Beadási határidő

Továbbra is december 14. 12:00 a végleges beadás, nem kaptam semmilyen értesítést változásról, és már hiába is kapnék, a dolgokat nem lehet visszamenőleg megváltoztatni. Ez nem a parlament és nem a költségvetés, ez egy komoly hely, egyetemnek nevezik.

Idézet innen:

d.) A hagyományos képzésben és a komplex tervezési tantárgyak esetében az év végén beadandó, teljes félévi összefüggő tervfeladatok beadási határidejét a komplex tervezést irányító tanszékek adják meg.

A fentiek szerint meghatározott határidő elmulasztása esetén a feladatok különeljárási díjjal történő beadásának határideje: 2012. december 14. (péntek) 12 00 óra

4. zh - Kis borghi

A hely Tinnye. "Mintha Toszkánában lennénk". A régi település határában több száz méterrel a jelenleg belterülettől egy Bf. 217,4 m magasságú dombtetőn 20 lakásos lakóegyüttest kell terveznetek. A szabályozási lapon ábrázolt három csoportház közül ez a jobb oldali, a keleti.

Részlet a szabályozásból: A Keleti- Gerecse vidéke mediterrán hangulatot áraszt. A tervezési terület a község északi részén, a 11107-es számú, Jászfaluba vezető út nyugati oldalán található. Ez a hely jelenleg beépítetlen. Főként gyepterületek találhatók itt, melyeket legeltetésre használnak. A réteket helyenként, foltokban erdős facsoportok bontják meg. A domborzati adottságok változatosak, lankás és meredekebb domboldalak, völgyek váltják egymást kanyarogva. A hely adottságai kedvezőek, a magasabb pontokról szép kilátás nyílik a környező tájra. Két oldalán a jövőben is megmarad a „hagyományosan árutermelő” övezeti besorolás, tehát várhatóan hosszú távon megőrződik a jelenlegi állapot. A területre kertvárosi csoportházas beépítést javasolunk. Itt a telkek igen nagy – minimum 2 ha - területűek lesznek. A tervezett lakóépületek a dombtetőkön (esetleg kis, saját használatú kerttel) helyezhetők el, az őket körülvevő, összefüggő nagy közös tulajdonú zöldfelületek belsejében. A fennsíkokra, bokros épületcsoportot, „borghi"-kat terveztünk, amelyek az intenzív növényzet gyűrűjében, mint régi várak, tanyák, lakótorony csoportok, városmagok, udvarházak, várudvarok helyezkednek majd el. Az itt kialakított házak kis terekkel és szűk utcácskákkal, sikátorokkal kapcsolódnak egymáshoz, helyenként zártsorúan is. Várhatóan azok vásárolnának majd bennük lakást, akik szeretnének nyugodt, csendes zöldövezetben élni, de nem akarnak nagy saját kertet gondozni, és magas szintű közösen működtetett kiszolgáló háttérre (uszoda, szauna, szolárium, kondicionáló terem, klub, stb.) vágynak. A tömb belsejében található erdős facsoport közös zöldterületként a csoportházas telkekhez kapcsolódik majd. A csoportházak feltárása a környező utakról, utcákból történhet.

Program: Tervezendő egy 20 lakásos lakóépület 40-160 m2-es (átlagosan 70 m2-es) lakásokkal, egy fitness klub akár két szinten is, melyben kis öltözők, kondiszoba, szolárium, szauna, kismedence (6X3 m), pezsgőfürdős kád van, és egy büfé (kávézó, teázó, reggeliző), mely vegyesbolt és trafik is egyben, valamint
20 állásos garázs személyautók számára, mert meg kell oldani a gépkocsik zárt, temperált térben való tárolását is lakásonként 1 parkolóhellyel.

Előírások értelmezése: Az építménymagassági megengedett maximumát (max. 7,5 m) az épületek összevont alakzatára kell érteni. Mintha valamennyi egységet egy főépületként kezelnétek. A kb. 20.000 m2-es, háromszög alakú, közutakkal határolt telek megengedett maximális paramétereit nem kell teljesen kihasználni. A kiírás részletes programot ad. Ez körülbelül a lehetséges beépítés fele. A redukált mennyiség a feladat könnyítését szolgálja, és annak érdekében történik, hogy kevesebb manuális munkát és egyszerűbb térszervezést lehessen létrehozni.

