Komplex felvétel 2020 1

A témák és a félév részletes megbeszélése a Nappaliban január 6-án 14 órakor!

Addig is minden fontos részlet itt:

A tavaszi félévben a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Tervező szakirány Komplex 1 és Komplex 2 (keresztfélév)
Műszaki szakirány Komplex 1 és Komplex 2 (keresztfélév)
Msc Komplex 1 és Komplex 2 (keresztfélév)

Tárgyfelelősök: Jancsó Miklós, Makrai Sándor

A Komplex tárgyak oktatói:

Bánáti Béla, Dankó Zsófia DLA, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Nagy Márton DLA, Perényi Tamás DLA, Sugár Péter DLA, Varga Tamás DLA, Weiszkopf András.

Feladatok, tematika:

Lakhatás 2020

- átmeneti otthonok, szálló a nyolcadik kerületben
- szociális lakásépítés Budapesten
- korszerű közösségi lakásformák kollégiumtól cohousingig
- kortárs szövetes beépítés az agglomerációban

A témák és a félév részletes megbeszélése a Nappaliban január 6-án 14 órakor!

A tanszék befogad jól előkészített egyéni feladatokat is, ezek meghatározásánál számítunk az építész konzulens kollégák közreműködésére!

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév első harmada) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.



A felvétel rendje:

A tanszék a kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, és bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat is. A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni. Határidő: 2020. 01. 10. 12:00

A személyes elbeszélgetésekre a portfólió leadása utáni héten kerül sor, az egyes oktatók által megadott időpontokat a tanszéki hirdetőtáblán, és a komplex blogon lehet megtalálni.

A tanszék oktatói kara közösen dönt a Komplex 1 felvett hallgatóiról, a felvettek névsorát a tanszéki honlapon és a komplex blogban közzéteszi. Határidő: Határidő: 2020. 01. 17. 16:00

A (várhatóan több helyre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel. Határidő: 2020. 01. 24. 16:00

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét. Határidő: 2020. 01. 27. 16:00

A Komplex 2 tárgyak esetében értelemszerűen nincs felvételi eljárás, a sikeres Komplex 1 tárgy teljesítése esetén a Neptunban lehet felvenni.


A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori munka).


A témák és a félév részletes megbeszélése a Nappaliban január 6-án 14 órakor!

plakát: Máthé Dóra

Tervbeadás

idén egyetlen változás van, kezdjük azzal:

nem kell pendrájvokkal jönni a tanszékre, a beadás digitális részét bárhonnan fel lehet tölteni. két link van, egy a komplex 1-nek:

http://bit.ly/KX1_201920-1

és külön egy a komplex 2-nek:

http://bit.ly/KX2_201920-1

van limit: 500 megabájt!

ami digitálisan beadható, az a két építészeti rész: a prezentáció képei és az építész tervek pdf változata. a szakági részek a kiírás szerint nyomtatva adandók be.

javaslat: ha megvannak digitálisan és beleférnek a limitbe, a szakági munkarészek is kerüljenek fel!

mivel csak fájlok tölthetők fel, mappa nem, érdemes nagyon odafigyelni a fájlnevekre, hogy a prezentáció zökkenőmentes legyen. javaslat az elnevezésekre:
a prezentáció legyen 01.jpg, 02.jpg, stb, az építész pdf legyen epitesz01.pdf, epitesz02.pdf stb, a szakágiak, amennyiben felkerülnek: tarto01.pdf, epszerk01.pdf, gepeszet01.pdf és kivitel01.pdf, stb. lehet másképp is, csak ne keveredjen össze a sorrend.

innentől jöjjön a tartalmi rész, ahogy lenni szokott a tanszéken.

Mit kell beadni?

1. az építész tervet

Mindenestül, a kiírás szerint, de csak pdf-ben, hogy ne kelljen drága nyomtatásra szórni a pénzt.

2. makettet a komplex 1-en

A makett szokásos léptéke 1:200, ettől természeten az épület léptékétől és a feladat nagyságától, koncepciójától függően el lehet térni, akár 1:1000 léptékű is lehet.

