Tervbemutatás!

Kedves műszakisok, pont a reggeliek közül kérte át magát több hallgató, ezért aki tud, jöjjön előbb, ne legyen üresjárat!

Még szünet van, nem is akarok zavarni, de... 

...elkészült a januári (5. hétfő és 7. szerda) tervbemutatás időbeosztásának vázlata. Óránként lesz négy hallgató, tehát mindenkire negyed óra jut, ennek nagyjából a fele a bemutatás, a többit a hozzászólásokra tartjuk fenn. Aki nem kíváncsi a tanár urak/hölgyek véleményére, az se húzza el a prezentációját nagyon : ) 

A két oldalból álló (tervező/műszaki+hagyományos) táblázat itt tekinthető meg. 

Két dolgot kérek:

1. akinél az szerepel, hogy "nem adta be", de méltányosságival elkészül a bemutatás napjára, és szeretne prezentálni, az kommentben jelezze, átírom;

2. akinek valami halaszthatatlan dolga (vizsgája, szigorlata, stb.) van, és nem jó neki a tervezett időpont, az szintén kommenteljen.

Akinek bármi egyéb kérdése van, írjon szintén. Az elsőt megelőzöm a válasszal: igen, 9-kor kezdünk, nem 8:15-kor. Így is bele fogunk férni az időbe, és mégse kell az első napon annyira korán kelni : )

A prezentációra csak fejben kell készülni, mindent ott lesz a gépen, amit beadtatok decemberben, a modellek is a teremben. Akik sok különálló pdf-ből akartak vetíteni, azoknak megkegyelmeztem, és összefűztem a lapokat.

Remélem minden tiszta, és nincs más hátra, mint pár egyetemmentes, civil nap. Használjátok ki!

Komplex felvétel 2015 1


Sok dologról volt szó a múlt heti  tájékoztatón, a pontos felvételi menetrendet ígértem még:

jan. 9. péntek 12.00: portfólió beadás és írásos jelentkezés a tanszéki titkárságon
jan. 9-14: felvételi beszélgetések az oktatók által megadott időpontokban
jan. 16. reggel: előzetes eredmény kihirdetése a tanszéken és a honlapon
jan. 28. 16:00: hallgatói visszajelzés, hogy él-e a felvétellel
jan. 29. 16:00: felvettek listájának végleges kihirdetése a tanszéken
febr. 2. 10:00: pótfelvételi jelentkezés a tanszéki titkárságon
febr. 2. 16:00: pótfelvételi eredmény kihirdetése a tanszéken és a honlapon

A portfólió alakja, mérete, anyaga, színe, minden más egyebe és természetesen a tartalma kötetlen, persze a jobban sikerült egyetemi terveket érdemes beletenni. És egy jó tanács: nem árt, ha a terv látható... vagy éppen fordítva, terve válogatja : )


És akkor jöjjön az általános szöveg, ebben minden benne lesz:

A Lakóépülettervezési Tanszéken a következő Komplex tárgyak indulnak: 

Új képzés Tervező szakirány Komplex 1 és Komplex 2
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Új képzés Műszaki szakirány Komplex 1 és Komplex 2
Tárgyfelelős: Fülöp Gyula

Hagyományos képzés Komplex 1 és Komplex 2 (kifutó)
Tárgyfelelős: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

Tervező Msc Komplex 1
(Azonos tematikával és ütemtervvel, mint a tervező szakirányos Komplex tárgyak)


A Komplex tárgyak oktatói:

André Zoltán, Bánáti Béla, Dankó Zsófia DLA, Fülöp Gyula, Hild György DLA, Jancsó Miklós DLA, Kolossa József DLA, Makrai Sándor DLA, Nagy Márton DLA, Perényi Tamás DLA, Turi Attila, Varga Tamás DLA, Vincze László DLA.


Tematika:

A tervező szakirányon és a hagyományos képzésben természetesen kínálunk feladatokat, de a legtöbb téma és helyszín a hallgatóktól származik. A feladatok változatosak, megtalálhatók a kisebb és átlagos méretű középületek, alacsony-intenzív és többlakásos lakóegyüttesek. Komoly technológiát alkalmazó ipari épületek és városi léptékű tervezési feladatok nem tartoznak a tanszékünk profiljába.

A Lakóépülettervezési tanszéki Komplex tervek egyéni munkák, de előfordul, hogy több hallgató közös területre tervez. Ilyenkor a kezdeti fázis (a félév harmada-fele) a közös koncepcióalkotás ideje (a közös beépítési terv megalkotása), az ezt követő épülettervezés már egyéni munka.


A felvétel rendje:

A tanszék a kari felvételi rend ütemezése szerint hirdeti meg a tárgyakat, bonyolítja le a felvétel első és második körét.

A jelentkezés portfólió leadásából és személyes elbeszélgetésből áll.

Jelentkezni a tanszéki titkárságon elhelyezett füzetben lehet, itt kell megjelölni a választott oktatókat is. A szabadon választott formátumú portfóliót is itt kell leadni.

A tanszék oktatói kara közösen dönt a Komplex 1 felvett hallgatóiról, a felvettek névsorát a tanszéki honlapon és a komplex blogban közzéteszi.

A (várhatóan több helyre is) felvett hallgatók kötelesek visszajelezni a tanszék felé, hogy élnek-e a felvétellel.

A tanszék kihirdeti a felvételi eljárás első körének eredményét.

A Komplex 2 tárgyak esetében értelemszerűen nincs felvételi eljárás, a sikeres Komplex 1 tárgy teljesítése esetén a Neptunban lehet felvenni.

A felvétel rangsorolási szempontjai:

A felvétel szempontjából azok a hallgatók élveznek előnyt, akik portfóliójukkal bizonyítják, hogy alkalmasak a magas színvonalú építészeti tervezésre. A személyes elbeszélgetés során megismerhető a hallgató (és az oktató!) habitusa, motiváltsága.

