Drága az idő

Január 2-án és 3-án tervbemutatás lesz, mint tudjátok. Sok a terv, az idő kevés, annyira kevés, hogy az üresjáratokat mindenképpen el kell kerülni. Mind a két napra készült beosztás, a kollégákat körbe is kérdeztem, van-e valakinek ellenvetése. Nem nagyon volt. Ettől függetlenül biztos lesznek kisebb változások, igyekszünk rugalmasak lenni, ehhez az kell, hogy mindenki időben ott legyen. Ez két dolgot jelenthet: 1. mindenki rászánja az egész napját (nekem ez lenne igazán szimpatikus); 2. mindenki egy órával a tervezett bemutatás előtt ott van (kivéve a kezdő csapatot, értelemszerűen). Akkor jöjjön a két nap ütemezése:





És ha addig nem találkoznánk (ami elég valószínű), akkor mindenkinek a saját vérmérséklete szerinti óévbúcsúztatást kívánok...


Tervbemutatás

A sorrend még nem végleges, ezért pár napig még nem tenném közzé, de annyi biztos, hogy durván kezdődik a január: 2-án hétfőn reggel 9-kor mutatja be az első komplex 1-es, utána negyed óránként a többiek. Lesz közben egy szünet, nagyjából fél kettőkor végzünk is. A következő nap sokkal keményebb lesz, akkor is kilenckor kezdünk, de 10 percenként jönnek a komplex 2 tervek, hogy a délután közepére be tudjuk fejezni. Lesz közben két szünet is, hogy kibírjuk...

Arra számítsatok, hogy 5 percetek lesz a terv bemutatására. Ha jó a szöveg (meg a terv...), akkor ennyi bőven elég. A további öt-tíz percben a tervről fogunk beszélgetni, együtt.

Egy megjegyzés a végére: vannak, akik bukták a félévet, mert nem lett kész a tervük, vagy csak nem sikerült normálisan kinyomtatni; vannak olyanok is, akik az egyéni méltányossági kérvényüket használták el, hogy beadhassák, vagy kiegészíthessék a tervüket. Ezek után ne csodálkozzon senki, ha bármilyen rajz vagy makett becsempészése túlzott indulatokat vált ki belőlünk. Remélem nem lesz ilyen próbálkozás.


Komplex jelentkezés

A jövő félévben is indítunk tervező szakirányos és hagyományos komplex 1 félévet, jelentkezni csak januárban kell, a részletek egyrészt kiderülnek a blogból, másrészt ráérnek, de akit a legfontosabb dolgok érdekelnek, az jöjjön el december 8-án csütörtökön 13 órakor a K 274-as terembe a tanszék mellé, szeretettel várja egy órás tájékoztatóra Perényi Tamás, Makrai Sándor és Jancsó Miklós

Beadás

Tudom, nagyon durván hangzik, de mindjárt beadás, szóval nem árt tisztában lenni a formátumokkal.

Nincs semmi különbség komplex 1 és komplex 2 között: 

tervenként 2 db álló formátumú 90 x 180 cm méretű tablóra kell kitűzni a tervet (lehet tablónként 1 papíron is, de darabokban is), 

ezen kívül összesen 1 db A4-es méretű, összefűzött pakkot kell beadni, ebben van a négy szakági részen kívül egy (minimális) építészeti leírás, és a tablón szereplő tervek kicsinyített másolata. Ha nekem kéne csinálni, a tablókat kinyomtatnám 30 x 60 centiméteres papírra, és behajtogatnám háromba. Ez így léptéktelen, de használható - végül is csak arra kell, hogy a szakági konzulenseknek ne kelljen a tablókat pakolniuk.

Azt kérem, hogy az A4-es rész címlapján mindenképpen szerepeljenek a legfontosabb adatok:

- név
- téma, helyszín

- építész konzulens
- statikus konzulens
- épszerk konzulens
- gépész konzulens
- kivitel konzulens

Ja, és a makett! A kiírás szerint komplex 1-ből kell makett. A tervező szakiránynál tényleg kötelező is, a hagyományos képzésben egy alapos 3D modell kiválthatja.


Ha van kérdés, jöjjenek a kommentek!

Komplex zh 3 - kishatárátkelők

Tökéletesen független és pártatlan osztályzás volt most: Makraival nem tudtunk időpontot egyeztetni, vagy pontosabban: én nem akartam szerdán bemenni, ennek az lett a vége, hogy külön értékeltük a terveket, vagy inkább sorba raktuk őket. És amikor egyeztettük az elképzeléseinket, TÉNYLEG nem volt vita.


