Tervbemutatás!

Itt a tervezett beosztás:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Arq2KVWYHGlEdFpsMnBJOXc0OTY1SzdjUFZzSW53ZFE

Január 2.
Hagyományos és tervező szakirányos Komplex 1
Műszaki szakirányos Komplex 1-2

Január 3.
Hagyományos és tervező szakirányos Komplex 2

Mindenki 5 perc mondanivalóval készüljön, kérdésekkel és kritikákkal együtt negyed óra jut egy tervre. És nagyon fontos: senki ne késsen! Ami azt jelenti, hogy az általában egy órás blokknak az elejére érjen be, és készítse ki a tervét. 

Akinek NAGYON nem jó, írjon kommentet!

És még egy: annak örülnék, ha mindenkit érdekelne az összes terv. Szeretettel várunk mindenkit reggel 9-re, nem csak komplexes hallgatókat!

Komplex felvétel

Bár a pótlási héten tartottunk tájékoztatót, nem árt a legfontosabb dolgokat kiposztolni a blogon.


A tavaszi félévben a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Hagyományos képzés Komplex 1 és Komplex 2 (keresztfélév)
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Új képzés Tervező szakirány Komplex 1 és Komplex 2 (keresztfélév)
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Új képzés Műszaki szakirány Komplex 1 és Komplex 2 (keresztfélév)
Tárgyfelelős: Fülöp Gyula

Tervező Msc Komplex 1
(Azonos tematikával és ütemtervvel, mint a tervező szakirányos Komplex 1 tárgy)


A Komplex tárgyak oktatói:

André Zoltán, Bánáti Béla, Dankó Zsófia (DLA), Fülöp Gyula, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Niczki Tamás DLA, Perényi Tamás DLA, Varga Tamás DLA, Villányi Norbert, Vincze László DLA.


Tematika:

A tervező szakirányon és a hagyományos képzésben természetesen kínálunk feladatokat, de a legtöbb téma és helyszín a hallgatóktól származik. A feladatok változatosak, megtalálhatók a kisebb és átlagos méretű középületek, alacsony-intenzív és többlakásos lakóegyüttesek. Komoly technológiát alkalmazó ipari épületek és városi léptékű tervezési feladatok nem tartoznak a tanszékünk profiljába.

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév harmada-fele) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.


A felvétel rendje:

A tanszék az új kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat is. A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni. Határidő: 2013. 01. 04. 12:00

A tanszék oktatói kara közösen dönt a 40 Komplex 1 helyre felvett hallgatóról, a felvettek névsorát a tanszéki honlapon és a komplex blogban közzéteszi. Határidő: Határidő: 2013. 01. 11. 16:00

A (várhatóan több helyre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel. Határidő: 2013. 01. 22. 16:00

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét. Határidő: Határidő: 2013. 01. 23. 16:00

A felvétel második körében a hallgatók pályázhatnak az üresen maradt helyekre. Határidő: Határidő: 2013. 02. 04. 10:00

A tanszék véglegesíti a kurzusokra felveendő hallgatók névsorát. Határidő: Határidő: 2013. 02. 04. 16:00


A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató!) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori munka)


A jelentkezéssel és a felvétellel kapcsolatos kérdéseket várjuk a mjancso@eik.bme.hu címre!

Beadás, formátumok

Nemsokára beadás, szóval nem árt tisztában lenni a formátumokkal! Minden úgy van, mint fél évvel ezelőtt, akinek megvolt már egyszer, az ne is olvassa tovább. (de inkább... javaslom... köszi)

Nincs semmi különbség komplex 1 és komplex 2 között: 

tervenként 2 db álló formátumú 90 x 180 cm méretű tablóra kell kitűzni a tervet (lehet tablónként 1 papíron is, de darabokban is), 

ezen kívül összesen 1 db A4-es méretű, összefűzött pakkot (vagy egy nagy dossziéban több kis dossziét) kell beadni, ebben van a négy szakági részen kívül egy (minimális) építészeti leírás, és a tablón szereplő tervek kicsinyített másolata. Ha nekem kéne csinálni, a tablókat kinyomtatnám 30 x 60 centiméteres papírra, és behajtogatnám háromba. Ez így léptéktelen, de használható - végül is csak arra kell, hogy a szakági konzulenseknek ne kelljen a tablókat pakolniuk.

