak is. Erre képzed, azt mondja: kiírja zéhának. Valami csomó gyerek azt fogja tervezni az egyetemen. Haláli, nem? Mondtam rendben, de én választok, melyik kell nekem. Nem ám, hogy valami hülyeség legyen a végén. Kilencedikén kell beadniuk kettőkor......... Mondom a havernak, hogy úgy csinálják, hogy érteni lehessen, mert herótom van a krix-krax rajzoktól. Azt mondja két A/3-as lapon 1:100-ban fogja kérni, és lesznek benne képek a 3D-s modellről is. Leokéztam. Persze fogalmam sem volt, hogy ez mit jelent, de biztos jó lesz így. Öregem, tök ideg vagyok már, elhiheted. Na csá!

Pótvázlatterv, egyebek

Csütörtökön (5-én) 12 és 1 óra között tartunk pótvázlattervet a tanszéki teremben. A 2. pótzárthelyit csütörtök estik kitesszük, az előző eredményét a szokásos helyen látjátok. Bármi kérdés van, írjatok kommentet!

Levél a távolból - pzh 1

Kedves Kati es Peti!

Nagyon sajnalom, hogy nem tudtunk az eskuvotokon ott lenni, de kicsit keson ert el a hir, meg Klari neniketeket sem tudtam volna kire hagyni. Az elet ilyen, ne haragudjatok. (Es az ekezet nelkuli szavakert sem, sajnos az itteni irogep ilyen).

Szoval szerettem volna Veletek unnepelni es valami kis ajandekot adni. Sokat gondolkodtam azota, mi is lenne, aminek orultok. Vegul Lajos bacsitol megtudtam, hogy hiaba vagytok ferj es feleseg, nincs hol laknotok. Ket fiatal epitesz hogyan kezd neki a praxisnak, ha nincs se lakasa, se irodaja? Nalunk itt Melbourne-ben ez egy elkepzelhetetlen szituacio.

Mint tudjatok a csaladnak a haboru elott volt ez-az a tulajdonaban, amiket aztan el is vettek a kommunistak. Minket ez mar nemigen erdekel. Mint ahogy az sem erdekelt, amikor a rendszervaltaskor megpobaltak karpotolni. Mit kezdjek en Australiaban a magyar karpotlasi jegyekkel? Az egesz gondot az ugynokomre biztam, csinaljon amit akar. Az ugynok mindenfele ingatlant vasarolt, amiket aztan atvaltott ugyesen penzre. Bosszankodott is, amikor egyetlen dolog a nyakan maradt, egy torony-fele epulet a regi pesti ipartelepunk szelen. Egyszeruen nem kellett senkinek, mint ahogy az a darab fold se, amin allt.

Ez meg regen tortent, egy jo evtizeddel ezelott. Azota az ipar megszunt. A telek jo helyen van, latni a Duna menti fakat. Telen meg a Dunat is. A kornyeken lakasok epultek, a mienkre is mar csak azt lehetne epiteni.

Kedves Katikam es Petikem, Klarikaval mi ezt a kis tornyot szeretnenk Ratok hagyni. Kepunk sajnos nincs rola, de leirom, hogy nez ki. Eredetileg talan az uzemnek volt a regi viztornya. Szabalyos negyzet alaku, het es fel meteres kívül. Regi tomor teglabol van rakva, a fala negyvenöt centi vastag. Magassaga tizenhat es egynegyed meter. Nincsen rajta semmilyen nyilas. A belseje es a teteje csupa fabol volt, abbol sajnos semmi nem maradt. Az egesz valami tomor beton, vagy koalapon all.

Vegyetek ugy, hogy maris a tietek! Most jon az ajanlatunk masodik resze. Ha olyat terveztek, amiben latunk fantaziat, egy kis penzzel is megtamogatunk benneteket. Csak egy kevessel, de nem is kell sok nektek, fiatalok vagytok meg. Ugy tudom, nem gyujtottetek ossze meg tul sok kacatot. 

Katikam, Petikem, jol figyeljetek! Ha hetfo delutan kettoig elkeszultetek a tervvel, legyetek szivesek, vigyetek be a lako tanszekre. Azt rajzoltok, amit akartok, csak ertheto legyen. Majd Eva vagy Csilla lesz olyan kedves, es kikuldi nekunk ide Australiaba. Ha belefer az aharmas boritekba!


