Koncepciótervek bemutatása

Nincs új a nap alatt, legfeljebb nektek, akik most mutattok be először komplex 1 koncepciótervet. Annyi az eltérés az ütemtervtől, hogy csak csütörtökön lesz bemutatás, hála a keresztfélévnek. Készült pontos beosztás a konzulensekkel egyeztetve, arra kérlek titeket, hogy legyetek pontosak, adjátok elő tömören a lényeget, és akkor mi is hamar megértjük, hogy miről szól a "terv". A mintatervek között találtok egy koncepciótervet, a forma miatt érdemes megnézni. Nem kell pontosan ilyet, de nagyjából ennyi információ  ebben a formában egyszer már bevált.
Ha valakinek a javasolt időpont nagyon rossz, lehet cserélni. Az első négy hely fix, ezeket egyeztettük. Akkor az időpontok:



Mint fél éve, most is idézek a tervező szakirányos tájékoztatóból a koncepciótervről, mert ennél többet nem tudok írni, meg hát nem is érdemes. A lényeg az, hogy minél gyorsabban megértsük a helyszín és a koncepció leglényegesebb elemeit. A hagyományos képzésben részt vevőktől is ugyanezt várjuk. Tehát:

A koncepcióterv tartalma: 

1. Helyszín elemzése
2. Program elemzése
3. Beépítési javaslat
4. Építészeti vízió


helyszín elemzése kiterjed a természeti és az épített környezetre, ezek térbeliségére, minőségére, használóira, a közlekedési kapcsolatokra, a hely karakterére. 

program elemzése tartalmazza a funkcióból adódó méreteket, külső és belső funkcionális és közlekedési kapcsolatokat, a használó személyek és járművek számát, időbeli és térbeli eloszlását. 

beépítési javaslat egy vagy több változatban kifejtett megoldás, amely rögzíti a tervezett épület tömegét és annak viszonyát a környezethez, valamint a belső funkcionális csoportok elhelyezkedését. 

Az építészeti vízió javaslatot tesz a tervezett beépítés karakterére, vázlatos elképzelést mutat be a homlokzat, a nyílások, az elképzelhető anyagok tekintetében. 

A koncepciótervet a hallgató a tanszéken bemutatja. Az értékelésen az érdekelt tanszéki oktatók vesznek részt, és véleményezik a bemutatott koncepciót.

Zsigmond Ármin - Hajóállomás és motorcsónak kikötő - kx1

Az inspiratív helyszín adott: Dunaalmás. A problémák adottak. Minden mást nekünk kell kitalálni. Hosszas gondolkozás, részletes elemzések után a Dunaparti árterülettel kezdtem el foglalkozni. 

Eleinte csak turistahajó kikötő, később a motorcsónakok, (kisebb yachtok) és horgászcsónakok is helyet kaptak a programban. Ezen igények kielégítése egy 300 nm-es építmény (melyből csak 110 nm belső tér) megtervezésével történt. Utána a török kori műemlék-vízimalom romos falainak megóvására került sor. De a tervezési terület része lett az árterületen feltörő 24°C-os gyógyvíz által kialakult mocsaras élővilágban elhelyezett két ingyenes ülőfürdő, és egy elmélkedő is. A régi gyógystrand máig ép 50 m-es medencéjét dísztóként hasznosítanám, a megnevezett elemeket stégrendszer kötné össze. Ennek a végében pedig három, kajakok és kenuk tárolására alkalmas fedett-nyitott építmény kap helyet, külön megközelítéssel.

Így vált ez az egyszerűnek tűnő kikötői partrendezés valóban egy komplex tervezési feladattá.

Helyszín: Dunaalmás

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2011 1
Építész konzulens: Nagy Márton

Statikus konzulens: Vajk Rita
Épszerk konzulens: Dr. Takács Lajos
Gépész konzulens: Egri István
Villamos konzulens: Filetóth Levente Ph.D.
Kivitel konzulens: Kutasi Dávid

tabló 1 tabló 2

Komplex zh 1 - válogatott stégek

A zsűri (Erdélyi Dóra, Makrai Sándor, Jancsó Miklós - Bisztray Júlia igazolatlanul távol) öröme nem volt maradéktalan, ezért 1. és 2. díjat egyáltalán nem adott ki. Ha titok lenne, most mondom el: igazi örömre a következő kombináció ad okot: erős koncepció + minőségi kidolgozás, természetesen minden szinten, a szerkesztéstől az ábrázolásig. Volt persze jó koncepció, volt rendes, használható strand, volt szellemes feldolgozás, vagy inkább grafika - olyan nem volt, ahol minden összejött volna. Semmi baj, a 3. díj is ötös, meg hát van még három alkalom. 

Remélem, hogy aki ott volt az értékelésen (kábé félház), úgy jött el, hogy hasznos volt a zéhá, és igazat mondtunk, amikor azt ígértük, hogy az értékelésből lehet a legtöbbet tanulni. Mármint annak, aki napokat gondolkodott a témán, beadott valamit, amiben hitt, vagy pont bizonytalan volt, de mindenképpen gondolt valamit a Stégről, a Balatonról, az építészetről, és nem utolsó sorban saját magáról. Az előzőkkel összefüggésben.




