Alföldön - pzh 2

János állatorvos, a felesége, Mária énektanár. Két gyerekük van, Sára egyéves, Dávid három. Budán laknak, Mária otthon neveli a gyerekeket, János egy közeli rendelőben dolgozik.

Mária az elmúlt évben örökölt egy földet Jászkarajenőtől délre, pontosabban Alsókara és Belsőjenő között félúton. A föld nagy része jelenleg is művelés alatt áll, kivéve egy kisebb területet, ahol egy tanya, vagy egy ház állhatott valamikor. 
A fiatalok úgy döntöttek, hogy eladják az amúgy is szűkösnek érzett rózsadombi öröklakást, és annak az árából, meg a kis tartalékból, amijük volt, építkezni fognak. 

Gazdálkodni továbbra sem akarnak, a földet kiadják művelésbe, állatot nem akarnak tartani, mert nem volna idejük, módjuk gondozni őket. Az a tervük, hogy építenek egy testhezálló lakást (szerintük ez 100-120 m2), egy kis rendelőt (30-40 m2-re gondoltak), zárt helyet a tárolnivalóknak (20-30 m2 körül), és legalább egy fedett helyet János terepjárójának. 

Az életet egyszerűen képzelik: János kijár az állatokat gyógyítani általában, de ha idehozzák a kisebb jószágokat, akkor a rendelőben is el tudja látni őket. Mária beletanul az asszisztensi munkába, ha kell, de a legtöbb esetben a gazdák is tudnak segíteni. Óvodába, bölcsődébe nem akarják adni a gyerekeket, így iskolás korukig otthon lesznek az anyjuk felügyelete alatt.

János tervezőt még nem keresett, de egy vállalkozóval már beszélt. Innen tudja, hogy egy négyzetméternyi házat nagyjából 200 ezer forintért lehet megépíteni, de egy fedett-nyitott épületrész négyzetmétere 50 ezerből is kijön. Úgy kalkulál, hogy a házra jut 45 millió, és akkor a kertre meg a bútorokra, berendezésekre félretett pénzhez nem kell hozzányúlniuk.

A hely, ahová épület helyezhető, megközelítőleg 60x80 méter, teljesen sík, járművel és gyalog az aszfaltozott út felől érhető el. Az északi irány a lapon felfelé mutat. Szabályozási, építészeti előírás nincs - kivéve a 45 millió Ft bekerülési összeget, természetesen a megadott négyzetméterárak mellett.

Tervezendő a család lakó- és munkahelye.

Formátum: 2 db fekvő A3 lap, tetszőleges technika.
Beadás: 2009. november 2. 2014. május 5. hétfő 15.00, tanszéki titkárság

Ahogy a négyzetméterárak, úgy a környék is kicsit változóban van, most épp ilyen.

Vandálbiztos nyaraló - pzh 1

"Vége a hétvégi házak fosztogatásának, a tulajdonosok nyugodtan aludhatnak."(részlet az "Ősrégi Őrségi Hírmondó"-ban megjelent újságcikkből)

"Kulturált és szellemes megoldások születtek a BME Lakótanszékén. A diákok arra készítettek mintaterveket, hogyan lehet az elhagyott, a településektől távoli, nehezen ellenőrizhető helyeken a vagyonvédelemről építészeti eszközökkel gondoskodni. Ezek az év egy részében elhagyott házak ugyanis a tolvajok kedvenc célpontjai. (részlet az "Alföldi Vízi Élet"-ben megjelent újságcikkből)

"A betörések megakadályozása érdekében azokra a külső területekre, ahol a riasztási rendszerekbe nem köthetők be a nyaralók, szükséges lenne betörésbiztos víkendházak típusterveit kidolgoztatni - nyilatkozta lapunknak Sajnavár polgármestere." (részlet a "Nemzet Népé"-ben megjelent újságcikkből)

"Környékünkön sajnos a vízimalmokat és erdészházakat is sorra feltörik - panaszkodott kiküldött munkatársunknak egy borvidéki vadász." (részlet a "Szabad Világosság"-ban megjelent újságcikkből)

Tervezzetek tehát egy jól zárható (és jól nyitható) max. 40 m2 földszinti nettó alapterületű, max. 60 m2 összes nettó alapterületű (a fedett-nyitott terek nem számítanak ebbe), max. 6 m építménymagasságú nyaralót (telelőt)! A kialakítást, beosztást, tehát a programot és a ház formaképzését illetően szabadon dönthettek.
Bizonyítsátok be, hogy lehet szép és szellemes is egy olyan hétvégi ház, amely az év bizonyos időszakaiban barátságosan hívogató, de amikor elhagyatva áll, becsukódik.