Azt kérem, hogy az A4-es rész címlapján mindenképpen szerepeljenek a legfontosabb adatok:

- név
- téma, helyszín

- építész konzulens
- statikus konzulens
- épszerk konzulens
- gépész konzulens
- kivitel konzulens

Makett: A kiírás szerint komplex 1-ből kell makett. A tervező szakiránynál tényleg kötelező is, a hagyományos képzésben egy alapos 3D modell kiválthatja.


Beadáskor legkésőbb 12:00-ig ki kell tűzni két hullámkartonra a rajzokat, le kell adni a dossziékat és a makett(ek)et. Doktoranduszok vagy adminisztrátorok veszik be, írják a hiányokat, a listát a tanszékvezetőnek átadják. A kitűzéshez színes üveg fejű (cseh gyártmányú) gombostűket ad a tanszék. A tárgyfelelősök arra allergiásak (főleg én!), ha nem jól sikerül a kitűzés: 1. leesnek a lapok, 2. kilógnak a gombostűk, és beleállnak a mögöttük lévő rajzba. 

Bemutatás csak januárban lesz, de SEMMIT NEM LEHET KÉSŐBB A BEADOTT ANYAGHOZ HOZZÁTENNI. És kicserélni se lehet.


Bemutatás:

Komplex 1: január 2. szerda, 9:00
Komplex 2: január 3. csütörtök, 9:00

Mind a két napra készül beosztás, a sorrendet még addig egyeztetjük.

Ha még mindig maradt kérdés, kommenteljetek!

Beadási határidő

Továbbra is december 14. 12:00 a végleges beadás, nem kaptam semmilyen értesítést változásról, és már hiába is kapnék, a dolgokat nem lehet visszamenőleg megváltoztatni. Ez nem a parlament és nem a költségvetés, ez egy komoly hely, egyetemnek nevezik.

Idézet innen:

d.) A hagyományos képzésben és a komplex tervezési tantárgyak esetében az év végén beadandó, teljes félévi összefüggő tervfeladatok beadási határidejét a komplex tervezést irányító tanszékek adják meg.

A fentiek szerint meghatározott határidő elmulasztása esetén a feladatok különeljárási díjjal történő beadásának határideje: 2012. december 14. (péntek) 12 00 óra

4. zh - Kis borghi

A hely Tinnye. "Mintha Toszkánában lennénk". A régi település határában több száz méterrel a jelenleg belterülettől egy Bf. 217,4 m magasságú dombtetőn 20 lakásos lakóegyüttest kell terveznetek. A szabályozási lapon ábrázolt három csoportház közül ez a jobb oldali, a keleti.

Részlet a szabályozásból: A Keleti- Gerecse vidéke mediterrán hangulatot áraszt. A tervezési terület a község északi részén, a 11107-es számú, Jászfaluba vezető út nyugati oldalán található. Ez a hely jelenleg beépítetlen. Főként gyepterületek találhatók itt, melyeket legeltetésre használnak. A réteket helyenként, foltokban erdős facsoportok bontják meg. A domborzati adottságok változatosak, lankás és meredekebb domboldalak, völgyek váltják egymást kanyarogva. A hely adottságai kedvezőek, a magasabb pontokról szép kilátás nyílik a környező tájra. Két oldalán a jövőben is megmarad a „hagyományosan árutermelő” övezeti besorolás, tehát várhatóan hosszú távon megőrződik a jelenlegi állapot. A területre kertvárosi csoportházas beépítést javasolunk. Itt a telkek igen nagy – minimum 2 ha - területűek lesznek. A tervezett lakóépületek a dombtetőkön (esetleg kis, saját használatú kerttel) helyezhetők el, az őket körülvevő, összefüggő nagy közös tulajdonú zöldfelületek belsejében. A fennsíkokra, bokros épületcsoportot, „borghi"-kat terveztünk, amelyek az intenzív növényzet gyűrűjében, mint régi várak, tanyák, lakótorony csoportok, városmagok, udvarházak, várudvarok helyezkednek majd el. Az itt kialakított házak kis terekkel és szűk utcácskákkal, sikátorokkal kapcsolódnak egymáshoz, helyenként zártsorúan is. Várhatóan azok vásárolnának majd bennük lakást, akik szeretnének nyugodt, csendes zöldövezetben élni, de nem akarnak nagy saját kertet gondozni, és magas szintű közösen működtetett kiszolgáló háttérre (uszoda, szauna, szolárium, kondicionáló terem, klub, stb.) vágynak. A tömb belsejében található erdős facsoport közös zöldterületként a csoportházas telkekhez kapcsolódik majd. A csoportházak feltárása a környező utakról, utcákból történhet.