3. a szakági terveket a szaktanszékek kiírása szerint, nyomtatva, A4 formátumban

A szakági munkarészeket hagyományosan, nyomtatva és dossziéba kötve kell beadni, ahogy az egyes tanszékek megkövetelik. Hogy a kollégák a tervet egyben lássák, A3 méretű (akár léptéktelen) kicsinyítésben, fekete-fehérben, a lehető legegyszerűbb (költségtakarékos) minőségben az építészeti munkarészt is csatolni kell a szakági részekhez.

4. a prezentáció anyagát.

A tervet minden hallgató 5 perces prezentáció formájában mutatja be. Nagyon fontos az előadás tervezettsége, mert ez alapján fogunk képet kapni a komplex terv építészeti részéről. Jól összehangolt képsorral, kevés magyarázó szöveggel nagy mennyiségű információt lehet átadni ennyi idő alatt!

A vetítés az építészeti tervről szól, szakági munkarészeket csak akkor érdemes mutatni, ha van építészeti vonzatuk. Szeretnénk látni a hagyományos tervlapokat egyben (helyszínrajzok, alaprajzok, metszetek és homlokzatok), ezek közelebbi részleteit, látványokat, makettfotókat, helyszíni fotókat, diagramokat. Mindent, ami segít a gyors megértésben.

A vetítés leadott anyaga 2 megapixel (1920x1080 pixel) méretű képsor png vagy jpg formátumban (nem pdf). Nagyobb felbontású képek nem eredményeznek jobb képminőséget, csak lassabb, akadozó vetítést, mint tudjuk.

Beadás

A makettet és a nyomtatott szakági munkarészeket december 13-án (pénteken) 12 óráig lehet beadni a tanszéki titkárságon, különeljárásai díjjal december 20-án (pénteken) 12 óráig. Semmilyen anyag nem adható be később, se prezentáció, se makett, se szakági munkarész! A digitális munkarészek feltöltési határideje szintén december 13. dél és december 20. dél.

Bemutatás

A tervek bemutatása január első napjaiban várható, az időbeosztást véglegesíteni csak a beadott tervek alapján tudjuk. A prezentációk vetítésre készen fognak állni, a makettek is a helyszínen, a Nappaliban lesznek.

Vannak mintatervek. Kicsit régiek, biztos a szakági követelmények változtak valamennyit, de az építész tervek kidolgozottsága megfelelő, érdemes megnézni őket. További tervek is nagy számban találhatók a blogon, elég hozzá a terv címkére klikkelni, és a tabló 1, tabló 2 linkek használatával eredeti méretben 100 dpi felbontásban minden látható.

Jó munkát, szép terveket!

turistaház - pzh

avagy az együttlét önfeledt öröme

A lehető legkisebb alapterületen érdekes, a térszervezésben újdonságot mutató, 40 főt befogadó, télen és nyáron is használt épület tervezése, melyben egy-egy iskolai osztály, munkahelyi kollektíva vagy szervezett turistacsoport egy-két napot eltölthet abból a célból, hogy a környéken kiránduljon, esetleg csapatépítő tréningen vegyen részt. Az épület tegye lehetővé lelki gyakorlat, jóga, csendó, cserkésztábor, stb. szervezését. 

Helyszín:

Az épület számára kijelölt terület a Bükk-hegység egy nagyobb tisztása. Hossza 200 méter, lejtése hosszirányban 10-15 %, keresztben vízszintesnek tekinthető. Terepjáróval télen és nyáron is gond nélkül megközelíthető. A legközelebbi település hat kilométerre van. (A csoportok gyalogosan érkeznek, hátizsákkal). A tisztáson tűzrakóhely és sportolásra alkalmas terület is van. 

Elvárások a házzal kapcsolatban:

1: A csoport tagjai átélhessék a kollektív cselekvés és az együttlét örömét, de legyen módjuk alvásra, és a felszerelésüket biztonságban tudhassák. (hátizsák, ruhanemű, személyes tárgyak)

2: Legyen biztosított a kollektív étkezési, főzési lehetőség. (hűtőszekrény, mosogató, tűzhely, edények, lábosok)

3: A csoportok vezetői (max. négy fő) részére alvás és pihenés biztosítása szükséges. (tanár, kísérőszülő, láma, mester)

4: A fiúknak és lányoknak legyen lehetőségük kulturált módon tisztálkodni. (mosdó, zuhany, WC) 

5: Biztosítani kell az épület üzemeltetéséhez, takarításához szükséges minimális helyiségeket. (kis raktár, takarítószer kamra, szeméttároló fülke)

Az épület gondnoka a közelben lakik, és minden nap felügyeli a házat. Váltásoknál takarít. 
Nyitva tartás: egész évben bérelhető módon. Hálózsák kötelező. Eldobható evőeszközöket, poharakat és tányérokat a ház biztosít. 