Az 1:50-es léptékű terveket, melyek az alaprajzo(ka)t, homlokzatokat és metszete(ke)t tartalmazzák, 2 db A3-as formátumú lapon kell kidolgozni, és legkésőbb 2006. szeptember 24-én 2014. április 28-án 15 órakor lehet leadni a tanszéken. Helyszínrajzként a 2883/1 vagy a 2883/2 telekre készült 1:200 -as léptékű rétegvonalas geodéziai felmérést használjátok. Bármelyikre tervezhető az épület. A bemutatott két panoráma fotó a fölső és alsó telekhatárokon (vastag vonallal jelölt kerítésvonal) mentén készült. Rajzolt vagy számítógép által renderelt távlati képek (esetleg modellfotók) elkészítése kötelező. A nyitott és zárt állapotot bemutatása szükséges. A technika és a feldolgozási mód (grafika) is tetszőleges. 

Egy vázlatterv képei


Igen, csak a képei, és persze a prezentáció úgy volt jó, hogy Lőcsei Vera minden képhez hozzátett egy kis információt, és a sok kicsiből állt össze a lényeg, de példának így is jó lesz. A szöveget tessék hozzáképzelni! A terv egyébként az elhagyott szentendrei kikötőt kelti életre, és egészíti ki csónakházzal és egyebekkel.

A blog kedvéért fűztem össze a képeket, és kicsinyítettem le 1600 pixel szélesre, itt látható eredeti méretben, ami 1920 px széles és 1080 px magas. Képenként is feltöltöm a vázlattervet, úgy könnyebb megérteni, a tovább gomb után lehet őket megnézni.

Pótvázlatterv

A Komplex 1 pótvázlattervek bemutatásának ideje április 28. hétfő 10 óra, beosztás nem lesz, kezdésre mindenki legyen ott!

Komplex 1 vázlatterv!

A formátumról: vetítés lesz, csak jpg és png fájlokat hozzatok, a méretük (maximum, egyben ajánlott) 1920x1080 pixel, képek egymás után, nem lehet zoomolással vesztegetni az időt. A darabszám kötetlen, de az idő nem: 3-4 perc bemutatásnál hosszabbat semmiképpen ne tervezzetek! Így lesz belőle 5 perc, amit nem lehet (nem érdemes) túllépni, mert akkor mi nem tudunk beszélni. AZ IDŐT MÉRJÜK!

A bemutatás kötelező, a félév csak elfogadott vázlattervvel folytatható. Akinek nem értékelhető a vázlatterve, annak rendelkezésre áll egy pótlási alkalom, az időpontja április 28, de elég veszélyes addig elhúzni. 

A vázlatterv tartalma:

1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

A beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.

Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.

belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában. (A belső terek koncepciója csak a tervező szakirányon része a vázlattervnek).

A tervezett beosztás itt látható, ha valakinek nagyon nem jó, írjon kommentet!

Munkaközi tervbemutatás

Mindenkinek egy napon lesz a munkaközi tervbemutatás, hétfő (április 7.) reggel a tervező és a hagyományos kezd, utána a műszaki szakirány jön. Ami fontos:

- a bemutatás digitális lesz, a projektor 1920x1080 pixeles, zoomolás nincs, képek következzenek egymás után, mint általában a prezentációknál;
- minden kép jpg vagy png formátumú legyen a projektor felbontása szerint;
- a prezentáció 5 perc, ugyanennyi időt hagyunk a kérdésekre és a hozzászólásokra összesen, különben nem férünk bele az időbe;
- a tervező szakirányon és a hagyományos képzésben két dolog kell: egy csomópontokból összerakott metszet és a választott elem vázlatterve;
- a műszaki szakirányon csak a csomópontokból összerakott metszet;
- a csomópontokból összerakott metszet 1 kép, a csomópontok 1-1 képen következzenek utána;
- minden szakirányon még két dolog kell, hogy az előzőket értelmezni tudjuk: a Komplex 1 portfóliója és a kimetszett ötvenes rész digitalizált (és a felbontás miatt lebutított) rajzai;
- hasznos lehet még az anyagokról, szerkezetekről, megépült példákról pár képet mutatni - de csak akkor, ha valóban segíti a terv megértését. (kilóra vagy terv helyett nem, köszönjük szépen)

Időbeosztás is készült, ami csak névsor három csoportban, de ha valakinek nagyon nem jó, lehet cserélni. Írjátok meg kommentben!