Program: Tervezendő egy 20 lakásos lakóépület 40-160 m2-es (átlagosan 70 m2-es) lakásokkal, egy fitness klub akár két szinten is, melyben kis öltözők, kondiszoba, szolárium, szauna, kismedence (6X3 m), pezsgőfürdős kád van, és egy büfé (kávézó, teázó, reggeliző), mely vegyesbolt és trafik is egyben, valamint
20 állásos garázs személyautók számára, mert meg kell oldani a gépkocsik zárt, temperált térben való tárolását is lakásonként 1 parkolóhellyel.

Előírások értelmezése: Az építménymagassági megengedett maximumát (max. 7,5 m) az épületek összevont alakzatára kell érteni. Mintha valamennyi egységet egy főépületként kezelnétek. A kb. 20.000 m2-es, háromszög alakú, közutakkal határolt telek megengedett maximális paramétereit nem kell teljesen kihasználni. A kiírás részletes programot ad. Ez körülbelül a lehetséges beépítés fele. A redukált mennyiség a feladat könnyítését szolgálja, és annak érdekében történik, hogy kevesebb manuális munkát és egyszerűbb térszervezést lehessen létrehozni.

Beadandó munkarészek: A terveket 2 db A/3-as formátumú lapon kell kidolgozni (borítót nem lehet beadni), és legkésőbb 2007.03.19-én 2012. 11. 26-án 15 óráig kell leadni a tanszéki titkárságon. A földszinti alaprajz rétegvonalas legyen. Az alaprajzokon ábrázolandó az összes rámpa, lépcső, lift, támfal, teherhordó fal és válaszfal a nyílásaikkal együtt, valamint a gépkocsi parkolóhelyek, magán és közös zöldfelületek, fedett helyek, és burkolt felületek is. A pincealaprajz az emeleti alaprajzokkal összevonható. Távlati kép (kézi, vagy gépi) vagy modellfotó kötelező. Itt csak a tömegkapcsolatok érdekesek, nem szükséges a nyílásokat ábrázolni. A technika is tetszőleges. Helyszínrajzot, metszetet, homlokzatot nem kell beadni.

Letölthető anyagok itt.

3. zh - Műegyetem Zoo

A műegyetem egy kis világ. Egy világ, kicsiben. Egy enciklopédia. Mindent tartalmaz, szinte mindent.

A műegyetem északi, régi tömbje szinte tökéletes. Gyönyörű a parkja, kiváltképp ilyenkor tavasszal. A virágzó fák alatt szép és okos fiatalok hevernek. Az épületekben tudósok és művészek. Szépek a házak. Ha nem is világbajnokok, de valamilyenek. Valamilyenek, legalábbis együtt.

Ember és természet. Természetes és épített környezet együttese. Van az egészben valami idilli.

Az idillt két tényező zavarja. Egy többlet és egy hiány.
A többlet: nem csak rendes házak vannak, hanem barakkok is. Rondák, elveszik a helyet, nem odavalók.
A hiány: a láncból a növény és az ember közül hiányzik egy elem, az állat. És a fájó űrt a kutyás őr sem tudja betölteni.

Feladatunk a kizökkent idillt helyrerakni.
Bontsunk el minden oda nem való épületet. A helyükön lakjanak állatok. Legyen az egyetem egyben egy kis állatkert, a nagy házak között pavilonokkal. Nappal, amikor nyitva az egyetem, bárki látogathatja az állatokat.

Ne gondoljunk arra, hogy konkurálni tudunk a városligeti állatkerttel. Biztos nem lesz itt elefánt, zsiráf, oroszlán és tigris. Legalábbis valószínű. Meg kell találni, mi illik ide. Lehet, hogy kaméleongyűjtemény, lehet, hogy majomház. Vagy mosómedve, unatkozás ellen.

Még nem tudjuk pontosan, milyen lesz.