3. díjat nyertek


       

           

      

      

      

Kiemelt megvételt nyertek


           

           

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

Megvételt nyertek

Stég értékelés

Ha valaki nem tudta, nem figyelt, nem vette komolyan: csütörtök reggel 8:15-kor kezdjük! Pár összefoglaló mondat után a nyerteseket vetítjük (díjazottaktól a megvételig), utána mindenkiéről beszélünk, persze csak akkor, ha a szerző is akarja. Komoly munka lesz, a félév egyik legfontosabb alkalma. Ne hagyjátok ki, legalább ugyanolyan tanulságos, mint a zéhát megtervezni.

Szalontai Zsófia - Múzeum - kx2


A múzeum mind külső, mind belső megjelenésében a látszóbeton és az üveg dominál. A részletesen kidolgozott elem a rámpa, mely az egész épületet szervezi és formálja. Anyaghasználata egyezik az épületével, tartószerkezete látszóbeton kialakítású, a korlát pedig 2 cm vastag edzett üveg korlát. A kiállítótér megvilágításáról a felülvilágítókon kívül a polikarbonát álmennyezet mögé helyezett lámpatestek gondoskodnak, biztosítva az egyenletes szórt fényt.

Helyszín: Szentendre

Komplex tervezés 2 hagyományos képzés 2011 1
Építész konzulens: André Zoltán
Statikus konzulens: Vető Dániel
Épszerk konzulens: Horváth Sára
Gépész konzulens: Viczai János
Kivitel konzulens: Fetter Zsolt

tabló 1 tabló 2 


komplex 1 terv

1. zh - STÉG

Az idei 1. zh megbeszélése a sportnap miatt (hajrá!!!) rendhagyó módon nem csütörtökön, hanem hétfőn lesz, reggel már kezdünk is 9:15-kor. Gyertek pontosan, nem akarjuk húzni az időt, már csak azért se, mert a komplex egyesekkel utána (kb. tíztől) meg szeretném beszélni a feladatválasztást a beadás előtt. Ígérem,  rövid leszek. És ti se vagytok nagyon sokan.

A zárthelyiről most nem írnék semmit, abban biztos vagyok, hogy nagyon fontos lesz a hétfői tisztázás, a feladat várhatóan a megbeszélés hatására szűkül (vagy bővül - nem vagyok jós). Szóval gyertek, mármint felkészülten, kérdésekkel, addig is a kiírást a mellékletekkel innen tölthetitek le.


A képet a netről, innen kölcsönöztük.

Környezetpszichológia konzultáció

A tegnapi félévkezdésen a komplex ketteseknek elmondtam, de az újak (komplex 1 hagyományos és tervező) nem hallhatták: Dankó Zsófinak köszönhetően ebben a félévben lehetőség lesz környezetpszichológia konzultációra. Mielőtt félreértés lenne: nem ő tartja, hanem Dúll Andrea, a szakma kiemelkedő képviselője. 

Az előzetes elképzelések szerint a félév során pár alkalommal állna rendelkezésre. Értelemszerűen az elején, hogy segítsen a tervezés szempontjainak meghatározásában, ajánljon szakirodalmat, a későbbiekben a terv további alakulását segítené, mint egy speciális konzulens.

Három témakört jelölt meg, ahol a leginkább szüksége lehet az építésznek segítségre:
1. kisgyermekek (óvoda, baba-mama....esetleg kisiskolás stb)
2. iskolás korúak
3. szociális téma ( börtön, hajléktalan, bántalmazott anyák, stb) 

Azt kérem, hogy mindenki gondolja át, hogy a saját témájában (akár a felsoroltakon kívül is lehet) szüksége lehet-e környezetpszichológia konzultációra, és ha úgy látja, akkor írjon egy megjegyzést a nevével és a témájával ehhez a bejegyzéshez, hogy továbbítani tudjam Dúll Andreának, és a továbbiakat meg tudjuk szervezni. (Kommenteléshez nem kell regisztrálni, nincs moderálás, sem szövegellenőrzés, szóval rajta, minél előbb jelentkezzetek!)

Új félév

Azt most kihagynám, hogy "köszönjük, hogy minket választottatok, stb...", esetleg hétfőn megpróbáljuk élőben, addig a lényeg: le lehet tölteni a tájékoztatókat és az ütemterveket innena tanszéki honlapon az egyes (tan)tárgyaknál szintén megtaláljátok őket. Még egy a komplex 1-nek: van egy feladatmeghatározás is, amit hétfőn részletesen elmagyarázunk, addig is lehet ismerkedni vele. Nem annyira vészes, mint elsőre.

Hétfőn tájékoztató, a komplex 1-nek (tervező és hagyományos együtt) 9:15-től 11:00-ig, a komplex 2-nek 11:15-től 12:00-ig. Perényi Tamás mond bevezetőt, Makraival elmondjuk a félév lényegét, Vincze Laci mutat oroszlányi helyszíneket a komplex egyeseknek.

Akiktől várok előző féléves komplex terveket, ne legyenek lusták elküldeni, még nem késő.