Sok szeretettel olel titeket:

Gyuri bacsi es Klari neni

P. S: Gondoljatok ra, hogy nektek is lesz elobb-utobb gyereketek. Irodarol nem megfeledkezni, epiteszek vagytok!

Romok helyett - zh 2

Kiveséztük Oroszlányt és a Bokodi-tavat, leginkább a félszigetet. A zéhá nem volt könnyű, de sok rendes munka jött be, a zsűri (Dankó Zsófi, Vincze Laci és a szokásos hármas) csak azért nem volt egységes, mert hibátlan terv nem volt, és a hiányosságok közül mindegyikünk másra volt érzékeny. Jókat vitatkoztunk, de a végén megegyeztünk. Két tervet nem tudtunk elfogadni, mert nem elégítették ki az egyéni munka kritériumát. Eredmények a szokásos helyen.

A blog nem helyettesíti a zh értékelést, csak egy emlékeztető, hogy újra meg lehessen nézni a terveket. Íme a díjazottak:


Fehérvári Tekla

Vázlatterv!

Hétfőn a műszaki, csütörtökön a tervező szakiránynak lesz vázlattervbemutatása. A bemutatás rendje az egy hónappal ezelőttihez lesz hasonló.

Formátum: vetítés lesz, csak jpg és png fájlokat hozzatok, a méretük (maximum, egyben ajánlott) 1920x1080 pixel, képek egymás után, nem vesztegetjük zoomolással az időt. A darabszám kötetlen, de az idő nem: 5 perc bemutatásnál hosszabbat semmiképpen ne tervezzetek, mert akkor mi nem tudunk beszélni. AZ IDŐT MÉRJÜK!

A bemutatás kötelező, a félév csak elfogadott vázlattervvel folytatható. Akinek nem értékelhető a vázlatterve, annak rendelkezésre áll egy pótlási alkalom, de ezt a megoldást nem javasoljuk. 

Annak ellenére, hogy a múltkor már láttuk, képekkel és légifotókkal röviden mutassátok be a helyszínt, így mindenki sokkal hamarabb megérti a tervet!

A vázlatterv tartalma:

1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

A beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.

Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.

belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában. (A belső terek koncepciója csak a tervező szakirányon része a vázlattervnek).

A tervezett beosztás itt látható, ha valakinek nagyon nem jó, írjon kommentet! Változások nagy valószínűséggel lesznek, nézzétek meg, mielőtt prezentáltok!

ZH értékelés

Hétfőn 9 és 11 között megbeszéljük a vízműházat, gyertek! Sok szeretettel vár mindenkit az (időnként még) egymással is vitatkozó zsűri: Dankó Zsófi, Vincze Laci és a szokásos hármas.

RR [Ronda Rom] - zh 2

Van a fantasztikus Bokodi-tónál egy félsziget, rajta egy Ronda Rom. Túlzás, hogy rom, a Bokodi Vízmű lakatlan épülete még nem életveszélyes, részben vagy egészben felújítható, egy későbbi átalakítás vagy bővítés alapja lehet. Csak ki kellene találni, mi legyen vele.

A Bokodi-hűtőtó arról híres, hogy sosem fagy be. Pontosabban erről volt híres, de tavaly leállt az erőmű, nem fűti a vizet már semmi, ezen a télen megjelent a jég. A horgászparadicsom a kicsi, lábakon álló házakkal még megvan, halak is vannak, de senki nem tudja, mi lesz pár év múlva. A barkácsolt stégek és házikók nem örök életűek, a különös idill napjai meg vannak számlálva.

A Rommal valamit kell kezdeni, és persze a félszigettel is. 

Az idilli környezetet érdemes kihasználni. Mozgás, játék, szórakozás, vendéglátás,  kiegészítésként szállásfunkció az első, ami eszünkbe juthat. Kapcsolódhat a vízhez, de ez sem kötelező. A Vízmű épületét meg lehet tartani, el lehet egy részét bontani, és ha indokolt, az egész bontható. A feladat lényege, hogy a környező települések lakói profitáljanak a változásokból. Oroszlány a szomszédban van, de még Tatabánya is csak 25 perc autózás. 

A beadás dátuma április 14. csütörtök 14 óra. A szokásos két lapot (fekvő formátumú A3, név a hátoldalon) várjuk digitálisan (png vagy jpg) és nyomtatva. A két lap tartalma és a cím kötött, figyelem! Az 1. lapra kerüljön a koncepció magyarázó ábrákkal, rövid (!) feliratokkal, területhasználattal és minden egyébbel, ami feltétlenül fontos a lényeg megértése szempontjából; a 2. lapra kerüljenek az épülettervek (alaprajz, metszet, látvány). Javasolt lépték 1:200. A cím szerepeljen mindkét lapon, és a RR [Ronda Rom] mintájára, de a Ronda Rom helyett a valódi cím legyen, pl: RR [Beltéri Paintball Központ] vagy RR [Összmagyarországi Hímzőközpont], stb.

Felhasználható anyagok innen tölthetők le. Kérdéseket szombat délig tehettek fel kommentben, éjféléig válaszolunk rá, de ez ne gátoljon senkit se a munka elkezdésében, ha ihletet érez vagy pont a szombat alkalmas.

képeket még töltünk fel! feltöltve, köszönöm Vincze Lacinak!