A felvétel során előnyt jelent még a tanszékhez kötődés (tanszéki tervezési tárgyak, szabadon választható tárgyak, demonstrátori munka)

illusztráció: Zhang Wang - Cityscape 

Beadás, bemutatás, formátumok

A tanszéken kialakult rendszer szerint a komplex tervek építészeti munkarészeit a kiírás szerinti tartalommal és léptékben, de csak pdf-ben kell beadni. 

Nyomtatás helyett vetítés lesz, 5 percben. Nagyon fontos az előadás tervezettsége, mert ez alapján fogunk képet kapni a komplex terv építészeti részéről. Jól összehangolt képsorral, kevés magyarázó szöveggel nagy mennyiségű információt lehet átadni ennyi idő alatt!

A vetítés az építészeti tervről szól, szakági munkarészeket csak akkor érdemes mutatni, ha van építészeti vonzatuk. Szeretnénk látni a hagyományos tervlapokat egyben (helyszínrajzok, alaprajzok, metszetek és homlokzatok), ezek közelebbi részleteit, látványokat, makettfotókat, helyszíni fotókat, diagramokat. Mindent, ami segít a gyors és alapos megértésben.

A vetítés leadott anyaga maximum 2 megapixel méretű képsor png vagy jpg formátumban (nem pdf, se nagy kép, nem készülünk zoomolásra). 

A szakági munkarészeket hagyományosan, nyomtatva kell beadni, kiírás szerint. Hogy a szakági kollégák a tervet egyben lássák, A3 méretű (akár léptéktelen) kicsinyítésben, fekete-fehérben, a lehető legegyszerűbb minőségben az építészeti munkarészt is csatolni kell a szakági részekhez.

Beadás

A tervet december 15-én (hétfőn) 12 óráig lehet beadni a tanszéken, különeljárásai díjjal 19-én (pénteken) 12 óráig. Az elektronikus anyagot ugyanakkor, ugyanott a titkárságon lehet feltölteni. Semmilyen anyag nem adható be később, se prezentáció, se makett, se szakági munkarész!

Bemutatás

A tervek bemutatása január 5-én (hétfőn) és 7-én (szerdán) lesz, mindkét napon reggel 8:15-kor kezdünk, lesz időbeosztás is, véglegesíteni csak a beadott tervek alapján tudjuk.

Hétfő: tervező szakirány, délelőtt Komplex 1, délután Komplex 2 tervek.
Szerda: műszaki szakirány és hagyományos képzés, délelőtt Komplex 1, délután Komplex 2 tervek.

A prezentációk vetítésre készen fognak állni, a makettek is a helyszínen (várhatóan a tanszéki teremben) lesznek.

Komplex tájékoztató



Jobb híján a feldolgozási héten tartjuk, de ígérjük, tömörek leszünk! Akinek van egy rövid órája, pihenésképpen nézzen be hozzánk, enni se tilos közben : )

Játéktér - pzh 2


„Szóval Bélám, lenne az a kis meló, tudod, nem, nem, félreérted a szitut, ez most nem az, ez építés, ne keverjük, jó? Igen, itt, innen hívlak a műszakiról, szóval tuti a meló, le van zsírozva, persze, lesz verseny, de már meg van nyerve, miénk, modtam, hogy lehetsz ilyen értetlen, veled nem lehet dolgozni, na figyelj ide, lesz itt egy ház, vagy a franc tudja mi, ott fogják egymást lőni, te idefigyelj, ha állandóan a szavamba vágsz, sötét maradsz örök életedre, na jó, menjünk vissza Ádámig-Éváig, rendben. Tudod mi az a péjntból? Na ez nem az. Itt lézerrel lövik egymást a csávók, nem, nem halnak meg, nem is lesznek vakok, csak játék, érted? Igen, olyan mint a számítógépen, meg az, amit a kocsmában szoktál nyomni, de itt igaziból, nem ám a képernyőn. Szóval kap a csávó egy lézerpuskát, igen, a csajszi is kaphat, még jó, harmadik évezred, Bélám, nem a középkorban vagyunk, szóval kap mindenki lézerpuskát, lehet pisztoly is, ja, nőknek jobban áll, meg kapnak egy jelfogót, azt fölveszik, aztán adj neki, cél az ellenség. Ha eltaláltak, meghaltál, ne idegelj, hullakamra nem kell, öltöző, az igen, érted? Női, férfi, ja, meg fegyvertár, lesz ott még egy tag is, aki intézkedik, kiad, bevesz, begyűjti a zsét, hívja a mentőket, igen, olyan mindenes-féle. Hogy mért az egyetemre? Mindenhol van már, van a jélen, meg olaszba, meg németbe, főleg. A japcsik találták ki, de a fricceknek jött be igazán, vágod, mi? Megy a doktor professzor frankenstejn, levizsgáztat ezret, aztán adj neki, lő, és lő, lő, még szép. Te is lőnél! Persze, hallgatók is, bukás után, ja, szilánkká lőnek mindent és mindenkit, érted már? Rokkáztál egész éjjel, aztán aláznak, valakit szét kell lőni, még jó. Hogy hol lesz ez a cucc? Műegyetem, tudod hol van, kisapám, igen, a kerítésen belül, a többi homály. Semmit nem tudnak ők se, most tervezik, hétfőn ebédkor megkapod, két áhármas, ennyit ígértek. Nem lesz ajánlat? De legyen! Kétezer köbméter, belül dzsuva, lépcső, híd, fedezék, kívül tégla, vagy műanyag, vagy alumínium, vagy a túró tudja, nem emlékszem. Kamázz valamit Bélám, ez a szakmád.”