A terveket m = 1:200-ban, tetszőleges technikával rajzolva (alaprajzok, metszetek, homlokzatok, távlati kép) 2 db fekvő A3 lapon kell kidolgozni és elküldeni a szokásos mjancso@eik.bme.hu címre december 1. (vasárnap) éjfélig digitális formátumban.

mellékletek

Komplex 1 vázlatterv



A vázlatterv tartalma:

1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

A beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.

Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.

A belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában.

A vázlattervet a hallgató a tanszéken bemutatja. Az értékelésen az érdekelt tanszéki oktatók vesznek részt, és véleményezik a bemutatott koncepciót. A jelen lévő oktatók egyértelműen jelzik, ha a bemutatott anyag a kollektíva szerint nem alkalmas a továbbtervezésre. 

UGYANEZ MÁSKÉPP:

a vázlatterv lényege: meggyőzni a zsűrit, hogy jól áll a terv, minden lényeges döntés vállalható, egyes részleteken ugyan még lehet finomítani, de már nem csak a cél látszik, az oda vezető út is.

minden terv bemutatására 5 perc jut, ezekkel javasolt kitölteni: 

első perc: helyszín és koncepció (légifotó, helyszínrajz, képek, elég felidézni)
második perc: beépítés (tömeg, főbb funkcionális egységek, alapvető működés)
harmadik perc: függőleges és vízszintes szervezés (alaprajzok, metszetek)
negyedik perc: külső (homlokzati koncepció, anyagok, látványok)
ötödik perc: eltelt közben, mint a koncepciótervnél : )

(lehet teljesen más a prezentáció, a 200-as szinten álló tervet kell röviden és érthetően bemutatni a beépítéstől a látványokig. ez csak egy javaslat)

további tíz perc: oktatói kérdések, vélemények, javaslatok.

a bemutatás digitális, a formátum jpg vagy png, mérete 1920x1080 pixel. nem kell előre elküldeni. (a nagyméretű képek nem lesznek szebbek, maximum a gép akadozik, és mindenki ideges lesz)
a bemutatás tervezett beosztása itt érhető el.

a kép lina bo bardi alkotása, forrás: itt. (lina bo bardi volt a világ egyik legvagányabb építésze, csak mondom)

Munkaközi bemutatás

a lazán kapcsolódó kölcsönzött kép az Archdaily The 80 Best Architecture Drawings 2017-es gyűjteményéből való, és persze annyiban példa, hogy szintén ház, szintén metszet, és még csomópont is van rajta, de a lényeg a hatásos kommunikáció: nem csak műszakilag korrekt és lényegre tapintó, a jó rajz kedvet is csinál a házhoz!

magáról a munkaközi bemutatásról beszéltünk a félév elején, a tárgyleírásban is benne van, és nem utolsósorban minden konzulens tökéletesen tájékozott, szóval innentől lényegében ismétlés következik:

- a bemutatás digitális, a projektor 1920x1080 pixeles, jpg vagy png képek következzenek egymás után;
- a prezentáció 5 perc, 7 percet hagyunk a kérdésekre és a hozzászólásokra összesen
- két dolog kell bevezetésnek: a komplex 1 portfóliója és a kimetszett rész ötvenes szintű rajzai (alaprajzok, metszetek, homlokzatok)
- további két dolog a munkaközi terv lényege: a csomópontokból összerakott metszet és a választott elem vázlatterve
- a csomópontokból összerakott metszet 1 kép, amiből az "unalmas" részek ki vannak vágva, a csomópontok 1-1 képen következzenek utána
- a választott elem vázlattervének bemutatása témafüggő, de legyen alapos és jól érthető
- hasznos lehet még az anyagokról, szerkezetekről, megépült példákról pár képet mutatni, ha segítik a terv megértését.

két alkalom lesz, hétfőn 10:00-kor, csütörtökön 8:15-kor kezdünk, itt az időbeosztás!