Beadandó munkarészek: A terveket 2 db A/3-as formátumú lapon kell kidolgozni (borítót nem lehet beadni), és legkésőbb 2007.03.19-én 2012. 11. 26-án 15 óráig kell leadni a tanszéki titkárságon. A földszinti alaprajz rétegvonalas legyen. Az alaprajzokon ábrázolandó az összes rámpa, lépcső, lift, támfal, teherhordó fal és válaszfal a nyílásaikkal együtt, valamint a gépkocsi parkolóhelyek, magán és közös zöldfelületek, fedett helyek, és burkolt felületek is. A pincealaprajz az emeleti alaprajzokkal összevonható. Távlati kép (kézi, vagy gépi) vagy modellfotó kötelező. Itt csak a tömegkapcsolatok érdekesek, nem szükséges a nyílásokat ábrázolni. A technika is tetszőleges. Helyszínrajzot, metszetet, homlokzatot nem kell beadni.

Letölthető anyagok itt.

3. zh - Műegyetem Zoo

A műegyetem egy kis világ. Egy világ, kicsiben. Egy enciklopédia. Mindent tartalmaz, szinte mindent.

A műegyetem északi, régi tömbje szinte tökéletes. Gyönyörű a parkja, kiváltképp ilyenkor tavasszal. A virágzó fák alatt szép és okos fiatalok hevernek. Az épületekben tudósok és művészek. Szépek a házak. Ha nem is világbajnokok, de valamilyenek. Valamilyenek, legalábbis együtt.

Ember és természet. Természetes és épített környezet együttese. Van az egészben valami idilli.

Az idillt két tényező zavarja. Egy többlet és egy hiány.
A többlet: nem csak rendes házak vannak, hanem barakkok is. Rondák, elveszik a helyet, nem odavalók.
A hiány: a láncból a növény és az ember közül hiányzik egy elem, az állat. És a fájó űrt a kutyás őr sem tudja betölteni.

Feladatunk a kizökkent idillt helyrerakni.
Bontsunk el minden oda nem való épületet. A helyükön lakjanak állatok. Legyen az egyetem egyben egy kis állatkert, a nagy házak között pavilonokkal. Nappal, amikor nyitva az egyetem, bárki látogathatja az állatokat.

Ne gondoljunk arra, hogy konkurálni tudunk a városligeti állatkerttel. Biztos nem lesz itt elefánt, zsiráf, oroszlán és tigris. Legalábbis valószínű. Meg kell találni, mi illik ide. Lehet, hogy kaméleongyűjtemény, lehet, hogy majomház. Vagy mosómedve, unatkozás ellen.

Még nem tudjuk pontosan, milyen lesz.

De valljuk be, azért van abban valami idilli, amikor az egyetemkertben sétálva a nagypapa és unokája kérdésére ezt válaszolhatjuk: el tetszenek menni a Vízgépészeti Tanszék mellett, jobbra kanyarodnak a Betontechnológiai Intézetnél, és közvetlenül az Épületakusztikai Labor mellett találják a csacsisimogatót.

Hogy ez valóra válhasson, meg kell tervezni a tömb (Gellért tér - Műegyetem rakpart - Bertalan Lajos utca - Budafoki út által határolt terület) beépítését, és legalább egy elemét, épületét.


Beadandó munkarészek:

Helyszínrajz a teljes területről: m = 1: 2000 (tájékoztatásul: a K épület hossza 200 méter)
Épülettervek: m = 1: 200
Látványképek

Két darab A3-as lapon kérjük a terveket. (Borítót, modellt most sem kérünk!) Beadás a tanszéki titkárságon április 24-én november 19-én hétfőn 14 és 15 óra között. Név a hátoldalon!

Feladatismertetés, értékelés nem lesz.


Segítség: légifotó 200 méteres léptékkel a bal alsó sarokban.


Budapest, 2006. április 19. 2012. november 14.

UNORTHODOX LAKÓTANSZÉKEK

Szerdán zsűriztünk Dankó Zsófival hármasban öt órán keresztül. Mi szerettük, remélem ti is! 
Sok tervet ki fogunk tenni a vitrinekbe, addig is az eredmények:

1. díjasok:

 
Lengyel Márton


    
Mészáros Bence


 
Madari Gabi


2. díjasok:

 
Kalmár Gábor


 
Szécsi Margó


 
Pekár Magdi


 
Kovács Máté Gergő


3. díjasok:

 
Polyák Péter


 
Szeberényi Zszuzsanna


Kiemelt megvételt kaptak:

 
Szuhányi Anna


 
Deli Gabi


 
Nonn Zsuzsa


 
Biró Emese


 
Juhász Janka


Ha valakinek összekevertem a tervét máséval, írjon megjegyzést, javítom!