Lejegyezte 2004. november 17-én: Jancsó Miklós és Makrai Sándor

A legjobb fakutyák - pzh 1

Kevés, de színvonalas terv - öröm mindenkinek! Lehet foglalkozni a komplex tervvel, meg a többi tárggyal... Pár tervet azért kiposztolok, aztán jöhet az idei utolsó kiírás, a pótpótzéhá.

Díjazott tervek:


Börcsök Dániel




Máró Bence


Kiemelt megvétel:



Csáthy Barnabás



Ónodi-Szabó Ákos


Megvétel:


Nagy Ádám

A legjobb Goldmann tetők - zh 2

A zsűri (a szokásos hármas + 4 fiatal: Maklári Lili, Mészáros Ádám, Pokol Júlia és Szűcs Mihály lakó2 hallgatók) 1 díjat, 5 kiemelt megvételt és 8 megvételt adott ki, egy tervet formai okokból nem fogadott el, a többi 38 tervet elfogadta. Utóbbiak között szerepelt egy azonosít(hat)atlan terv Tóth István (nemlétező) szerzővel. Utóbbi tervet közlésre érdemesnek tartjuk.
A zsűri értékelési szempontjairól a csütörtöki megbeszélésen épp elég szó esett, ismétlésre nincs szükség. Az eredmények a szokásos komplex listán elérhetők.

A díjazott terv:


Klujber Bence

Fakutya - pzh 1

Korcsolyáztál már a Balatonon? 
Bemész a szabadstrandra, viszed a kezedben a korcsolyát, keresel a jégen egy helyet valamelyik padon, leülsz, cipőt le, korcsolyát fel, kabátokból is egy réteget, a megmaradtakat félve berakod valami nem túl jó táskába vagy szatyorba, bizonytalanul megindulsz a jégen, már korcsolyával, időnként hátranézel, nem vitték-e el a cuccodat. Aztán belejössz, már nem is érdekel annyira, hogy ellopják-e az új cipődet, kit érdekel, korizni jó, egyre jobb, belemelegszel, még egy réteg le, csak úgy a padra, kesztyű szintén, sapka még marad, aztán fogod a kezedben, végül megszabadulsz minden ballaszttól, repülsz, élvezed, megizzadsz, megszomjazol, elfáradsz: irány a büfé. Élvédőért a szatyorhoz ki, vagy csak tipegsz a hokikorid hegyén, mert te menő vagy, állsz a sorban lábujjhegyen, aztán megunod, letalpalsz, állsz az élén, előbb óvatosan, aztán már forogsz is a betonon, rossz hallgatni, de kit érdekel, majd megélezteted otthon. Kóla, sör, melegszendvics, aromás tea, aztán vissza, mert fázol. Öltözöl, vetkőzöl, száguldasz, pofára esel, esetleg táncolsz a zenére, kivéve a reklám alatt, de hát azt nem úszhatod meg, a rádió kereskedelmi, más nincs. Besötétedett, hulla fáradt vagy, fölveszed a jéghideg kabátot, cipődből kiszórod a jeget, ja, mindenki a padnál hokifékezik, te sem vitted el szárazon, de sebaj, egy jót koriztál.

Bár így se rossz, de lehet talán másképp. 
Nincs a parton semmi. Minden a jégre kerül: az átöltözőhely, ahol a pénztárcát, fényképezőgépet, telefont akár be is zárhatod egy kis szekrénybe, a büfé teával, forraltborral, melegszendviccsel, kis raktár a jégtakarító eszközöknek, egy másik a hulladéknak. 
Nem tudjuk megmondani, hány ember fog korcsolyázni, mennyit esznek-isznak, mennyi szemetet termelnek, hány lapát férjen be a raktárba. Azt sem tudjuk megmondani, egyetlen épületre van szükség, vagy több kisebb elemből áll majd. 
Ami biztos: 
Nincsenek közművek: sem elektromos áram, sem vezetékes víz, sem csatorna. Ami van: víztartály és gázpalack. Gázzal lehet melegíteni, világítani, sütni-főzni. Nincs mosogatás: papírpohár van, papírtányér és kuka. 
Nem jöhetnek szóba nehéz elemek. Ha abból indulunk ki, hogy a téli jég elbír egy autót, de nem többet, akkor ebből tudjuk a megoszló és a pontszerű terhelés maximumának nagyságát, vagyis inkább nagyságrendjét. 
A Balaton időjárása télen is szeszélyes: követelmény, hogy e teljes építmény(eke)t egy nap leforgása alatt ki lehessen menekíteni az olvadó Balatonból. 
Az is biztos, hogy a jég felett nem lehet nagy felületen sem hőszigetelő réteg, sem átszellőzés nélküli szerkezet, mert akkor a jég megolvad, és az építmény elmerül.
Többet nem tudunk.

Két darab A3-as lapon kérjük a terveket. A szokásos rajzok mellett leginkább illúziókeltő modellfotókat szeretnénk látni. A modellfotó készülhet bármilyen analóg vagy digitális technikával, beleértve a 3D modellezést is. Beadás a tanszéki titkárságon hétfőn 14 és 15 óra között.

Budapest, 2005 2014. november 17.

Megjegyzés: Fakutyák természetesen vannak, de csak röhögnek, tehát tervezési feladatot nem jelentenek.

kép forrása: itt

Lesz!

A Kormányzati negyed nem épült fel, a Múzeumi negyed csökken/tolódik/elmarad, minden bizonytalan mostanában, kivéve egyet: ZH ÉRTÉKELÉS LESZ! Az eredeti ütemterv szerint csütörtök reggel 8:15 és 10:00 között, minden zsűritag ott lesz, beleértve a 4 (!) meghívott fiatal (programkompatibilis korú) építészt!

Goldmann tető - zh 2



Ábrándozás az élet megrontója, de mit lehet tenni, most november van, ilyenkor már kellő mennyiségű alkohol nélkül senki se akar teraszokon mulatni, viszont most van a második zh, és a feladat meg pont ez. El kell képzelni, hogy lesz még nyár.

