Kiss Laura - INTERKOLI - kx1

Alapvetés volt, hogy a kötött funkciók zárt rendszerű tömegben kapjanak helyet, míg a közösségi funkciók szabadabb formát öltsenek. A szobák, fürdők racionális rendszerben állnak, míg az épület belsejében egy negatív amorf forma metszi ki a gang/erkélyek lemezeit. 
Három oldalon futnak körbe a szobák, az utcafronton pedig a közösségi funkciók terei kaptak helyet. Az épület húsa folyamatosan növekszik – az utcafrontra néző konyha-nappali közösségi zóna a legszélesebb – két oldalról teljes bevilágítással.
Az épület lakószintjeinek tömege el van húzva a szomszédos tűzfalaktól; a kialakuló zóna egy zöldfolyosóként funkcionál a fény mellett friss levegőt is juttatva a szobákba.
Minden szobához tartozik egy privát kis erkélynyúlvány, mely a tűzfalak előtti növénytartó falra támaszkodik, illetve azt merevíti.

Helyszín: Budapest IX. Ráday utca

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2013 1
Építész konzulens: Dankó Zsófia DLA
Statikus konzulens: L. Nagy Zsuzsa
Épszerk konzulens: Laczkovics János 
Gépész konzulens: Egri István
Villamos konzulens: Szabó Gergő
Kivitel konzulens: Wiesner György

Jánossy Dóra – Úszó lakások - kx1

A program egy olyan komplexum megtervezése, amely lakóhelyet és munkahelyet is biztosít a Duna vizén, Ráckevénél, a Ráckevei Duna-ágon.
  A Duna sok helyen kihasználatlan, Magyarországon még nem terjedt el a lakóhajók építése, használata. Míg külföldön sok helyen a folyók nagy része lakott, addig Budapesten mindössze 4-5 lakóhajóval találkozhatunk.
Budapesttől 50 km-re délre járunk, ahol a Ráckevei Duna-ág vízszintjét a tassi vízlépcsővel szabályozzák. Ennek köszönhetőn a Dunára jellemző 4-5 méteres vízszintkülönbség helyett itt mindössze 10-30 cm-es eltéréssel találkozunk, ami igen megkönnyíti a hajózók életét. A parton ülve csendes, érintetlennek tűnő természeti táj ölel körül minket. Egyszerűen gyönyörű, mintha egy külön kis nyugodt szigeten lennénk, távol Budapest forgatagától.
  A parton vezető úton át jutunk el a fix stégre, melyen kisebb zöld felületek, felülvilágítók, homokozó, hinta, napozóágyak is megtalálhatók az igényeknek megfelelően.
Ezen a szinten van az iroda bejárata, amin keresztül az alsó szintre, az iroda terébe jutunk. Az épület egy nagy csapatnak – 16 alkalmazott, 2 vezető – ad helyet, fogadó térrel, valamint nagy tárgyalóval, nagyrészt a víz alá merülve. Ehhez az irodához van kikötve, rögzítve a három különböző lakóhajó, melyeken négy család él, akik egyben itt is dolgoznak. A hajók szükség esetén továbbállnak, s elvontatva egy új helyen kötnek ki.
  A fix irodarész vízzáró beton szerkezetű, porszárazság követelményének megfelelően, míg a lakóhajók könnyű acélszerkezettel épülnek. Az alsó szintek a felső 50 cm magas ablakok kivételével a vízbe merülnek. A hajók merülését, stabilitását ballasztokkal szabályozzák. 

Helyszín: Ráckevei Duna-ág

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2013 1
Építész konzulens: Varga Tamás DLA
Statikus konzulens: L. Nagy Zsuzsa
Épszerk konzulens: Horváth Sára
Gépész konzulens: Egri István
Villamos konzulens: Filetóth Levente
Kivitel konzulens: Wiesner György
Hajómérnök konzulens: Simongáti Győző

Új beadási formátumok 3

Minden változtatás magában hordozhat némi kiérleletlenséget, most se történt másképp: ma jöttünk rá, hogy fölösleges, és elég macerás kitűzni azt a sok A3-as lapot. Értelme nincs sok, mert csak nekünk tanároknak kell az osztályzáshoz, mi meg könnyen meg tudjuk nézni akkor is, ha egy mappában vannak, sőt... Tehát: pénteken nincs kitűzés, viszont kell borító névvel és minden egyéb szokásos adattal. 