kép forrása itt (érdemes nézegetni a többit is)

koncepciótervek bemutatása

a koncepcióterv "hivatalos" tartalma a tárgyleírásokban megtalálható, olvassátok el, de (ebben az esetben!) sokkal fontosabb a tartalom, mint a forma, tehát a lehető legtömörebben:

mindenki kap 5 percet, ezekkel javasolt kitölteni: 

első perc: helyszín (légifotó, helyszínrajz, képek)
második perc: program (főbb funkcionális egységek, működés)
harmadik perc: belső (függőleges és vízszintes térszervezés)
negyedik perc: külső (tömeg, illeszkedés, további elképzelések)
ötödik perc: eltelt közben, mindenki csúszni szokott : )

további tíz perc: kérdések, vélemények, javaslatok

a bemutatás digitális, a formátum jpg vagy png, mérete 1920x1080 pixel. a képek száma nem korlátozott, csak férjen bele az időbe!
(és nem kell előre elküldeni)

csütörtök reggel 8:15-kor kezdünk, az időbeosztás itt érhető el!

osztott tér - a legjobb zéhák!

végül se kapszulahotel, se klasszik szálloda nem készült, de a két véglet között minden fokozatból elég jó minőségű tervek születtek, a zsűri (müllner péter, makrai sándor, jancsó miklós) elégedett volt, kisebb viták esetén a felfelé kerekítést választotta, így lett végül 3 díjazott, 5 kiemelt megvétel, 3 megvétel és 12 elfogadott terv. a díjazott és a kiemelt megvételt kapott tervek következnek betűrendben.

díjazottak:


balázs lili


gyuris anna, lanczki eszter


kovács emese, polereczki tamara


kiemelt megvétel:


dongó tamás



kékesi lídia, sipőcz evelin



kelemen mariann, székely lajos



pálmai bence



tabori regina, orosz miklos

Osztott tér - zh



1. a vitaindító cikk és a belőle következő kérdés:
hogyan tud sok ember kis helyen (akár huzamosabb ideig is) lakni?

2. tegyünk egy próbát a pesti belváros egy kipróbált helyszínén:
Gönczi Pál utca 2. második emeletének megjelölt része (320 m2 alapterület, 4,30 m belmagasság)
térkép
alaprajz
modell


3. a pályázat teljes időtartamára vonjunk be egy a témában jártas építészt:
Müllner Péter, PRTZN

4. legyen a programnak kötelező része:
minimum 40 fő szállása alvásra, tisztálkodásra és közösségi életre alkalmas terekkel
(részletek a megbeszélésen!)

5. legyen a pályázat lényege a koncepció és annak kifejtése:kapszulahoteltől szállodáig bármilyen formáció elképzelhető. egyértelműen meg kell fogalmazni a célt, a modellt, az életmódot.

6. beadás:
a zárthelyit 2 fős csapatban vagy egyénileg lehet készíteni, az eredményt 2 db fekvő A3 lapon (digitálisan, 300 dpi felbontásban) szerda éjfélig levélben vagy fájlmegosztón keresztül kell elküldeni a mjancso@eik.bme.hu címre

7. bemutatás:
vetítve, 3-4 perc időtartamban csütörtök délelőtt 9:15 és 12:00 között

8. értékelés:
a 3 fős zsűri (Müllner Péter, Jancsó Miklós, Makrai Sándor) szóban értékeli a terveket, majd visszavonul és kiosztja a megvételeket, kiemelt megvételeket és díjakat.

9. előzetes feladatmegbeszélés:
szeptember 19. csütörtök 9:15 - 10:00, nappali

Félévkezdés!

hétfőn 9:15 és 10:00 között KOMPLEX 2 félévindító megbeszélés lesz a NAPPALIBAN, utána mindenki megkeresheti a konzulensét, hogy megbeszéljék a megbeszélnivalókat,

12:15 és 13:00 között KOMPLEX 1 megbeszélés lesz, szintén a NAPPALIBAN.

a tárgyleírások változatlanok, az ütemterv friss!

Komplex felvétel 2019 2

Kelemen Mariannt Nagy Márton, Hajnal Ábelt Weiszkopf András, Nagy Virágot Makrai Sándor, Jászberényi Hannát Dankó Zsófia, Papp Zsombort Jancsó Miklós vette fel. Mindenkinek jó nyarat, sikeres szigorlatot és jó komplexet szeptemberben!