Adott egy bő kétezer négyzetméteres tető, a gépészek még nem tették magukévá, foglaljuk el mi! Vagyis inkább ti, mert ez a tetőteraszos táncos bulizás már inkább a tiétek, lassan a Makrai is kiszáll belőle, pedig pár éve még nagyon nyomta.

Szóval van egy tető, de nem lehet oda feljutni, nem lehet ételt és italt felvinni, parkett híján táncolni, nem lehet vécére menni, nincs hova leülni, cuccokat biztos helyre tenni, tűz elől menekülni, kerekesszékkel benézni. Ezeket kell megoldani, lehetőleg egyszerűen. Meg azt, hogy mitől lesz ez a város legmenőbb helye jövő tavasszal!

Problémák persze vannak. A menza nem enged át minket, de úgyis annyira hervasztó a beivódott káposztaszag, hogy nincs az az italmennyiség, ami feledtetné. (persze van, de inkább ne). A közművek használhatók, a tetőn bárhol lehet víz, csatorna és elektromosság, műszakilag megoldható, nem kell foglalkozni vele. A tető terhelhető, könnyűszerkezetes felépítmények bárhol elhelyezhetők. (Ahogy egy nagyon jó statikus mondta: minden házra rá lehet építeni még egy szintet).

Az ábrázolás szabad, pontosabban gondolatfüggő: a két (fekvő A3) lapon az elképzelt megoldás lényegét kell bemutatni, de legyen leolvasható a működés, és legalább egy nézetből lehessen látni a meglévő épület és a hozzátétel viszonyát. Hosszú szöveget nem olvasunk el, építészeti megoldást nélkülöző plakátokat nem fogadunk el. A terveket kérjük digitálisan is, mint múltkor.

Tegyetek fel kérdéseket kommentben csütörtök éjfélig, pénteken mindenre válaszolunk!


Se az épületről, se a környezetéről nem tudtunk digitális anyagot szerezni, a helyszín felmérése és ábrázolása folyamatban van, késő estére a fenti képnek elkészül egy kótázott változata, amin a fő alaprajzi és magassági méretek rajta lesznek. Addig segítségül egy helyszínrajz, 100 méteres léptékvonallal:
És íme, itt a várva várt frissítés! A rajzon megtalálható minden fontos méret, de ha nem, akkor ki lehet egészíteni a légifotóról. Vagy a helyszínen, mérve. Vagy bárhogy! De nem hiszem, hogy itt a részleteken van a hangsúly, szóval túl sokat ne fáradjatok a méregetéssel.

Ez a méretezett rajz nem jöhetett volna létre a Google Earth, a Google Maps és Máthé Dóra segítsége nélkül, köszönet nekik! (frissítve: a tető szintkótáját kijavítottuk!)

Vágvölgyi É. Eszter - Szociális társasház és műhelyek - kx2

Célom egy szociális alapokon (is) szerveződő lakóház tervezése, ami a fenntarthatóságot nem csak a gazdasági és technikai oldalról próbálja figyelembe venni, hanem a lakóközösség szerveződésének szintjén is. A SzocRehab definíció szerint a helyi embereknek kell építeni. A jelenlegi kerületi lakáspolitika célkitűzései között is szerepel, hogy a szociális bérű lakásokban meghatározott időre kötik majd a bérleti szerződést és ezt egy szociális szerződéssel is kiegészítik. Tehát kiválasztásos alapon történik a bekerülés, de emellett fontos, hogy a későbbiekben is legyen kontroll, teljesíteni kell (lakókörnyezet megóvása, gondozása, programokon való részvétel) az esetleges szerződés hosszabbításáért. A lakhatási nehézségek mellett nagy gondot jelent a kerületben a magas munkanélküliség. A földszinten ezért műhelyeket terveztem, amik a foglalkoztatottság növelése mellett a tömb életére is serkentő hatással lehetnek.

Meghatározó szempont volt , hogy olyan épület szülessen, ami az idő múlásával jól viseli a lakók beavatkozását, életük, életterük alakulását ki tudja szolgálni. Számomra, ilyen léptékben a szociális építés egyik legmeghatározóbb eleme, a hosszú távú, átfogó gondolkodás. Ezért a ház kialakítás törekszik a tartósságra és fenntarthatóságra (nem csak a technológia szintjén).

Helyszín: Budapest, VIII. kerület, Lujza utca 10. és Dobozi utca 13.

Komplex tervezés 2 tervező szakirány 2013 1
Építész konzulens: Jancsó Miklós DLA

statikus konzulens: Szabó Tímea PhD
Épszerk konzulens: Németh Csaba
Gépész konzulens: Egri István
Kivitel konzulens: Rostás Zoltán


Vázlatterv!

Csütörtökön - a koncepciótervhez hasonlóan - vázlattervek lesznek műsoron. 8:15-kor kezdünk, beosztás nem lesz, mindenki jöjjön el kezdésre. Pontosabban: reggel nyolcra csak a tervező szakirányosok jöjjenek, a műszakiak és a hagyományosok 10:15-re!

Formátum: vetítés lesz, csak fekvő jpg és png képeket hozzatok, a méretük 1-2 megapixel. Kizárólag képek jönnek egymás után, nem zoomolgatunk. A darabszám kötetlen, de az idő nem: 5 perc bemutatásnál hosszabbat ne tervezzetek. Ha több, akkor mi nem tudunk beszélni. AZ IDŐT MÉRJÜK!

A bemutatás kötelező, a félév csak elfogadott vázlattervvel folytatható. Akinek nem értékelhető a vázlatterve, annak rendelkezésre áll egy pótlási alkalom egy héttel később. (de ezt kerüljétek inkább el, mert zh is lesz, és akkor nem marad idő dolgozni és konzultálni...)