Aki már beadta és kitűzte, annak levesszük, esetleg egy borítót behozhatna a héten, hogy együtt maradjanak a lapok.

Mindenkitől elnézést kérünk a kavarásért!

További infó az elektronikus beadáshoz: a honlapon keresztül még nem megy, a titkárságon Éva gépére kell feltölteni az anyagot. Minden képzésnek külön mappája van, azon belül mindenkitől egy mappát kérek a saját nevével, benne a sorba rakott, és aszerint elnevezett fájlokkal. Hogy a prezentációkor már csak lépkedni kelljen a képek között.

Ha van kérdés, megjegyzésben jöhet!

...és egy utolsó megjegyzés: mivel most nincs (mert nem lehet) nyomtatási gond a lapokkal, nem fogunk délután senkire se várni, nem fog megesni a szívünk senkin, könyörtelenül bezárjuk a tanszéket, és hazamegyünk karácsonyra készülni vagy amihez épp kedvünk van. Aki nem adta be, hat hónap múlva megpróbálhatja, hátha akkor sikerül!

Legjobb Ravatalozók - és tényleg!

Pótpótzéhát beadni nagy tett, jól sikerült pótpótzéhát még ennél is nagyobb. Összesen öt bátor ember akadt, mind az öt teljesítette a próbát, kaptak ezt-azt is, de igazi első díjas csak egy lett, mint a legkisebb fiú a mesében. Az ő nevét lehet tudni, Bakos Bálint, mert beleírta magát a mesébe, de beleírta másokét is nagy bátran! Olvassátok végig, tervbeadás előtt nem árt egy kis felüdülés : )

A többi se rossz, rendes munkák, mindenki megérdemelt legalább egy megvételt. A neveket pótolom, ha bemegyek az egyetemre, és megfordítom a lapokat.

Akkor következzen is egyből a díjazott terv:

 

Bakos Bálint


A kiemelt megvétel:

 

Zalai Tamás

És a megvételek:

 

Weisz Szilárd


 

Kovács Áron


 

Soós Krisztina

Új beadási formátumok 2

Az Új beadási formátumok poszt kiegészítése:

1. prezentáció (ami a műszakiaknak január 6-án, a tervezőknek január 8-án lesz)
A vetítendő képeket (kizárólag jpg vagy png formátum) a rendes decemberi beadáskor kell feltölteni a tanszéki szerverre. A képek ne legyenek nagyobbak 1920x1080 pixelnél, mert nem lesz zoomolás, viszont egyes részletek érdekesek lehetnek, ezért előre ki kell találni a prezentációt: mit érdemes kinagyítani, mi legyen a képek sorrendje. Maga a komplett előadás ne legyen hosszabb 5-8 percnél, viszont mindenből kapjunk ízelítőt! (környezet, építész tervek, külső-belső látványok, pallérterv, választott elem, részletek - kinek mi van).
Azt szeretnénk, ha a prezentáción mindenki részt venne, és érdekes előadásokat láthatna!

2. nyomtatott tervlapok nekünk
Erről már volt szó, nem nagyon látok kiegészíteni valót, de lehet kérdezni.

3. szakági munkarészek
Az összes szakági anyagot az eddigiek szerint A4 méretben kérjük/kérik, ebbe bele lehet hajtogatni az építész tervlapok feles kicsinyítését (A3) is. (tavaly is hasonló volt, csak léptéktelen méretű). Az épszerkkel egyeztettünk, egy 50-es kiviteli terv 100-ban kinyomtatva teljesen jól látszik - persze csak akkor, ha nincs benne annyi vonal, mint egy 20-as terven, és ha kiviteli tervhez méltó, normális méretű számokkal és betűkkel van felírva. (A gyakorlatban ilyenek a kiviteli tervek, a munkások ezeket szeretik, nem a bolhabetűs parasztvakításokat).
A többi tanszékkel nem beszéltünk, elképzelhető más formátum is, de be kell hajtogatni A4-be.