Komplex felvétel

Az őszi félévben a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Tervező szakirány Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2
Műszaki szakirány Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2
Msc Komplex 1 (keresztfélév) és Komplex 2

Tárgyfelelősök: Jancsó Miklós, Makrai Sándor

A Komplex tárgyak oktatói:

Bánáti Béla, Dankó Zsófia DLA, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Nagy Márton DLA, Perényi Tamás DLA, Sugár Péter DLA, Varga Tamás DLA, Weiszkopf András.

Feladatok, tematika:

Az őszi félévben (hasonlóan a tavaszihoz) három területet javasol a tanszék:
- Jókai utca 34. és Bajcsy-Zsilinszky út 57. között átmenő telekegyüttes itt.
- Síp utca 8-10. és Dohány utca 10. közötti tömbbelső itt.
- Oroszlány és környéke (Bokodi-tó, Bányaterület, stb.)
Javasolt a legtágabban értelmezett, akár kísérleti jellegű lakó-, illetve vegyes funkció. 
A tanszék befogad jól előkészített egyéni feladatokat is, ezek meghatározásánál számítunk az építész konzulens kollégák közreműködésére!

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, mint a javasolt belvárosi területek esetében is, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév első harmada) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.


A felvétel rendje:

A tanszék a kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, és bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat is. A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni. Határidő: 2019. 06. 14. 12:00

A személyes elbeszélgetésekre a portfólió leadása utáni héten kerül sor, az egyes oktatók által megadott időpontokat a tanszéki hirdetőtáblán, és a komplex blogon lehet megtalálni.

A tanszék oktatói kara közösen dönt a Komplex 1 felvett hallgatóiról, a felvettek névsorát a tanszéki honlapon és a komplex blogban közzéteszi. Határidő: Határidő: 2019. 06. 21. 16:00

A (várhatóan több helyre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel. Határidő: 2019. 06. 28. 16:00

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét. Határidő: 2019. 07. 01. 16:00

A Komplex 2 tárgyak esetében értelemszerűen nincs felvételi eljárás, a sikeres Komplex 1 tárgy teljesítése esetén a Neptunban lehet felvenni.


A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori munka).


plakát: Máthé Dóra

Tervbemutatás 2019 1

Elkészült a hétfői és keddi bemutatás tervezett időrendje, remélem az előzetes egyeztetések hasznosak voltak, nem kell (sokat) változtatni a sorrenden. Minden tervre negyedóra jut, ez persze csak egy tervezett átlag, biztos lesznek eltérések. Az lenne szuper, ha mindenki tartaná magát az öt perc előadás + tíz perc kérdések, értékelés, vita táncrendhez, és az lenne a legszuperebb, ha mindenki végigülné mind a két napot, nem csak mi. Kíváncsiságból, tanulásvágyból, bármilyen okból, kinek mi tetszik.
Itt a lista, facebookon lehet kommentelni, ha bárkinek bármi hozzáfűznivalója van, persze nem kötelező ott, itt is lehet, fogom olvasni.

Beadáááás!

Mit kell beadni?

1. az építész tervet

Mindenestül, a kiírás szerint, de csak pdf-ben, hogy ne kelljen drága nyomtatásra szórni a pénzt.

2. makettet a komplex 1-en

A makett szokásos léptéke 1:200, ettől természeten az épület léptékétől és a feladat nagyságától, koncepciójától függően el lehet térni, akár 1:1000 léptékű is lehet.

3. a szakági terveket a szaktanszékek kiírása szerint, nyomtatva, A4 formátumban

A szakági munkarészeket hagyományosan, nyomtatva és dossziéba kötve kell beadni, ahogy az egyes tanszékek megkövetelik. Hogy a kollégák a tervet egyben lássák, A3 méretű (akár léptéktelen) kicsinyítésben, fekete-fehérben, a lehető legegyszerűbb (költségtakarékos) minőségben az építészeti munkarészt is csatolni kell a szakági részekhez.

4. a prezentáció anyagát.

A tervet minden hallgató egy 5 perces prezentáció formájában mutatja be. Nagyon fontos az előadás tervezettsége, mert ez alapján fogunk képet kapni a komplex terv építészeti részéről. Jól összehangolt képsorral, kevés magyarázó szöveggel nagy mennyiségű információt lehet átadni ennyi idő alatt!