A vázlatterv tartalma:
1. Beépítés ábrázolása
2. Építészeti tervek
3. Belső terek koncepciója

A beépítés ábrázolása kiterjed a tervezési helyszín környezetére, léptéke igazodik az adott helyhez és programhoz, a rajzokon kívül makettet és/vagy számítógépes modellt tartalmaz.
Az építészeti tervek munkarész általában 1:200 léptékű alaprajzokat, metszeteket, homlokzatokat jelent, az adott léptéknek megfelelő kidolgozottságban, a befogadást segítő grafikával.
A belső terek koncepciója kötetlen formában tesz javaslatot a jelentősebb belső terek kialakítására, azok értelmezésére, lehetőleg 3 dimenziós formában. (A belső terek koncepciója csak a tervező szakirányon része a vázlattervnek).

És egy példa (sajnos szöveg nélkül), ilyen volt tavaly egy jó (és szép!) vázlatterv.

Munkaközi bemutatás

Elkészült a csütörtöki és a hétfői bemutatás tervezett beosztása. A csütörtök a műszaki és a hagyományos, hétfő a tervező szakirányé. Beosztást az oktatók szerint készítettem, még nincs tesztelve, mindenkitől kis türelmet kérek, amíg végleges lesz.

Nagyon fontos: mind a két napon sokan lesztek, de a csütörtök még mindig kellemesebb, mint a hétfő, ezért azt kérem, hogy aki a tervező szakirányosok közül most csütörtökre el tud készülni, és bemutatná, kommentben jelezze! 

A munkaközi bemutatás tartalma és formája az előző félévivel megegyező:

- a bemutatás digitális, a projektor 1920x1080 pixeles, zoomolás nincs, képek következzenek egymás után;
- minden kép jpg vagy png formátumú legyen maximum a projektor felbontása szerint;
- a prezentáció 5 perc, ugyanennyi időt hagyunk a kérdésekre és a hozzászólásokra összesen, különben nem férünk bele az időbe;
- a tervező szakirányon és a hagyományos képzésben két dolog kell: egy csomópontokból összerakott metszet és a választott elem vázlatterve;
- a műszaki szakirányon csak a csomópontokból összerakott metszet;
- a csomópontokból összerakott metszet 1 kép, a csomópontok 1-1 képen következzenek utána;
- minden szakirányon még két dolog kell, hogy az előzőket értelmezni tudjuk: a Komplex 1 portfóliója és a kimetszett ötvenes rész digitalizált (és a felbontás miatt lebutított) rajzai;
- hasznos lehet még az anyagokról, szerkezetekről, megépült példákról pár képet mutatni - de csak akkor, ha valóban segíti a terv megértését. (kilóra vagy terv helyett nem, köszönjük szépen)

Ha van kérdés, jöhet kommentben az is!

Helyszínváltozás!

A komplex bemutatás nem a tanszéki teremben, hanem a K 342-ben lesz. El kellett cserélnünk, bocs mindenkitől!

Koncepcióterv!

Csütörtökön, mint tudjátok, a koncepciótervek lesznek műsoron. Ami új információ:

10 órakor kezdünk, beosztás nem lesz, mindenki jöjjön el kezdésre (annyira kis létszámú a keresztfélév). Pontosabban: tízre csak a tervező szakirányosok jöjjenek, a műszakiak és a hagyományosok 12-re!

A koncepcióterv tartalma hivatalosan: 

1. Helyszín elemzése
2. Program elemzése
3. Beépítési javaslat
4. Építészeti vízió

helyszín elemzése kiterjed a természeti és az épített környezetre, ezek térbeliségére, minőségére, használóira, a közlekedési kapcsolatokra, a hely karakterére. 

program elemzése tartalmazza a funkcióból adódó méreteket, külső és belső funkcionális és közlekedési kapcsolatokat, a használó személyek és járművek számát, időbeli és térbeli eloszlását. 

beépítési javaslat egy vagy több változatban kifejtett megoldás, amely rögzíti a tervezett épület tömegét és annak viszonyát a környezethez, valamint a belső funkcionális csoportok elhelyezkedését. 

Az építészeti vízió javaslatot tesz a tervezett beépítés karakterére, vázlatos elképzelést mutat be a homlokzat, a nyílások, az elképzelhető anyagok tekintetében. 

A koncepciótervet a hallgató a tanszéken bemutatja. Az értékelésen az érdekelt tanszéki oktatók vesznek részt, és véleményezik a bemutatott koncepciót.

Ugyanez röviden: a lényeg az, hogy minél gyorsabban megértsük a helyszín és a koncepció leglényegesebb elemeit. 

A bemutatás digitális lesz, képeket lehet majd kivetíteni pár perc magyarázat mellett. Kevés az idő, fejenként hozzászólásokkal összesen 10-15 perc!

A formátum jpg vagy png, mérete 1-2 megapixel! Más, pl. pdf nem kéne, mert sokszor lassabb. Zoomolás nem lesz, ne nagy lapokat zsugorítsatok össze!

Ha van még kérdés, tegyétek fel kommentben.

Helikopterállomások



Itt az összes zh! Mivel nem vettem részt az értékelésben, így utólag sem fűznék hozzá semmit. Aki nem volt ott csütörtök délelőtt, annak most lehetősége van mindet megnézni. Remélem tanulságos!

Adminisztráció

A szakági konzulensek fele már megvan (statika és gépészet), a többit még várjuk, a jövő héten biztos azokat is megkapjuk. Itt a táblázat, benne a zh eredményeivel is. Magukról a zéhákról is lesz poszt legkésőbb a hétvégén. (jelmagyarázat: 3+ a díj, 2+ a kiemelt megvétel, 1+ a megvétel, az ok a nem nyert de elfogadott, és vannak az áthúzott nullák, azokat a t. zsűri formai vagy tartalmi okokból nem fogadta el. A félév során összejött pluszok kerekítenek fel!)