 
1. díj: Zsigmond Ármin


 
2. díj: Joó Éva


 
Kiemelt megvétel: Mercz Mária


És egy érdekes, de díjazatlan, mert díjazhatatlan terv, ami nekünk nem állt össze. És valószínűleg az alkotójának sem, mindamellett lehetett volna a legjobb is, ha... 

 
Tóth Gábor

METRÓ UPDATE!

KAPTUNK AZ ÉPSZERK TANSZÉKTŐL KÖLCSÖN SISAKOKAT, ÍGY MINDENKI EL TUD JÖNNI, AKI JELENTKEZETT, NEM CSAK A KOMPLEXESEK.

A "NEM VAGYOK KOMPLEXES" JELENTKEZŐK CSÜTÖRTÖK DÉLELŐTT A LAKÓ TANSZÉKEN VEGYÉK ÁT A SISAKJUKAT! ÉS A VÉGÉN HOZZÁK VISSZA...

A KOMPLEXESEK AZ ÉPÍTÉSI HELYSZÍNEN KAPNAK.

Metrózunk!

Nem szerveztünk semmit, ölünkbe hullott a lehetőség Hatvani Ádám és Perényi Tamás jóvoltából: megnézhetjük az épülő metró Vámház körúti és Gellért téri megállóját, egy jó kis víz alatti sétával egybekötve. Időpont: jövő csütörtök (november 24.) 11 óra. Találkozó a Vámház téri megállónál fent, a híd mellett. 

Az élet persze sohasem annyira egyszerű, mint szeretnénk: összesen 25 db sisakot kapunk, tehát a létszám erősen korlátos. Biztosra akarunk menni: jelentkezni kell! Készítettem egy doodle jelentkezést, ahol elsősorban a komplexes hallgatókat várjuk, másodsorban a diplomázókat, és természetesen a kollégákat. A kolleginákat is beleértve!

Biztos nincs olyan, aki ne ismerné az "épületeket", de nem árt velük közelebbről megismerkedni:

És itt kell jelentkezni:

Végül a legfontosabb: TŰSARKÚT A HÁTIZSÁKBA! Húzzatok bakancsot.


...thanks for the sporaarchitects

3. zh - KISHATÁRÁTKELŐ


Egy egészen kis határátkelő Kispalád és Nagypalád (Velyka Palad’) között, a Palád-patak magyar oldalán. Reggel kinyit, este bezár. Éjszaka nem lehet átmenni, a lezárt sorompóknál vissza kell fordulni. Munkaidőben két határőr ül az irodában, ha jön egy biciklis, vagy egy eltévedt autós, kimegy, útlevelet vizsgál, benéz a csomagtartóba, tiszteleg, jó utat kíván. Amikor túl sok cigarettát, vagy gázolajjal telepakolt autót talál, intézkedik, erősítést kér. Délben megmelegíti az otthonról hozott töltött káposztát, kever egy neszkávét, aztán már csak a hátralévő órákat számolja. Műszak végén kezet mos, átöltözik, lelakatolja a sorompót. Holnap új nap, új kihívásokkal.

Ma még ebből semmi sincs meg. Van két földút, de csak a patak menti töltésekig érnek el, híd nincs, vagy ha van, nem alkalmas közúti összeköttetésre. Márpedig itt autók is járnak majd. De lesz aszfaltozott út, ha nem is buszoknak vagy teherautóknak, de lesz. Lesz két határellenőrzési pont, egy magyar és egy ukrán, mindegyik a saját területén. 

Meg kell hozzá tervezni az útvezetést és a híd helyét (helyszínrajzon), a magyar oldali épületet a sorompókkal (építész tervek, látványok). Megbeszélés november 17-én csütörtökön negyed kilenckor, beadás hétfőn, legkésőbb délután háromkor. Formátum a szokásos két A3-as lap, névvel a hátulján. A mellékelt térképekről a méretek leolvashatók: a vonalzó teljes hossza 500 m. (a két gát távolsága 105 m).


És még:

Sok mindent lehet gondolni egy határátkelőről. Lehetünk Európa keleti védőbástyája, hihetjük, hogy Kispalád és Nagypalád mindig egy volt, vannak olyanok, akik hisznek Nagy-Magyarországban még mindig, megint másoknak csak a csempészet jut eszükbe a határról, beleértve az embercsempészeket is, aztán ha valaki arra gondol, hogy ez egy kapu, ami hazánkat jelképezi, az se téved nagyobbat, mint aki egyszerű rendészeti ügynek gondolja. Lehetne folytatni még a felsorolást, de innentől már folytassa mindenki maga. Hogy mit gondol a témáról. Ez viszont legyen magánügy, mármint az, hogy ki hogy fogalmazza meg magában szavakkal. 