A vetítés az építészeti tervről szól, szakági munkarészeket csak akkor érdemes mutatni, ha van építészeti vonzatuk. Szeretnénk látni a hagyományos tervlapokat egyben (helyszínrajzok, alaprajzok, metszetek és homlokzatok), ezek közelebbi részleteit, látványokat, makettfotókat, helyszíni fotókat, diagramokat. Mindent, ami segít a gyors és alapos megértésben.

A vetítés leadott anyaga 2 megapixel (1920x1080 pixel) méretű képsor png vagy jpg formátumban (nem pdf, se nagy kép, nem készülünk zoomolásra). Nagyobb felbontású képek nem eredményeznek jobb képminőséget, csak lassabb, akadozó vetítést, mint tudjuk.

Beadás

Minden munkarészt, beleértve a makettet és az elektronikus anyagokat május 17-én (pénteken) 12 óráig lehet beadni a tanszéki titkárságon, különeljárásai díjjal május 24-én (pénteken) 12 óráig. Semmilyen anyag nem adható be később, se prezentáció, se makett, se szakági munkarész!

Bemutatás

A tervek bemutatása a beadás utáni héten lesz, két napon. Lesz időbeosztás is, véglegesíteni csak a beadott tervek alapján tudjuk. A prezentációk vetítésre készen fognak állni, a makettek is a helyszínen, a tanszéki teremben NAPPALIBAN lesznek.

Vannak mintatervek. Kicsit régiek, biztos a szakági követelmények változtak valamennyit, de az építész tervek kidolgozottsága megfelelő, érdemes megnézni őket. További tervek is nagy számban vannak a blogon, elég hozzá a terv címkére klikkelni, és a tabló 1, tabló 2 linkek használatával eredeti méretben 100 dpi felbontásban minden látható.

Jó munkát, szép terveket!

kép forrása itt 

Vandálbiztos nyaraló - pzh

"Vége a hétvégi házak fosztogatásának, a tulajdonosok nyugodtan aludhatnak."(részlet az "Ősrégi Őrségi Hírmondó"-ban megjelent újságcikkből)

"Kulturált és szellemes megoldások születtek a BME Lakótanszékén. A diákok arra készítettek mintaterveket, hogyan lehet az elhagyott, a településektől távoli, nehezen ellenőrizhető helyeken a vagyonvédelemről építészeti eszközökkel gondoskodni. Ezek az év egy részében elhagyott házak ugyanis a tolvajok kedvenc célpontjai. (részlet az "Alföldi Vízi Élet"-ben megjelent újságcikkből)

"A betörések megakadályozása érdekében azokra a külső területekre, ahol a riasztási rendszerekbe nem köthetők be a nyaralók, szükséges lenne betörésbiztos víkendházak típusterveit kidolgoztatni - nyilatkozta lapunknak Sajnavár polgármestere." (részlet a "Nemzet Népé"-ben megjelent újságcikkből)

"Környékünkön sajnos a vízimalmokat és erdészházakat is sorra feltörik - panaszkodott kiküldött munkatársunknak egy borvidéki vadász." (részlet a "Szabad Világosság"-ban megjelent újságcikkből)

Tervezzetek tehát egy jól zárható (és jól nyitható) max. 40 m2 földszinti nettó alapterületű, max. 60 m2 összes nettó alapterületű (a fedett-nyitott terek nem számítanak ebbe), max. 6 m építménymagasságú nyaralót (telelőt)! A kialakítást, beosztást, tehát a programot és a ház formaképzését illetően szabadon dönthettek.
Bizonyítsátok be, hogy lehet szép és szellemes is egy olyan hétvégi ház, amely az év bizonyos időszakaiban barátságosan hívogató, de amikor elhagyatva áll, becsukódik.