De valljuk be, azért van abban valami idilli, amikor az egyetemkertben sétálva a nagypapa és unokája kérdésére ezt válaszolhatjuk: el tetszenek menni a Vízgépészeti Tanszék mellett, jobbra kanyarodnak a Betontechnológiai Intézetnél, és közvetlenül az Épületakusztikai Labor mellett találják a csacsisimogatót.

Hogy ez valóra válhasson, meg kell tervezni a tömb (Gellért tér - Műegyetem rakpart - Bertalan Lajos utca - Budafoki út által határolt terület) beépítését, és legalább egy elemét, épületét.


Beadandó munkarészek:

Helyszínrajz a teljes területről: m = 1: 2000 (tájékoztatásul: a K épület hossza 200 méter)
Épülettervek: m = 1: 200
Látványképek

Két darab A3-as lapon kérjük a terveket. (Borítót, modellt most sem kérünk!) Beadás a tanszéki titkárságon április 24-én november 19-én hétfőn 14 és 15 óra között. Név a hátoldalon!

Feladatismertetés, értékelés nem lesz.


Segítség: légifotó 200 méteres léptékkel a bal alsó sarokban.


Budapest, 2006. április 19. 2012. november 14.

UNORTHODOX LAKÓTANSZÉKEK

Szerdán zsűriztünk Dankó Zsófival hármasban öt órán keresztül. Mi szerettük, remélem ti is! 
Sok tervet ki fogunk tenni a vitrinekbe, addig is az eredmények:

1. díjasok:

 
Lengyel Márton


    
Mészáros Bence


 
Madari Gabi


2. díjasok:

 
Kalmár Gábor


 
Szécsi Margó


 
Pekár Magdi


 
Kovács Máté Gergő


3. díjasok:

 
Polyák Péter


 
Szeberényi Zszuzsanna


Kiemelt megvételt kaptak:

 
Szuhányi Anna


 
Deli Gabi


 
Nonn Zsuzsa


 
Biró Emese


 
Juhász Janka


Ha valakinek összekevertem a tervét máséval, írjon megjegyzést, javítom!

Szécsi Margó - CO-work ház - kx1

A co-working szellemű munkavégzés számára létesített helyekről csak pár éve hallhattunk először. A „CO” a „collaboration” rövídített változata. A jellemzően egyedül dolgozó emberek közösségi interakciójaként létrejövő együttműködés elősegíti az egyének munkateljesítményét, növeli a hatékonyságot. Az első ilyen rendszerű tereket 6 évvel ezelőtt Amerikában hozták létre olyan szabadfoglalkozású, interneten keresztül dolgozó „neonomádoknak”, akik nem akarnak otthon dolgozni, nincs pénzük hagyományos irodablokkot bérelni hónapokra, a kávéházakban pedig nem szívesen tűrik meg őket. A „co-work” munkatér lényege a kötetlenség, az alakíthatóság, valamint a nagy szabadságfok. A tér „share-desk” rendszerben működik, munkaállomások bérlésére ad lehetőséget; mindenki megtalálhatja a számára ideális teret. Emellett otthon adhat „meet-up” rendezvényeknek, amelyek feladata a fiatal, tapasztalattal és tőkével nem, de jó ötlettel rendelkező vállalkozók felkarolása, a kezdetekhez szükséges tudás megadása, illetve olyan fórum megteremtése, ahol a „piac” más szereplőivel tudnak találkozni.
A tervezési helyszín a 9. kerületben, a Balázs Béla utcában található foghíj épület. A telket három oldalról határolja tűzfal, a hátsó éppen a Leöwey Klára Gimnázium fala, mely ablakokkal is nyit a telek felé. A beépítés nem zártsorú: felszakad, két épülettömeget jelent, melyek szabadtéri közlekedőkkel kapcsolódnak egymáshoz. Az egész beépítést egy tulajdonképpeni burok veszi körül, a tömegek befelé fordulnak, egymásra figyelnek. Így elkerülhetőek a zavaró átlátások, nyitások a szomszédokkal, de egy teljesen nyitott, nyüzsgő belső tér alakulhat ki a telken belül. Az épület irányultsága így magába fordul, a belső udvarra irányítódik, nem az utcafrontra és nem is a gimnáziumra. Ez a nyitottság és zártság határozza meg a homlokzatalakítást is, mely így teljes valójában láttatja a folyton változó életet.

Helyszín: Budapest IX. Balázs Béla utca 16.