[fusi]city Nemzetközi Workshop október 6-11. között





Nemzetközi Workshop a Sandberg Instituut System D Academy (NL) és a Téreltérítés Munkacsoport közreműködésével a budapesti informális hálózatokról. A Sandberg hallgatói a magyar résztvevőkkel közös csapatokban akciós köztéri projekteken dolgozhatnak október 6-11. között a belvárosban (kurzusvezető: Cynthia Hathaway) illetve a Csepel Művek területén (kurzusvezető: Melle Smets). 

Jelentkezni portfólióval vagy motivációs levéllel lehet az info@terelterites.org címen. 

Nyitóesemény bevezető előadásokkal Október 6-án a Kende utcai Munkaterületen!

További részletek a fb.com/terelterites oldalon.


zh - digitális formátum

A kinyomtatott lapokat digitálisan is kérjük, hogy az értékelésen jobb minőségben tudjuk őket vetíteni. És hogy ne kelljen egy demonstrátornak fölöslegesen szkennelnie. Viszont arra se lesz idő és energia, hogy különböző formátumokat fésüljünk össze, ezért a következőt kérjük:

- az A3 méretű lapok 150 dpi felbontásúak legyenek (se több, se kevesebb)
- png kiterjesztésűek legyenek (a jpg általában minőséget ront, a pdf csak bonyolítja a vetítést)
- a fájlnév legyen a következő: vezeteknev_keresztnev_zh1_1.png és vezeteknev_keresztnev_zh1_2.png
- beadáskor (hétfőn) töltsétek fel Éva gépére a titkárságon

Remélem minden jól fog sikerülni. Ha van kérdés, tegyétek fel minél előbb!

Kis helikopterállomás - zh 1

Az ütemterv szerinti  csütörtök reggeli közös megbeszélés elmarad, helyette a kiírással kapcsolatos kérdésekre a blogon adunk választ. Kérdéseket megjegyzésben tehet bárki, csütörtök estig mindet megválaszoljuk. A beadás formája nem változik, PAPÍRON, NYOMTATVA kérjük továbbra is.
És ami a legfontosabb: a jövő csütörtöki értékelésre jöjjön el mindenki!



A helyszín

A terület a Balaton felől nézve

A területről a Balaton felé nézve

méretek

távoli

közeli


A helikopter, messze hátul a Balaton

Digitális átállás!

Az ütemterv szerint lett volna csütörtök reggel egy közös megbeszélés, ahol a zh kiírását közösen pontosítjuk. Erre a társaság egy része el szokott jönni, másik nem, az arányok eléggé változóak. Mostantól ezt a részt, a pályázatok kérdések-válaszok részét digitális formában oldjuk meg. Ma este a blogon kihirdetjük a zh témáját, kérdéseket megjegyzésben tehet (és tegyen!) bárki, csütörtök estig mindet megválaszoljuk!
A beadás formája nem változik, PAPÍRON, NYOMTATVA kérjük, ez nekünk fontos, hogy "osztályzás" közben együtt lássuk mindet.
És ami a legfontosabb: a jövő csütörtöki értékelésre jöjjön el mindenki!

Nonn Zsuzsánna - Lutheránus központ fogadóépülete - kx2

A tervezési helyszín Győr Újvárosi részén található. A Rába partján húzódó tömb, amely az evangélikus egyház tulajdonát képezi. Beépítése teljesen eltérő az őt körülvevő városi szövettől. A több funkciót is magába foglaló együttes önálló egységként működik, biztosítva az átjárást a belső udvarokba. Az épületek többsége az udvarokból nyílik. Az idő múlásával bizonyos elemei hasznosíthatatlanná váltak, mint például az a kicsi garázsépület, amelynek a helyére kerülne a fogadóépület. Az új elem a tömbön belüli átjárhatóságot biztosítva többféle módon is keresi a kapcsolatot a templommal, amely az egész együttes központi eleme, legfontosabb közösségi épülete. A két épület bejárati tengelyének kihangsúlyozásával az átjárón keresztül, a tömeg magassági pontjainak meghatározásával, az elem szabadon állóságával a templomhoz hasonlóan, illetve a nagyon intenzív vizuális kapcsolat kialakításával azáltal, hogy az épület teljesen átlátható, két hosszanti oldala transzparens, az együttes új elemévé kíván válni.
Az épületben funkcionálisan helyet foglal egy kávézó a földszinten, egy előadó az emeleten, és egy könyvolvasós rész a legfelső szinten, de a terek átrendezésével az egész épület egy rendezvény számára is átalakítható. A belső terek felépítése kísérletet tesz arra, hogy egy térként legyen érzékelhető az egész épületbelső. A szinteket összekötő belső mag, amely vertikálisan végigfut az épületen, eltérő színű burkolatot kap, illetve a táblák kiosztásánál a födémek vonalai rajzolódnak ki. A padlóburkolat egységesen műgyanta a pincétől az emeletig. A lépcsők a belső magra felfűzve látszóbeton felületkialakítással készülnek, burkolatba süllyesztett fakorláttal. Az előadótér lehatárolása annak érdekében, hogy a tér mobilitása megvalósuljon, hangelnyelő függönnyel választható el az előtértől. A lámpák kiválasztásánál fontos volt, hogy a megvilágításnál a felületek kihangsúlyozása kerüljön előtérbe. Az épület árnyékolása napvitorlákkal történik, amelyek kívülről szerelhetők fel az épület déli homlokzatára. Többféle variáció is kialakítható annak érdelében, hogy melyik térnek mennyire szükséges az árnyékolásvédelme. 