Az 1:50-es léptékű terveket, melyek az alaprajzo(ka)t, homlokzatokat és metszete(ke)t tartalmazzák, 2 db A3-as formátumú lapon kell kidolgozni, és legkésőbb május 2-án (csütörtökön) 24 órakor (a szokásos digitális formában: png vagy jpg, 300 dpi) elküldeni a mjancso@eik.bme.hu címre. Helyszínrajzként a 2883/1 vagy a 2883/2 telekre készült 1:200-as léptékű rétegvonalas geodéziai felmérést használjátok. Bármelyikre tervezhető az épület. A bemutatott két panoráma fotó a felső és az alsó telekhatárok (vastag vonallal jelölt kerítésvonal) mentén készült. Rajzolt vagy számítógép által renderelt távlati képek (esetleg modellfotók) elkészítése kötelező. A nyitott és zárt állapotot bemutatása szükséges. A technika és a feldolgozási mód (grafika) tetszőleges. 

Komplex 1 vázlatterv






a vázlatterv lényege: meggyőzni a zsűrit, hogy jól áll a terv, minden lényeges döntés vállalható, egyes részleteken ugyan még lehet finomítani, de már nem csak a cél látszik, az oda vezető út is.

minden terv bemutatására 5 perc jut, ezekkel javasolt kitölteni: 

első perc: helyszín és koncepció (légifotó, helyszínrajz, képek, elég felidézni)
második perc: beépítés (tömeg, főbb funkcionális egységek, alapvető működés)
harmadik perc: függőleges és vízszintes szervezés (alaprajzok, metszetek)
negyedik perc: külső (homlokzati koncepció, anyagok, látványok)
ötödik perc: eltelt közben, mint a koncepciótervnél : )

(lehet teljesen más a prezentáció, a 200-as szinten álló tervet kell röviden és érthetően bemutatni a beépítéstől a látványokig. ez csak egy javaslat)

további tíz perc: oktatói kérdések, vélemények, javaslatok. 

a bemutatás digitális, a formátum jpg vagy png, mérete 1920x1080 pixel. nem kell előre elküldeni. (a nagyméretű képek nem lesznek szebbek, maximum a gép akadozik, és mindenki ideges lesz)

hétfőn az oroszlányi önkormányzat képviselői részt vesznek a vázlatterven, ők is hozzá fognak szólni a tervekhez. a két nap időbeosztásának javaslata itt található. 

érdemes a tárgyleírásban elolvasni a vázlattervre vonatkozó részt!

a kép (le corbusier: villa savoye oldalhomlokzata, vázlat) forrása itt

Továbbítás: komplex, diploma - tartószerkezeti konzultáció

Kedves Tanszékvezető Kollégák, 


Jelzem, hogy igen kevés komplexező és diplomázó hallgató jelent eddig meg a Tanszékünkön konzultációra. 

Aki ezen a héten nem jelenik tartószerkezeti konzulensénél konzultációra, annak nem fogjuk tudni vállalni a konzultációját a várható torlódás, tumultus miatt. 

Megértéseteket és együttműködéseteket előre is köszönöm. 

Üdvözlettel 

Sajtos István 

Munkaközi tervbemutatás

a kölcsönzött kép nem csomópontokból összerakott metszet, csak egy kézi rajz a hőskorból, amikor még volt papír, meg toll, meg vonalzó, meg paul rudolph, aki ezt rajzolta. (vagy az irodából valaki más, de én a főnökre gyanakszom).

magáról a munkaközi bemutatásról beszéltünk a félév elején, a tárgyleírásban is benne van, és nem utolsósorban minden konzulens tökéletesen tájékozott, szóval innentől lényegében ismétlés következik:

- a bemutatás digitális, a projektor 1920x1080 pixeles, jpg vagy png képek következzenek egymás után;
- a prezentáció 5 perc, 10 percet hagyunk a kérdésekre és a hozzászólásokra összesen
- két dolog kell bevezetésnek: a komplex 1 portfóliója és a kimetszett rész ötvenes szintű rajzai (alaprajzok, metszetek, homlokzatok)
- további két dolog a munkaközi terv lényege: a csomópontokból összerakott metszet és a választott elem vázlatterve
- a csomópontokból összerakott metszet 1 kép, amiből az "unalmas" részek ki vannak vágva, a csomópontok 1-1 képen következzenek utána
- a választott elem vázlattervének bemutatása témafüggő, de legyen alapos és jól érthető
- hasznos lehet még az anyagokról, szerkezetekről, megépült példákról pár képet mutatni, ha segítik a terv megértését.

egy alkalom lesz, most csütörtökön 8:15-kor kezdünk, itt az időbeosztás!