Tehát egy kikötés van: a terv csak műszaki információt tartalmazhat, egyéb szöveget nem!


A helyet itt találjátok meg: 

És ha azt gondoljátok a keresés alapján, hogy errefelé semmi sincs, akkor egy link, hogy mégis:

A kiírás a mellékletekkel együtt itt van:

Komplex zh 2 - lovasfogadók

Nagy Marcival osztályoztunk, először telve reményekkel, majd mind jobban elszontyolodva, aztán mégis kicsit jobb kedvre derülve, mert volt olyan terv, amelyik nem elsőre nyílt meg. És voltak rendes munkák is. Akkor jöjjenek a díjazottak és a kiemelt megvételt nyertek.


1. díj - Tóth Gábor


2. díj - Nemecz Regina


3. díj - Kovács Lili


Kiemelt megvétel - Szabó Kinga


Kiemelt megvétel - Karcagi Balázs


Kiemelt megvétel - Pap Szabina


Egyébként meg kár lenne bármit hozzátenni, úgyis elmondtunk mindent az értékelésen.

Figyelmeztető lövés


Kedves Hallgatók,

a Komplex 1 tárgy tartószerkezeti feladatrész sikeres teljesítésének feltétele a Szilárdságtan Tanszék hivatalos kiírása szerint a folyamatos konzultáció, valamint az, hogy az első konzultációnak a vázlatterv beadás előtt meg kell történnie. Fentiek alapján kérem, hogy aki hozzám van beosztva, látogasson meg a fogadóórámon (SZERDA 9.30 - 11.30, K360).
A beosztásban változás történt, ha emiatt nem találtatok meg, azért elnézést kérek. Az alábbi hallgatókat várom:

Deli Gabriella
Domonkos Tamás
Hutter Mária
Juhász Ágnes
Kovácsik Levente
Ónodi Bettina

üdvözlettel
Szabó Tímea

PS:

Most jut eszembe, hogy holnap TDK konferencia lesz. Írd mögé kérlek,
hogy kivételesen ezen a héten szerda 14-16ig jöhetnek hozzám, nehogy
kétségbeesésükben kútba ugorjanak, mert nem találnak itt.

CSOMA SZOBÁJA!














































Szenes Georgina élménybeszámolója
A házigazda Dankó Zsófi lesz,
A házigazda házigazdája meg én leszek, jm.

Környezetpszichológia_2. közös konzultáció


meghívott vendég konzulens:
dr. Dúll Andrea_környezetpszichológus
helye: Lakó tsz_K 274_tanszéki terem
időpont: 2011_11_09_szerda 14.30 óra
közös konzultációval egybekötött
kötetlen szakmai megbeszélés
aktuális témákban_speciális szakértés
tanácsok_kérdések_válaszok
komplex1_komplex2_diploma
témakörök: kisgyermekek_hátrányos helyzetűek
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Fele sem tréfa

Tisztelt Komplex Felelősök!

Kérjük a tanszéki komplex felelősöket, hogy figyelmeztessék a KOMPLEX 1-es hallgatóikat, hogy az Épületszerkezettani tanulmány y1. és 2. pontjait a tanszéki vázlattervi határidővel egyidőben az Épszerk. Tanszékre leadni szíveskedjenek, melynek végső határideje 2011.nov. 15.
Aki nem adja le a tanulmányát - a korábbi évekhez hasonlóan - a tanszék a félév végén megtagadja a jegyét.
A fentiek a BSC 1. hallgatókra is vonatkozik.

Üdvözlettel,
Dr. Preisich Katalin egyetemi docens
Komplex felelős

2. zh - LOVASFOGADÓ

Lovasfogadó... Kinek? Hová? Miért? Válaszok csütörtök reggel 8:15-kor a szokott helyen. Utána az elmaradt komplex 1 vázlatterveket nézzük meg. Addig is tanulmányozzátok a kiírást és a mellékleteket (1, 2, 3, 4).

Vázlatterv bemutatás - kx1

Csütörtökön vázlatterv bemutatás lesz a komplex 1-nek. Reggel 8:20-kor kezdünk, addigra az első tervek legyenek kitűzve a paravánokra! Mindenkire 20 perc jut, ami tartható, ha pontosak vagyunk. Kérem, hogy mindenki legalább egy fél órával előbb legyen ott, hátha valakinek közbejön valami.

