Generációk együttélése


Furcsa megjegyzéseket kapnak azok, akik a tanulmányaik befejezése után visszaköltöznek a szülői házba, netán el sem hagyják azt. Szégyellnivaló ok húzódhat a háttérben, ami miatt valaki úgy dönt, nem hagyja el a szüleit és nem kezdi meg önálló, a rokonoktól különvált életét. 

Közhely, hogy a XX. században a többgenerációs családi együttélési formák lassan megszűntek. A sokszor bonyolult családi-rokonsági kapcsolatok felbomlottak, helyüket a kiscsaládok rendszere vette át, de megjelentek alternatív együttélési formák is. A modern építészet is reagált ezekre a folyamatokra és a hagyományos lakások mellett megjelentek más lakóháztípusok is: már az 1930-as években épültek un. kollektív házak, míg a század második felében megjelentek a co-housingok, melyek szerves részét képezték egy-egy ország lakhatási struktúrájának. Az „együtt-élés” iránti vágy tehát nem szűnt meg az emberekben, de a folyamatosan változó társadalmi közeg különböző formájú lakástípusokat eredményezett.

Az elmúlt két évtized különös fordulatot hozott: újra megjelentek a többgenerációs élethelyzetek, egyes országokban több mint a duplájára nőtt a többgenerációs háztartások száma. Sok esetben ennek anyagi oka van, de az együttélésnek vannak mentális és érzelmi előnyei is. Akik ilyen közegben élnek rengeteg odafigyelést és szeretetet kapnak a családtagoktól. Az építészet azonnal reagált a folyamatra: a lakásépítés összes formájában megjelentek a többgenerációs típusok. Bár nálunk még a co-housing sem tudott megjelenni, de várható, hogy lesz igény olyan multigenerációs családi házak, vagy lakások iránt, ahol minden korosztály az együttélés mellett rendelkezik privát élettérrel is. 

Fontos lenne olyan tervek felmutatása, amelyek vonzóak lehetnek az együttélést választók számára. A tavaszi félévben a tanszék folytatja a városokkal történő együttműködését, várhatóan ebben a félévben is egri helyszíneket kínálunk a feladatokhoz.


Tantárgyfelelős: Nagy Márton DLA
Oktatók: Dankó Zsófia DLA, Perényi Tamás DLA, Dr. habil. Sugár Péter DLA, a Szociális Lakhatás Műhely oktatói

Időpont: hétfő: 8:15 – 13.00, csütörtök 8:15 – 13:00
Kreditérték: 10 kredit 
Neptun-kód: BMEEPLAQ811, BMEEPLAM1KX, BMEEPLAT811
Teams-kód: luq0qll


kép: BETA, többgenerációs ház, Amszterdam https://www.detail.de/de_en/home-of-contrasts-three-generation-house-by-beta-34901

MUNKA + HELY - Komplex tervezés 2025 tavasz, CONSCIOUS - Fenntartható Lakóhelyek Műhely

A közösségi lakhatás ígéretes megoldásként merül fel azok számára, akik emberközpontú és fenntartható életmódot keresnek. A jelenlegi városi lakhatási lehetőségek gyakran nem elégítik ki a fiatal felnőttek és a kreatívok összetett igényeit, akik olyan flexibilis tereket igényelnek, amelyek egyszerre alkalmazkodnak életvitelükhöz, támogatják a kollaborációt, és lehetőséget biztosítanak arra, hogy kölcsönösen támogató közösségben éljenek és dolgozzanak. Eger történelmi öröksége, például a céhes szerveződés hagyományai és a borászkultúra által képviselt együttműködési modellek, értékes alapot kínálnak egy modern, kollaboratív élet- és munkakörnyezet tervezéséhez. A közös munka, a hasonló érdeklődési körök szerinti együttműködés és a megosztott terek használata olyan alapelvek, amelyek a múlt tapasztalatait ötvözik a jövő igényeivel.

A Fenntartható Lakóhelyek Műhely célja a tavaszi félév során egy funkcionálisan összetett, fiatalok számára is elérhető vidéki-városi lakhatási modell kidolgozása. A javasolt helyszínek között szerepelnek Eger belvárosának jelenleg üres telkei, illetve a külvárosi területek. A tervezési feladat magában foglalja a helyszín pontosítását, mikroközösségek azonosítását és kiválasztását, továbbá lehetőséget biztosít arra, hogy a hallgatók saját helyszínt jelöljenek ki Eger városán belül.

Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Mándoki Réka PhD, Máthé Dóra, Weiszkopf András DLA,
a Fenntartható Lakóhelyek Műhely oktatói

kép: Dogma: Park City (2022)