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2012 1
Építész konzulens: Perényi Tamás DLA
Statikus konzulens: O. Csicsely Ágnes
Épszerk konzulens: Kuntner Ferenc
Gépész konzulens: Egri István
Villamos konzulens: Dr. Filetóth Levente
Kivitel konzulens: Wiesner György

2. zh - Unorthodox

TITKOS!


J E G Y Z Ő K Ö N Y V



Helyszín: a Lakóépülettervezési Tanszék hivatali helyisége.
Dátum: 2012. október 26.
Jelen vannak: a Lakóépülettervezési Tanszék válságbizottságának tagjai: Perényi Tamás DLA, Jancsó Miklós DLA, Vincze László DLA, Hild György DLA, Kolossa József DLA.

Tárgy: 2013. évi pénzügyi terv koncepciójának egyeztetése.

Résztvevők az alábbi pontokat tárgyalták meg, és a következő döntéseket hozták:

1. A 2013-as költségvetés annyi pénzt von el a tanszéktől, amennyit az eddigi módszerekkel nem lehet kigazdálkodni, radikális megoldásra van szükség.

2. Egyetlen tőkénk van, a helyünk. A tanszék területét kell hasznosítani.

3. Az oktatáshoz nem szükséges a tanszék egyetlen helyisége sem: az oktatók konzultáljanak a folyosón, a tanszékvezető tárgyaljon a büfében, a titkárság telefonon és interneten keresztül kommunikáljon, órákra készülni otthon is lehet, de kávéházban is.

4. Az oktatók választhatnak, mit akarnak használni a munkájukhoz: notebookot, tabletet vagy okostelefont. Ha választottak, meg is vehetik a fizetésükből.

5. A tanszéket kollégiummá kell alakítani, ennek a bevételéből lehet kifizetni a főállású és a külsős oktatók bérét. A kollégium programja, építészeti kialakítása meghívásos tervpályázat tárgya.

6. A tervpályázat jellege titkos, névvel a hátoldalon ellátva. Terjedelme két fekvő A3 méretű lap. A lapok tartalmazzák az objektum 1:100 léptékű építészeti terveit és 3D látványképeit. A beadási határidő 2012. 11. 05. 15:00.

7. A meghívottak köre a BMEEPLAT811, a BMEEPLAT911, a BMEEPLA8818 és a BMEEPLA9819 kurzus hallgatói. A meghívás és a díjazás költségkerete: 0 HUF.

8. A zsűri lemond a tiszteletdíjról. Tagjai: a 7. pont szerinti kurzusok tárgyfelelősei és a későbbiekben megnevezett segítőik.

9. A tanszék a pályázók számára rendelkezésre bocsátja a helyiségek felmérési rajzait, valamint a kihirdetés napján bejárást biztosít a tervezési területre.

10. A válságbizottság felhívja a T. tervezők figyelmét arra, hogy az átalakítás nem lehet túlzottan költséges, mert ebben az esetben félő, hogy az objektumot még a befektetés megtérülése előtt fogják államosítani!


Budapest, 2012. október 27.


A jegyzőkönyvet összeállította:
Jancsó Miklós DLA
Lakóépülettervezési Tanszék

Kracker Csilla - Szabadiskola - kx1


Program:
Épületem helyszíne Kecskeméten, a Károlyi és Tolnai utca határolta saroktelek, mely a régi Városi Mozi mögött helyezkedik el. A város monocentrikus szerkezete miatt a lényegesebb funkciók a főtér köré szerveződtek. A központ területi kiterjesztésére született meg a Rákóczi út revitalizációjának terve. Ennek egyik lényeges pontja, többek között, hogy közösségi és kulturális helyszíneknek adjon otthont a belvárosban, gyalogosan megközelíthető távolságban, de nem a főtér közvetlen környezetében. Ebbe a városfejlesztési koncepcióba illeszkedik a szabadiskola, a benne kialakított galériával és kávézóval.  A szabadiskola jelenleg négy osztállyal működik (rajz-festő, rajz-sokszorosító grafika, építész-belsőépítész, alakrajz). Az iskolának nincs saját épülete, két helyen folyik a tanítás.