Helyszín: Győr

Komplex tervezés 2 tervező szakirány 2013 2
Építész konzulens: Hild György DLA
Statikus konzulens: Facskó Gergely
Épszerk konzulens: Laczkovics János
Gépész konzulens: Egri István
Villamos konzulens: Dr. Filetóth Levente
Kivitel konzulens: Wiesner György

Kezdünk!

Hétfőn kezdődik a komplex, tartunk tájékoztatót, de csak a tervező szakiránynak, mert idén a műszakinak csütörtökön van órája! 

Mit, hol, mikor:

Tervező szakirány, Komplex 1: hétfő 9:15 - 10:00
Tervező szakirány, Komplex 2: hétfő 10:15 - 11:00

Műszaki szakirány, Komplex 1: csütörtök 8:15 - 9:00
Műszaki szakirány, Komplex 2: csütörtök 9:15 - 10:00

Minden tájékoztató a K274-ben lesz (tanszék melletti terem)!

kép forrása itt

Nyár van!


Japánban harmadik éve tanuló és dolgozó volt hallgatónk, Bessenyei Kriszti keres lakást, ezt sajnos nem tudta kibérelni, mert használatban van. Ezzel kívánok minden kedves lakót tanuló és tanító kollégának ugyanilyen hosszú, és remélhetőleg még ennél is boldogabb nyarat! 

Lakóhelyek elemzése - új félév - téma a XX. század!

Ősszel újra indul a Lakóhelyek elemzése című szabadon választható tárgy, a téma egy alternatív huszadik század, ami csak annyit jelent, hogy a leginkább ismert dolgokkal (pl. amit lakóegyből megtanultatok) nem foglalkozunk, jó építészek jó házaival igen, és cél, hogy minél többféle dolgot ismerjünk (és értsünk!) meg. Az órák kedden lesznek öt és hét között, ennyi biztos, meg az, hogy sikerült Masznyik Csabát erre a félévre elcsábítanunk, aki a kor nagy ismerője. Az összes többi még alakul, a nyáron kitaláljuk, vagy legkésőbb együtt, hogy kinek mi lesz a dolga. 

Akit érdekel, az írjon pár sort nekem a(z) mjancso@eik.bme.hu címre!

A korábbi félévek témáiból (különleges lakóhelyek, köznépi lakóhelyek, kortárs kísérleti lakóhelyek) készült egy digitális tananyag, ebből lesz majd előadás is, de addig is tanulmányozhatjátok itt.

A plakátot Máthé Dóra készítette, a képet innen szereztük.

Felvettek

Akiket őszre felvettünk:

Dankó Zsófihoz:
Péteri Zsolt
Vásárhelyi Andrea
Fülöp Gyulához:
Hegedűs Dávid
Jancsó Miklóshoz:
Ónodi-Szabó Ákos
Pallay Nóra
Makrai Sándorhoz:
Antal András
Nagy Mártonhoz:
Börcsök Dániel
Vincze Lászlóhoz:
Boldizsár Roland
Ruga Máté

Mindenkinek szép nyarat, aztán jó komplexet!

Felvételi beszélgetések

Keresztfélév - családias felvételi... Már csak 7 jelentkező sorsa bizonytalan, Éva és Csilla holnap reggel szervezi az időpontokat, de már nem maradt más, mint a csütörtök és a péntek. Velem péntek 11 és 12 között lehet beszélgetni, továbbiak holnap.

Félévzáró találkozó

Szerdán 12:00 kezdettel a tanszéki teremben! Kíváncsiak vagyunk az idei tapasztalatokra, cserébe ti is kérdezhettek bármit. Gyertek sokan!

Eredményes félévet zártunk!

Eredményes, és persze részeredményes volt (haha, idióta szóviccek... pffffff) a félév, ma délre a szakági konzulensek is leosztályozták a terveket (kivéve amelyik nem), szóval akárhogy is történt, itt az ideje megosztani az összes információt. 


Nem minden hiányzó adat a konzulensek sara, az élet ennél bonyolultabb. Viszont egyszerűbb is, mert nekünk le kell zárnunk a komplex jegyeket határidőre, különben a tanszék fizeti a büntetést. Mások helyett nem, szóval egyes esetekben megelőlegeztük/beátlagoltuk az eredményt. Ezzel nem nagyon kockáztattunk, ismerve a terv többi részének színvonalát, és valamennyire a szakági osztályzás természetrajzát.

Szívesen megbeszélnénk veletek a félév (és persze az osztályzás) tanulságait. Még a kollégákkal nem egyeztettem, de a jövő héten valamelyik napon (esetleg szerdán?) a kora délutáni órákban találkozhatnánk. Kinek mi a véleménye, mikor lenne jó? És miről beszéljünk?

Nyári munka - Club Aliga

Aláírás előtt áll egy szerződés, melynek keretében július első két hetében a balatonvilágosi Club Aliga területére kell építészeti fejlesztési javaslatokat készíteni egy workshop keretében.
A munkában a Közép, a Város és a Lakó Tanszék vesz részt 1-1 főállású oktatóval, 1-1 doktorandusszal, ill. 5-5 hallgatóval. A tanszéket Nagy Márton DLA és Gyulovics István DLA hallgató képviseli, két hallgató már jelentkezett, még 3 hely van!
A díjazás 50.000.-/hallgató/2 hét. A workshop az első héten lesz, a beruházó a szállás és étkezés költségeit is állja (a második hét otthoni munka). A két hét tervezési szakmai gyakorlatként beszámítható.

