Van a fantasztikus Bokodi-tónál egy félsziget, rajta egy Ronda Rom. Túlzás, hogy rom, a Bokodi Vízmű lakatlan épülete még nem életveszélyes, részben vagy egészben felújítható, egy későbbi átalakítás vagy bővítés alapja lehet. Csak ki kellene találni, mi legyen vele.
A Bokodi-hűtőtó arról híres, hogy sosem fagy be. Pontosabban erről volt híres, de tavaly leállt az erőmű, nem fűti a vizet már semmi, ezen a télen megjelent a jég. A horgászparadicsom a kicsi, lábakon álló házakkal még megvan, halak is vannak, de senki nem tudja, mi lesz pár év múlva. A barkácsolt stégek és házikók nem örök életűek, a különös idill napjai meg vannak számlálva.
A Rommal valamit kell kezdeni, és persze a félszigettel is.
Az idilli környezetet érdemes kihasználni. Mozgás, játék, szórakozás, vendéglátás, kiegészítésként szállásfunkció az első, ami eszünkbe juthat. Kapcsolódhat a vízhez, de ez sem kötelező. A Vízmű épületét meg lehet tartani, el lehet egy részét bontani, és ha indokolt, az egész bontható. A feladat lényege, hogy a környező települések lakói profitáljanak a változásokból. Oroszlány a szomszédban van, de még Tatabánya is csak 25 perc autózás.
A beadás dátuma április 14. csütörtök 14 óra. A szokásos két lapot (fekvő formátumú A3, név a hátoldalon) várjuk digitálisan (png vagy jpg) és nyomtatva. A két lap tartalma és a cím kötött, figyelem! Az 1. lapra kerüljön a koncepció magyarázó ábrákkal, rövid (!) feliratokkal, területhasználattal és minden egyébbel, ami feltétlenül fontos a lényeg megértése szempontjából; a 2. lapra kerüljenek az épülettervek (alaprajz, metszet, látvány). Javasolt lépték 1:200. A cím szerepeljen mindkét lapon, és a RR [Ronda Rom] mintájára, de a Ronda Rom helyett a valódi cím legyen, pl: RR [Beltéri Paintball Központ] vagy RR [Összmagyarországi Hímzőközpont], stb.
Felhasználható anyagok innen tölthetők le. Kérdéseket szombat délig tehettek fel kommentben, éjféléig válaszolunk rá, de ez ne gátoljon senkit se a munka elkezdésében, ha ihletet érez vagy pont a szombat alkalmas.
és a lényeg, egy dwg, majdnem kimaradt!
5 megjegyzés:
1) Ha jól értelmezem összességében a kiírást, "csupán" annyi a feladat, hogy a meglévő helyszínt és épületet valami jó/hasznos/ötletes funkcióval ruházzuk fel, esetleg néhány nyílást, belső válaszfalat stb átvariáljunk, de új épület(ek)et tervezni nem muszáj.(Kivéve persze, ha valaki a totális elbontás mellett dönt.)
2) "A félszigettel is kezdjünk valamit." Ebbe pontosan mennyire mélyen kell belemenni? Csak a példa kedvéért, véletlenül se tessék komolyan venni, de tegyük fel, hogy azt mondom, a "ronda romból" virágmúzeum és virágkötő műhely lesz, míg a körülötte lévő területen, tehát a szigeten "bemutató park" és a "rózsa-szegfű-ibolya ültetvények". És ezt mondjuk egy koncepció ábra szintjén, az első lapon, sematikusan jelölöm. Ez így, ilyen színvonalon egy jó megoldásnak számít, vagy ezzel alul kezelem a problémát?
3) Az első, tehát a koncepció lapon mekkora léptékben érdemes ábrázolni a területet? Kell, hogy legyen konkrét érték, vagy az is elég, ha arányos?
(Természetesen még messze nem tartok itt, de elképzelhető, hogy csak szűkösen férne el mondjuk egy 1:500-as helyszínrajz, azért kérdezem.)
4) 1:200-as léptékű alaprajzokat milyen részletezettséggel kell ábrázolni? Bútorok, szaniterek stb kell, vagy elég funkció szerint feliratozni?
válaszok
1. az épület tényleg nem vonzó, valamit kell vele kezdeni. bátran hozzá lehet nyúlni, a végeredmény legyen jól használható. új épületet nem kötelező tervezni, a koncepció függvénye.
2-3. a félsziget használata várhatóan erősen összefügg az épülettel. a koncepción kívül egy (bármilyen választott léptékű) helyszínrajz is kell, anélkül nehéz megítélni a tervet.
4. egyszerű bútorcsoportok jobban segítenek megérteni a tervet, mint a feliratok vagy színkódok, de ez is léptékfüggő: ha a beavatkozás lényege az épületen belül történik, részletesebb terv arányos, mint amikor a teljes félsziget a téma, több új épülettel.
+1: kidolgozott homlokzatok helyett inkább vázlatos 3d ábrákat érdemes csinálni, sokkal hatásosabbak!
3. ponthoz: a helyszínrajz is bemutathatja a koncepciót, nem kell feltétlenül külön ábrázolni. ahogy jobban esik!
Kicsit kicsúsztam a déli határidőből, de remélem, még kaphatok rá választ.
A helyszínrajzon udvarként jelölt 0742/2 helyrajzi számú területre is tervezhetünk, (az is a félsziget része) vagy mindenképpen a 0742/3-on belül gondolkozzunk?
Előre is köszönöm!
Üdv,
Zsanett
de jó, köszönöm! írni akartam direkt, hogy ezekre a telkekre vonatkozik a zh:
0742/2
0472/3
0742/4
0742/5
mintha az összes egy telek lenne.
Megjegyzés küldése