Koncepció:
A telek adottságaiból és a funkció méretéből egy egyszintes épület adódott. Célom volt egy kifelé zárt, befelé forduló épület kialakítása, melyben a műtermekben folyó munka a kíváncsi szemek elől rejtve marad, így itt felülvilágítók kaptak helyet. A belső udvar felől végig vasbeton pillérek között kialakított nagy üvegfelületek adják az épület kontúrját. Kialakításra került egy fedett-nyitott átmeneti tér, mely jó időben helyet adhat a szabadban rajzolásra. A kiállítótér mobilfalakkal alakítható a kiállítás méretétől függően.

Helyszín: Kecskemét

Komplex tervezés 1 hagyományos képzés 2012 1
Építész konzulens: André Zoltán
Statikus konzulens: Vető Dániel
Épszerk konzulens: Horváth Sára
Gépész konzulens: Viczai János

Villamos konzulens: Filetóth Levente
Kivitel konzulens: Lepel Adrienn 

tabló1 tabló2

Vázlatterv, Munkaközi pót

Csütörtökön Komplex 1 vázlatterv lesz 8:15-től délig, utána a Komplex 2 munkaközi tervek pótbemutatása jön. Sorrend van, de időbeosztás (az elmúlt alkalmak üresjárataiból okulva) nincs. Mindenkit arra kérek, hogy lehetőleg kezdéskor legyen ott, mert ha bárki kiesik (pl. beteg), akkor a következőnek kell korábban kezdenie.

A bemutatás kötelező, a félév csak elfogadott vázlattervvel folytatható. Akinek nem értékelhető a vázlatterve, annak rendelkezésre áll egy pótlási alkalom, az időpontja még nem fix. Nagyon fontos az értékelés szempontjából, hogy a vázlattervek tartalmilag teljesek legyenek, ezért következzen egy rövid leírás, hogy mit kell bemutatni: 


A vázlatterv tartalma:

1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

A beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.

Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.

belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában. (A belső terek koncepciója csak a tervező szakirányon része a vázlattervnek).

Kevésbé hivatalosan: be kell mutatni a kétszázas tervet úgy, hogy a környezete (és a tervező szakirányosoknak a belseje) is gyorsan felfogható legyen az oktatók számára.


A vázlatterv időbeosztása itt látható, a munkaközire mindenki délre érkezzen meg!

Harmadszor nem fogok szólni...

Lassan kifogyok a tervekből, már csak egy van raktáron, nemsokára azt is felteszem. Aki a nyáron nem küldte el, de még mindig jónak (na jó: elfogadhatónak) tartja a tervét, küldje el minél hamarabb! Vagy egy kicsit később, de nem sokkal.

Akikre gondoltam:

Komplex 1:

Fürnstáhl Anett
Juhász Janka
Kőrösi Kitti
Kutas Mátyás
Mikes Bence
Némethi Balázs
Nonn Zsuzsánna
Szécsi Margit
Varkoly Márton

Komplex 2:

Becker Beáta
Ferenczi Zsófia
Nyerges Judit
Ónodi Bettina

Formátumok az eredeti bejegyzésben.

Szakági konzulensek

A kivitel kivételével megvannak a szakági konzulensek. Érdemes megnézni, mert vannak változások a komplex2-ben!

A kivitelt megsürgetem!

A kivitel is megvolt már régóta, csak valahol elakadt. Beírtam!

Munkaközi tervbemutatás

Hétfőn és csütörtökön elég sűrű délelőttünk lesz. Minden tervre negyed óra jut, a tervezett sorrendet a konzulensek látták, remélem nektek is jó lesz. Ha nem, írjatok kommentet!

Vannak változások, remélem több nem lesz! (mondom szombat este)

Érdemes vasárnap este ellenőrizni, nem változott-e valami.


Ezt kell bemutatni:

1. a komplex 1 terv kicsinyített portfólióját 
(ott legyen, de nem kell róla beszélni, úgyis emlékszünk)
2. a kimetszett rész alaprajzait és metszeteit, hogy lássuk, miről van szó (m = 1:50)
(hogy lássuk, mit kell majd a félév végére megcsinálni)
3. a kimetszett rész egy jellemző metszetét csomópontokból összerakva (m = 1:10/1:5)
(nagyon fontos, ezen derül ki a továbbtervezés!)
4. a választott elem vázlattervét (m = 1:50/1:20/1:10), részletekkel (m = 1:5/1:2/1:1)
(ez is nagyon fontos, mert lényegében új tervezésről van szó!)