További részletek:

Együttműködő (szerződő) partnerek és képviselőik:
Shikun & Binui, Arison Group – Real Estate development, képviseli: Guranits Attila, beruházási vezető
BME Középülettervezési Tanszék, képviseli: Balázs Mihály DLA, tanszékvezető
BME Lakóépülettervezési Tanszék, képviseli: Perényi Tamás DLA, tanszékvezető
BME Urbanisztika Tanszék, képviseli: Benkő Melinda PhD, tanszékvezető 

Az együttműködés hosszútávú célja
A beruházó tulajdonában, illetve kezelésében lévő balatonvilágosi területek - a volt Club Aliga helyén – környezetalakítási és ingatlan-fejlesztési munkáinak előkészítése a BME tanszékei által évente szervezett nyári workshop sorozat keretében.

Az idei (2014.) évi együttműködés keretei
Cél:Beépítési koncepciók kidolgozása, funkcionális javaslatok és építészeti víziók

Adottságok:A tervek a 2014-ben elfogadott szabályozásra, illetve a fejlesztő által évre-évre megadott tervezési programra épülnek.

Résztvevők:3 okl. építészmérnök, főállású BME oktató konzulens + 3 okl. építészmérnök BME doktorandusz hallgató (konzulensek), illetve 15 BME építészmérnök diák (akik min. 180 kreditet és az első 6 félév tervezési tantárgyait már teljesítették).

Időbeosztás:5 napos workshop Balatonvilágoson, majd 5 napos tervfeldolgozási időszak a BME-n. Ennek fejében a diákok munkája 2 hét tervezési gyakorlatként elfogadható.

Várható eredmény:Az éves feladatkiírásnak megfelelő min. 3 db. koncepcióterv és közös ajánlások.

Az első workshop felépítése:


felelős
BME résztvevők
határidő
előkészítés – egyeztetések
tervezési program, műszaki rajzok, alapadatok, stb.
fejlesztő
3 oktató + 3 doktorandusz
március 31.
workshop meghirdetése, jelentkezők kiválasztása
3 tanszékvezető
3 oktató + 3 doktorandusz
április 30.
workshop szervezése, szállás, munkahely, étkezés biztosítása Balatonvilágoson
fejlesztő

május 31.
5 napos workshop

3 oktató + 3 doktorandusz
15 diák
július első hete
prezentáció Balatonvilágoson
fejlesztő
3 tanszékvezető
3 oktató + 3 doktorandusz
15 diák
workshop 5. napján
5 napos tervfeldolgozás, anyag digitális átadása

3 oktató + 3 doktorandusz
15 diák
július második hete

Akit érdekel a munka, jelentkezzen a titkárságon!

Skultéti Dóra - Sportközpont - kx2

Kiskunhalas: a csipke városa, ugyanakkor a sport városa is. A tradicionális sportágak - atlétika, labdarúgás, kézilabda, birkózás, torna, lovassport mellett a napjainkban elterjedő szakosztályok is képviseltetik magukat. A különböző küzdősportok - thai-boksz, kick boksz és tae-kyon - már külön szakosztállyal rendelkeznek, és figyelemreméltó eredményt tudnak felmutatni. Az általam a városi sportpályára tervezett épület egy olyan sportközpont, mely a szabadidősportok mellett helyet ad nemcsak a box klub, hanem más küzdősportot űzők edzéseinek is.
A kiskunhalasi városi sportintézmény egy nagy zöld színfolt a város központi és külterületi részének határán. Az általam tervezett sportközpont a már ott meglévő öltözőépület és fedetlen lelátó kompozícióját egészíti ki: egy olyan ház épülhetne így itt, amely a sportterülethez és városhoz méltó bejáratot jelent a területre, ugyanakkor funkciójában illeszkedik a helyhez, és kielégíti a város lakóinak szabadidős sportok iránti igényét.

Helyszín: Kiskunhalas

Komplex tervezés 1 tervező szakirány 2013 1
építész konzulens: Perényi Tamás DLA
Statikus konzulens: 
Szabó Tímea
Épszerk konzulens: Laczkovics János
Gépész konzulens: Egri István
Kivitel konzulens: Rostás Zoltán

tabló 1 tabló 2

Bemutatás - végleges sorrend!

Az eddigi linken látható a frissített beosztás, igyekeztem optimalizálni a szempontokat. Ha még valaki kavarni akar, azt tegye meg levélben (nekem), a listát már nem írom át, mindenki erre készüljön.

Átnéztem a beadott anyagokat, és ahol a vetíthetőhöz képest legalább tízszeres méretű képek voltak, ott durván beavatkoztam. Magyarul: lekicsinyítettem a képeket. De megvan mindenkinek mindene, kaptak egy "eredeti" nevű mappát. Csak kipróbáltam, és még ezen a normális gépen is sokat kellett néhol várni, amíg megjelent a kép az eredeti méretben. Majd ha lesz elektronikus beadás, nem kell semmit se mérlegelni, a rendszer csak a megfelelő fájlokat engedi feltölteni, hurrá!

A vetítés a tanszéki teremben lesz, gyertek sokan, mert TERVEKET FOGUNK NÉZNI, nem vizsga lesz : )

Bemutatás

Elkészült a keddi és szerdai tervbemutatás nulladik változata, még sok benne a bizonytalanság. Nem tudom, hogy akik egyéni méltányosságot kértek, elkészülnek-e addig, én optimista vagyok, és számítok rájuk. Voltak már eddig is kérések, van aki vizsgázik, és jobb lenne neki a kedd helyett a szerda, és fordítva. Van, akinek a reggel lenne jó, van biztos a fordítottja is.

Persze jobb a bemutatás lendülete, ha nincsenek cserék, de inkább rugalmasak leszünk, mindenkinek jobb lesz. Szóval mindenki írjon kommentet, akinek valami egyedi óhaja van! Lehetőleg még a hétvégén.

Azért is osztottam meg minden adatot (konzulensek, zh), hogy nézzétek meg, kell-e javítani valamit. Ezt is írjátok meg! Amint összeállnak az információk, (de legkésőbb hétfő délben) véglegesítem a beosztást.

Köszönöm, és jó pihenést... itt az ideje : )