kép forrása itt 

Koncepcióterv!

a koncepcióterv "hivatalos" tartalma a tárgyleírásokban megtalálható, olvassátok el, de (ebben az esetben!) sokkal fontosabb a tartalom, mint a forma, tehát a lehető legtömörebben:

mindenki kap 5 percet, ezekkel javasolt kitölteni: 

első perc: helyszín (légifotó, helyszínrajz, képek)
második perc: program (főbb funkcionális egységek, működés)
harmadik perc: belső (függőleges és vízszintes térszervezés)
negyedik perc: külső (tömeg, illeszkedés, további elképzelések)
ötödik perc: eltelt közben, mindenki csúszni szokott : )

további tíz perc: kérdések, vélemények, javaslatok

a bemutatás digitális, a formátum jpg vagy png, mérete 1920x1080 pixel. a képek száma nem korlátozott, csak férjen bele az időbe!
(és nem kell előre elküldeni)

hétfőn és csütörtökön is reggel 8:15-kor kezdünk, az időbeosztás itt érhető el!

Piréz nagykövetségek

kicsit féltünk, hogy erre a nem könnyű zh kiírásra milyen tervek jönnek majd be, de a félelem alaptalan volt. minden tervben volt gondolat és/vagy minőség, szégyenkezésre senkinek sincs oka. itt most az az öt terv látható, amelyekben mind a kettő megvolt: elgondolkodtató kiindulás és minőségi munka. az öt tervből négy díjat kapott, egy kiemelt megvételt, de nincs akkora különbség, hogy érdemes legyen ebben a posztban megkülönböztetni őket. 



csersznyés lászló terve


 orosz miklós és tábori regina terve
gulyás eszter és peitl péter terve



gyuris anna és hajdu alexandr terve



ádám viktória és sipőcz evelin terve


minden tervet elfogadtunk, az összes helyezés a szokásos táblázatunkban látható. 
jelmagyarázat: ok = elfogadva, 1+ = megvétel, 2+ = kiemelt megvétel, 3+ = díj.

Piréz Nagykövetség - zh

további információk:
- megbeszélés: csütörtök reggel 8:15 és 9:00 között 
- a helyszín itt van 
- planetárium cikk, érdekességképpen 
- a nagykövet lakóhelyét meg kell beszélnünk!
- a zárthelyit 2 fős csapatban vagy egyénileg lehet készíteni
- formátum: 2 db A3 lap digitálisan 300 dpi felbontásban
- beadás: vasárnap éjfélig, lehetőleg fájlmegosztón keresztül a mjancso@eik.bme.hu címre
- bemutatás: a 2 beadott lap vetítve, 3-4 perc időtartamban

komplex kezdés

hétfő reggel kezdünk, elsőnek a komplex 1 tájékoztatóval 9:15-től. az elején általános információk hangzanak el a tárgyról és a félévről, utána a javasolt tanszéki feladatokat mutatjuk be. legkésőbb 11-re végzünk.

a komplex 2 ismertetés 11:15 és 12 óra között lesz.

a helyszín a NAPPALI, a lakó tanszéki ÚJ MŰTEREM, a régi tanszéki terem, a K274.

Felvételi eredmények

Ma délután hosszas tanszéki egyeztetés után megszülettek a felvételi eredmények, a felvettek listája itt tekinthető meg. Azt kérjük, hogy a kari rend szerint jövő hét péntek délutánig jelezzetek vissza, hogy éltek-e a felvételi lehetőséggel vagy nem. 
Köszönjük a jelentkezést, februárban mindenkit várunk szeretettel, a portfóliókat ne hagyjátok a tanszéken!

Felvételi beszélgetések

Január 7-10. a felvételi beszélgetések ideje, egyelőre hiányos a lista, dolgozunk az ügyön!

Dankó Zsófia: kedd 14 óra
Hild György: csütörtök 14 óra
Jancsó Miklós: kedd 13 óra
Kolossa József: csütörtök 14:30
Makrai Sándor: csütörtök 14 óra
Nagy Márton: csütörtök 14 óra
Perényi Tamás: kedd 14 óra
Sugár Péter: szerda 11 óra
Varga Tamás: 
Vincze László: szerda 14 óra
Weiszkopf András: kedd 14 óra

A beszélgetések helyszíne a lakó tanszék.