Példaként be lehet mutatni anyagokat, szerkezeteket, részleteket már megépült házakon.

A cél az, hogy rövid idő alatt megértsük a továbbtervezés, az anyagválasztás, a részletképzés koncepcionális döntéseit. 

A munkaközi tervbemutatás (idén először) kötelező!

Koncepciótervek bemutatása

Keresztfélév van, kis létszám, ezért csak csütörtökön lesz bemutatás. Korán reggel kezdünk, összesen egy szünetet tartunk tíz előtt. 

Négy csoport lesz, mindenki tűzze ki a tervét a csoport kezdési idejére! A bemutatás negyedóra lesz általában, az első felében elmondjátok, megmutatjátok, a másodikban megkérdezzük, megkritizáljuk.


A koncepcióterv tartalmáról, formájáról érdemes elolvasni a régebbi bejegyzéseket, plusz ott egy bejegyzés a mintatervről is, a végén linkekkel.

Ha van kérdés, jöhet kommentben!

Papp Tamás - ArtMozi és StúdióSzínház - kx1


Program 
Problémamentes Belváros, barokk rajzolatú, többnyire zártsorú kisvárosi lépték. A belváros kompakt, jól működő városrész. Turisztikai jelentőséggel bír. A boltosok nem panaszkodnak, vagyis forgalomban nincs hiány. Két középiskola, a Főpolgármesteri hivatal, a piac, számos vendéglő és kávézó, az uszoda, a Duna-part és bevásárló utcák növelik, illetve biztosítják az állandó nyüzsgést, jövésmenést. Talán az egyszerűsített varázsa, hogy minden karnyújtásnyira van, miközben szép. Az egyedüli probléma, hogy kikapcsolódás, szórakozás-téren hiány létezik. A városrészben üzemel ugyan egy művelődési központ 500 fős színházteremmel, de volumenét tekintve csak a nagyobb, biztosabb profitot produkáló kultúrát mutatja be. 
Tervem, hogy Vác városa egy olyan hellyel bővüljön, ami kielégít egy korosztály nélküli érdeklődési kört, amelyben a kortárs kultúra iránt érzett érdeklődés közös. Egy olyan közösségi hely, amelyben üzemel mozi, azaz filmszínház, amelyben teret kap egy kísérletező színpad, azaz stúdió színház, illetve amelyben létesül egy ücsörgő, találkozóhely, azaz kávéház. Magánberuházás formájában szolgáltató ház. Egy filmforgalmazóval működő mozi, társulat nélküli flexibilis színház. Fő bevételi forrás a kávéház, amely egész napos nyitvatartási idővel bír.

Tömegkoncepció
A tervezési helyszín zártsorú beépítésű, alkalmazkodni kell a kialakulthoz. A helyszín viszont ennél érdekesebb megoldandó feladattal bír. Ezt a szituációt 1755-ből meghagyott püspöki malom kőkeretes kapuja okozza. Egy bevágás a zártsorú beépítésben. A kapu ma a piac kufárait és vevőit engedi ki és be nap mint nap. Az így kialakult térhez telken belüli visszavágással reagál a beépítésem. A tömeg továbbá két részre tagolódik. A hátsó rész a mozi és a színház funkcióját, a fő funkciót tölti be egy elforgatott nyeregtető alatt. Az elülső részt a tapadó funkció - kávézó, iroda - tölti ki egy tető alatt. A tapadó funkció elszakítását összekötő híd és azonos anyaghasználat gátolja, utalva arra, hogy a kiszolgálás, a funkció egy egységet alkot. A két részt összekötő tető, a többihez képest negatív tető, amely a közönség fogadóterét fedi le, a miértet.

Helyszín: Vác

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2012 1
Építész konzulens: Jancsó Miklós
Statikus konzulens: O. Csicsely Ágnes
Épszerk konzulens: Takács Lajos
Gépész konzulens: Egri István
Kivitel konzulens: Wiesner György 

tabló1 tabló2


komplex 2 terv

JÁRDASZIGETEK

2. díjasok:

 

 

 

 

Kiemelt megvételek:

 

 

 

 

Megvételek:

 

 

 

 

 

 

 

 

Hogy melyik terv miért kapta azt, amit kapott, elmondtuk a csütörtöki értékelésen.