Az új tervbemutatás két okból jött létre, és ezeket nem szeretnénk megmásítani: 1. olcsóbb legyen a hallgatóknak (kis nyomtatás) 2. élményszerűbb legyen a félév közös lezárása, mindenki részese lehessen az előadásnak (vetítés). Ez most lesz először, mi sokat várunk tőle, és persze lesznek ügyetlenségek, előre nem látott dolgok, de reméljük, hogy minden jól fog elsülni!

Komplex felvétel 2014 1

Sok dologról volt szó a tegnapi tájékoztatón, a pontos felvételi menetrendet ígértem még:

jan. 10. 12.00: portfólió beadás és írásos jelentkezés a tanszéki titkárságon
jan. 10-15: felvételi beszélgetések az oktatók által megadott időpontokban
jan. 17. reggel: előzetes eredmény kihirdetése a tanszéken és a honlapon
jan. 28. 16:00: hallgatói visszajelzés, hogy él-e a felvétellel
jan. 29. 16:00: felvettek listájának végleges kihirdetése a tanszéken
febr. 3. 10:00: pótfelvételi jelentkezés a tanszéki titkárságon
febr. 3. 16:00: pótfelvételi eredmény kihirdetése a tanszéken és a honlapon

A portfólió alakja, mérete, anyaga, színe, minden más egyebe és természetesen a tartalma kötetlen, persze a jobban sikerült egyetemi terveket érdemes beletenni. És egy jó tanács: nem árt, ha a terv látható... vagy éppen fordítva, terve válogatja : )


És akkor jöjjön az általános szöveg, ebben minden benne lesz:

A Lakóépülettervezési Tanszéken a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Hagyományos képzés Komplex 1 és Komplex 2
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Új képzés Tervező szakirány Komplex 1 és Komplex 2
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Új képzés Műszaki szakirány Komplex 1 és Komplex 2
Tárgyfelelős: Fülöp Gyula

Tervező Msc Komplex 1 és Komplex 2
(Azonos tematikával és ütemtervvel, mint a tervező szakirányos Komplex tárgyak)


A Komplex tárgyak oktatói:

André Zoltán, Bánáti Béla, Dankó Zsófia DLA, Fülöp Gyula, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Nagy Márton, Perényi Tamás DLA, Turi Attila, Varga Tamás DLA, Villányi Norbert, Vincze László DLA.


Tematika:

A tervező szakirányon és a hagyományos képzésben természetesen kínálunk feladatokat, de a legtöbb téma és helyszín a hallgatóktól származik. A feladatok változatosak, megtalálhatók a kisebb és átlagos méretű középületek, alacsony-intenzív és többlakásos lakóegyüttesek. Komoly technológiát alkalmazó ipari épületek és városi léptékű tervezési feladatok nem tartoznak a tanszékünk profiljába.

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév harmada-fele) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.


A felvétel rendje:

A tanszék az új kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat is. A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni.

A tanszék oktatói kara közösen dönt a Komplex 1 felvett hallgatóiról, a felvettek névsorát a tanszéki honlapon és a komplex blogban közzéteszi.

A (várhatóan több helyre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel.

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét.

A Komplex 2 tárgyak esetében értelemszerűen nincs felvételi eljárás, a sikeres Komplex 1 tárgy teljesítése esetén a Neptunban lehet felvenni.

A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató!) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori munka)


Ha maradt kérdés, megjegyzésben tegyétek fel!

Komplex felvétel 2014 tavasz

December 11-én 14 órakor tájékoztatót tartunk a K274-es teremben a Lakó tanszéki műszaki és a tervező szakirányos Komplex tárgyakról, a felvételi követelményekről és időpontokról. Ott lesz a tanszékvezető (Perényi Tamás) a tárgyfelelősökkel (Makrai Sándor, Fülöp Gyula, Jancsó Miklós), lehet kérdezni. Addig is nézzétek a blogot, sok minden kiderül!