A bemutatandókat összefoglalja az új képzés kiírása, annyit mindenképpen érdemes hozzátenni, hogy minden bemutatáskor látnunk kell a környezetet! A belső terek koncepciója csak a tervező szakirányon része a vázlattervnek. Tehát:

A vázlatterv tartalma:

1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

A beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.

Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.

A belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában.



Munkaközi tervbemutatás, második felvonás

Röviden a csütörtöki bemutatás tapasztalatairól, mert jól jön a hétfői társaságnak: Van időbeosztás, amit megpróbálunk betartani, de ehhez a ti segítségetekre is szükség van. Ha valaki nem jön el, nem tragédia, csak kihagyott egy alkalmat, amitől valószínűleg jobb lett volna a terve. Az viszont baj, illetve megengedhetetlen, hogy amikor ennyire kevés az időnk, üresjárat legyen. Ezért kérek mindenkit, hogy a beosztott időpont előtt fél órával legyen ott. Aki késik, a végére kerül (ez volt csütörtökön is), és ha nem kerül már sorra a kettőkor kezdődő Lakó2 miatt, akkor elszalasztott egy alkalmat. 

Az első környezetpszichológia konzultációról

Gondoltam, hogy jó lesz, de hogy ennyire, azt nem. Gyerekekkel, családokkal, elesett emberekkel kapcsolatban olyan dolgok kerültek a helyükre, amiken több féléven keresztül szoktak szenvedni a hallgatók és a konzulensek. És mindezt gyorsan, pontosan, szellemesen, a témára és a témával foglalkozóra egyaránt odafigyelve... tisztára mint egy pszichológus...
Lesz folytatás, már csak kíváncsiságból is érdemes lesz eljönni. Én biztos ott leszek.

Munkaközi tervbemutatás - kx2

Most csütörtökön és a jövő hétfőn munkaközi bemutatás lesz a komplex 2-nek. Az órarendtől eltérően hétfőn is korán kezdünk, negyed kilenckor. Kell is, mert ha mindenkire negyed óra jut, éppen csak végezni tudunk a két nap alatt. 

Régebbi bejegyzésekben volt már szó a munkaközi bemutatásról, érdemes elolvasni, most csak annyit, hogy a leglényegesebb: 1. az építészeti elem vázlatterve, 2. a kivágott rész bemutatása 1:50-ben, 3. csomópontokból összerakott metszet, 4. a komplex 1 terv portfóliója.

A beosztást egyeztettem a kollégákkal, ha nektek nagyon nem jó, tudunk változtatni. Csere lehet a két nap között, az viszont nem, hogy mindenki átcsúszik hétfőre!


Szakági konzulensek

A gépészet kivételével megkaptam a beosztást, beírtam, íme:

Amint megvan a gépészet, azt is felteszem.

Ha valakinek az előző félévhez képest változott a konzulense, annak két oka lehet: az illető már nem tanít, vagy valaki elírt valamit. Alapértelmezésben a konzulens nem változik!

Környezetpszichológia_1. közös konzultáció


meghívott vendég konzulens:
dr. Dúll Andrea_környezetpszichológus
helye: Lakó tsz_K 274_tanszéki terem
időpont: 2011_10_11_kedd 9óra
közös konzultációval egybekötött
kötetlen szakmai megbeszélés
aktuális témákban_speciális szakértés
tanácsok_kérdések_válaszok
komplex1_komplex2_diploma
témakörök: kisgyermekek_hátrányos helyzetűek
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Koncepciótervek bemutatása

Nincs új a nap alatt, legfeljebb nektek, akik most mutattok be először komplex 1 koncepciótervet. Annyi az eltérés az ütemtervtől, hogy csak csütörtökön lesz bemutatás, hála a keresztfélévnek. Készült pontos beosztás a konzulensekkel egyeztetve, arra kérlek titeket, hogy legyetek pontosak, adjátok elő tömören a lényeget, és akkor mi is hamar megértjük, hogy miről szól a "terv". A mintatervek között találtok egy koncepciótervet, a forma miatt érdemes megnézni. Nem kell pontosan ilyet, de nagyjából ennyi információ  ebben a formában egyszer már bevált.
Ha valakinek a javasolt időpont nagyon rossz, lehet cserélni. Az első négy hely fix, ezeket egyeztettük. Akkor az időpontok:



Mint fél éve, most is idézek a tervező szakirányos tájékoztatóból a koncepciótervről, mert ennél többet nem tudok írni, meg hát nem is érdemes. A lényeg az, hogy minél gyorsabban megértsük a helyszín és a koncepció leglényegesebb elemeit. A hagyományos képzésben részt vevőktől is ugyanezt várjuk. Tehát:

A koncepcióterv tartalma: 

1. Helyszín elemzése
2. Program elemzése
3. Beépítési javaslat
4. Építészeti vízió


helyszín elemzése kiterjed a természeti és az épített környezetre, ezek térbeliségére, minőségére, használóira, a közlekedési kapcsolatokra, a hely karakterére. 

program elemzése tartalmazza a funkcióból adódó méreteket, külső és belső funkcionális és közlekedési kapcsolatokat, a használó személyek és járművek számát, időbeli és térbeli eloszlását. 

beépítési javaslat egy vagy több változatban kifejtett megoldás, amely rögzíti a tervezett épület tömegét és annak viszonyát a környezethez, valamint a belső funkcionális csoportok elhelyezkedését. 

Az építészeti vízió javaslatot tesz a tervezett beépítés karakterére, vázlatos elképzelést mutat be a homlokzat, a nyílások, az elképzelhető anyagok tekintetében. 

A koncepciótervet a hallgató a tanszéken bemutatja. Az értékelésen az érdekelt tanszéki oktatók vesznek részt, és véleményezik a bemutatott koncepciót.

Zsigmond Ármin - Hajóállomás és motorcsónak kikötő - kx1

Az inspiratív helyszín adott: Dunaalmás. A problémák adottak. Minden mást nekünk kell kitalálni. Hosszas gondolkozás, részletes elemzések után a Dunaparti árterülettel kezdtem el foglalkozni. 

Eleinte csak turistahajó kikötő, később a motorcsónakok, (kisebb yachtok) és horgászcsónakok is helyet kaptak a programban. Ezen igények kielégítése egy 300 nm-es építmény (melyből csak 110 nm belső tér) megtervezésével történt. Utána a török kori műemlék-vízimalom romos falainak megóvására került sor. De a tervezési terület része lett az árterületen feltörő 24°C-os gyógyvíz által kialakult mocsaras élővilágban elhelyezett két ingyenes ülőfürdő, és egy elmélkedő is. A régi gyógystrand máig ép 50 m-es medencéjét dísztóként hasznosítanám, a megnevezett elemeket stégrendszer kötné össze. Ennek a végében pedig három, kajakok és kenuk tárolására alkalmas fedett-nyitott építmény kap helyet, külön megközelítéssel.

Így vált ez az egyszerűnek tűnő kikötői partrendezés valóban egy komplex tervezési feladattá.

Helyszín: Dunaalmás

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2011 1
Építész konzulens: Nagy Márton

Statikus konzulens: Vajk Rita
Épszerk konzulens: Dr. Takács Lajos
Gépész konzulens: Egri István
Villamos konzulens: Filetóth Levente Ph.D.
Kivitel konzulens: Kutasi Dávid

tabló 1 tabló 2

Komplex zh 1 - válogatott stégek

A zsűri (Erdélyi Dóra, Makrai Sándor, Jancsó Miklós - Bisztray Júlia igazolatlanul távol) öröme nem volt maradéktalan, ezért 1. és 2. díjat egyáltalán nem adott ki. Ha titok lenne, most mondom el: igazi örömre a következő kombináció ad okot: erős koncepció + minőségi kidolgozás, természetesen minden szinten, a szerkesztéstől az ábrázolásig. Volt persze jó koncepció, volt rendes, használható strand, volt szellemes feldolgozás, vagy inkább grafika - olyan nem volt, ahol minden összejött volna. Semmi baj, a 3. díj is ötös, meg hát van még három alkalom. 

Remélem, hogy aki ott volt az értékelésen (kábé félház), úgy jött el, hogy hasznos volt a zéhá, és igazat mondtunk, amikor azt ígértük, hogy az értékelésből lehet a legtöbbet tanulni. Mármint annak, aki napokat gondolkodott a témán, beadott valamit, amiben hitt, vagy pont bizonytalan volt, de mindenképpen gondolt valamit a Stégről, a Balatonról, az építészetről, és nem utolsó sorban saját magáról. Az előzőkkel összefüggésben.




3. díjat nyertek


       

           

      

      

      

Kiemelt megvételt nyertek


           

           

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

Megvételt nyertek