és a lényeg, egy dwg, majdnem kimaradt!

Munkaközi bemutatás

Elkészült a hétfői munkaközi bemutatás tervezett beosztása, itt a tervezett időrend.

A bemutatás tartalma és formája a szokásos:

- a bemutatás digitális, a projektor 1920x1080 pixeles, zoomolás nincs, képek következzenek egymás után;
- minden kép jpg vagy png formátumú legyen, maximum a projektor felbontása szerint;
- a prezentáció 5 perc, 10 percet hagyunk a kérdésekre és a hozzászólásokra összesen;
- a tervező szakirányon két dolog kell: egy csomópontokból összerakott metszet és a választott elem vázlatterve;
- a műszaki szakirányon csak a csomópontokból összerakott metszet;
- a csomópontokból összerakott metszet 1 kép, amiből az "unalmas" részek ki vannak vágva, a csomópontok 1-1 képen következzenek utána;
- minden szakirányon még két dolog kell, hogy az előzőket értelmezni tudjuk: a Komplex 1 portfóliója és a kimetszett ötvenes rész digitalizált (és a felbontás miatt lebutított) rajzai (alaprajzok, metszetek, homlokzatok);
- hasznos lehet még az anyagokról, szerkezetekről, megépült példákról pár képet mutatni - de csak akkor, ha valóban segíti a terv megértését. (kilóra vagy terv helyett nem, köszönjük szépen)

A prezentáció arról szól, hogy szuper a tervetek, és minket erről meg kell győzni, különben nem adunk pénzt, és nem fog a ház megépülni!

Ha van bármilyen kérdés, vagy beosztással kapcsolatos kérés, írjatok kommentet, megoldjuk!

kép forrása itt

Szakági konzulensek

bocsánat, hogy nem írtam ki külön, de aki megnézte a zh eredményét, az láthatta ugyanott a konzulenseit is. azt kérem, hogy aki hibát talál, vagy változott valami, írjon kommentet ehhez a bejegyzéshez!

és akkor a link még egyszer

Koncepcióterv!

Az ütemterv szerint a jövő héten lesz a koncepciótervek bemutatása, a műszaki szakirány hétfőn, a tervező szakirány csütörtökön mutatja be a tervét. A hétfői alkalom 9 órakor kezdődik, beosztás a kis létszám miatt nem lesz, gyertek mind kezdésre!

A csütörtöki bemutatás hosszabb lesz, 19 hallgatóra számítunk, órás beosztás is készül a konzulensek szerint csoportosítva. Minden órára 4 hallgató jut, mindenkit arra kérünk, hogy a csoport kezdetekor legyen a tanszéki teremben!

A tervező szakirányról is bárki választhatja a hétfői bemutatást. Remélem lesz jelentkező, és kiegyenlítettebb lesz a két nap. Kommentben írjatok!

A koncepcióterv tartalma hivatalosan: 

1. Helyszín elemzése
2. Program elemzése
3. Beépítési javaslat
4. Építészeti vízió

helyszín elemzése kiterjed a természeti és az épített környezetre, ezek térbeliségére, minőségére, használóira, a közlekedési kapcsolatokra, a hely karakterére. 


program elemzése tartalmazza a funkcióból adódó méreteket, külső és belső funkcionális és közlekedési kapcsolatokat, a használó személyek és járművek számát, időbeli és térbeli eloszlását. 

beépítési javaslat egy vagy több változatban kifejtett megoldás, amely rögzíti a tervezett épület tömegét és annak viszonyát a környezethez, valamint a belső funkcionális csoportok elhelyezkedését. 

Az építészeti vízió javaslatot tesz a tervezett beépítés karakterére, vázlatos elképzelést mutat be a homlokzat, a nyílások, az elképzelhető anyagok tekintetében. 

A koncepciótervet a hallgató a tanszéken bemutatja. Az értékelésen az érdekelt tanszéki oktatók vesznek részt, és véleményezik a bemutatott koncepciót.

Ugyanez röviden: a lényeg az, hogy minél gyorsabban megértsük a helyszín és a koncepció leglényegesebb elemeit. 

A bemutatás digitális lesz, képeket lehet majd kivetíteni pár perc magyarázat mellett. Viszonylag kevés az idő, fejenként hozzászólásokkal összesen 15 perc, maga a bemutatás ennek legfeljebb a fele legyen!

A formátum jpg vagy png, mérete 2 megapixel (javasolt: 1920x1080). Más, pl. pdf, prezi nem kéne, mert sokszor lassabb. Zoomolás nem lesz, ne nagy lapokat zsugorítsatok össze!

Bármi kérdés van, tegyétek fel!